У Рівному суд відмовився розглядати питання можливої небезпечності Кроноспану – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

У Рівному суд відмовився розглядати питання можливої небезпечності Кроноспану

У Рівному суд відмовився розглядати питання можливої небезпечності Кроноспану

Рівненський окружний адміністративний суд відмовився давати оцінку безпечності деревообробного заводу Кроноспан у селі Городок, вказавши, що це повноваження Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА. Запровадження такої судової практики може призвести до видачі дозволів на шкідливу діяльність.

У березні житель с.Городок Віталій Кітовський отримав негативне рішення суду по своєму позову, де він просив визнати протиправним та скасувати висновок Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА з оцінки впливу на довкілля у справі Кроноспану. У рішенні зазначено, що дозволяти діяльність підприємства чи ні – не повноваження суду. Це вирішує Департамент екології РОДА на власний розсуд. Зауважимо, що Департамент у своєму висновку (відповідно до того самого Звіту про оцінку впливу на довкілля, на основі якого визначається можливість чи неможливість, з точки зору впливу на довкілля та здоров’я місцевого населення, будівництва) не вказав, що діяльність Кроноспану спричинить перевищення безпечних концентрацій забруднюючих речовин у селі Городок. Виходячи з тексту Звіту, можна зробити висновки про потенційну шкоду для здоров’я місцевих жителів від планованої діяльності.  Однак Суд відмовився давати оцінку Звіту про оцінку впливу на довкілля.

Наслідки такої судової практики – органи влади будь-яку діяльність зможуть визнати допустимою, навіть, якщо її результатом буде перевищення безпечних концентрацій забруднюючих речовин у багато разів, – прокоментував адвокат Віталій Кітовський. – А скасувати подібні дозволи стане неможливо, бо  це  є дискреційні повноваження органу, що їх видав.”

Також він зазначив, що оскаржуватиме рішення суду та подаватиме апеляційну скаргу.  

Нагадаємо, що у серпні 2019 року з’явилося повідомлення  про наміри будівництва деревообробного заводу у селі Городок, що біля Рівного, а вже у листопаді цього ж року голова Рівненської ОДА підписав з директором ТОВ «Технопривід Інвест Груп» (зараз ТОВ “Кроноспан Рівне”) меморандум про співпрацю.

Згодом на сайті Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА опублікували звіт з оцінки впливу на довкілля (посилання на ОВД). Проаналізувавши документ, Департамент визнав будівництво деревообробного підприємства у Городку можливим.

Під час аналізу документу, Екоклуб виявив можливість планових перевищень норм викидів канцерогенних речовин. Із цього приводу громадська організація «Екоклуб», адвокат та житель Городка Віталій Кітовський та ГО “Еко Рівненщина” у серпні 2020 подали позови до суду на Департамент екології та природних ресурсів Рівненської ОДА.  У позові йшлося про те, що Департамент дозволив  діяльність, що шкодитиме здоров’ю людей, а це – незаконно.

Відтак, позов Екоклубу залишили без розгляду, повторно подану позовну заяву екологам повернули. Екоклуб чекає розгляд своєї апеляційної скарги на ухвалу суду про повернення позовної заяви у Восьмому апеляційному адміністративному суді, що відбудеться 17 березня. Натомість позов адвоката Віталія Кітовського суд розглянув і відмовив у його задоволенні. 

1. Віталій Кітовський також представляє інтереси  ГО “Екоклуб” у судах в справі Кроноспану.
2. Дискреція – вирішення посадовою особою або державним органом будь-якого питання на власний розсуд.

КОНТАКТИ:

Віталій Кітовський,

Тел.: +38 097 668 2413,

Ел. пошта: v.kitovski@gmail.com 

Ця стаття видана в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.
Думки, висновки чи  рекомендації належать авторам цієї статті і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст статті несе виключно ГО “Екоклуб”.