Українці хочуть нову енергетику замість старих ядерних реакторів! – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Українці хочуть нову енергетику замість старих ядерних реакторів!

9.06.2012р. – Українці виступають категорично проти розвитку атомної енергетики – такий беззаперечний висновок інформаційного туру навколо трьох АЕС. Тур був проведений громадською екологічною організацією «Екоклуб» (м.Рівне) за підтримки багатьох інших НУО. Метою туру було поширення серед місцевого населення інформації про стан атомної енергетики в Україні та розповісти про можливі альтернативи. Також важливо було дізнатись що думають прості українці про спорудження нових атомних блоків та продовження термінів експлуатації старих.

«Абсолютна більшість наших громадян не хочуть бачити в нашій державі ні нових, ні старих прострочених атомних реакторів» – говорить координатор туру Тарас Грицюк з Екоклубу. «Люди цілком закономірно турбуються про власну безпеку та безпеку прийдешніх поколінь. Адже шкода від атомної енергетики у багато разів перевищує шкоду від працюючої у нормальному режиму АЕС.» – продовжує Тарас.

При нормальній роботі АЕС утворює рідкі, тверді та газоподібні радіоактивні відходи. Крім того, атомна станція споживає прісну воду для охолодження. Після закінчення експлуатації реактор сам перетворюється на тисячі тон радіоактивних відходів. Для отримання ядерного палива необхідно добувати та збагачувати уран. В Україні вже накопичено десятки мільйонів тон радіоактивних відходів і цей процес продовжується. Жодна з українських АЕС не має проекту зі зняття з експлуатації, так само наша держава не має потужностей для поводження з радіоактивними відходами.

Олександр Малицький,еколог з Миколаєва говорить про проблему дефіциту прісної води, яка актуальна для всіх українських АЕС і Южноукраїнської зокрема. Режим роботи планованого енергокомплексу ЮУАЕС на р. Південний Буг передбачає коливання рівнів води більш ніж на 2 метри протягом доби, що призведе до повного знищення природних умов ріки на ділянці русла понад 100 км. В зв’язку з падінням рівня води р. Південний Буг внаслідок спекотного літа на каскаді водосховищ ГЕС – ГАЕС Південно-Української атомної електростанції порушуються режими санітарних скидів води з Олександрівського водосховища до низов’я р. Південний Буг. Скиди оцінювалися в 12-13 м3/сек., за встановленого нормативу 17 куб. м3/сек. Це одразу ж призвело до зниження рівня води у нижній течії Південного Бугу і до загострення водогосподарських проблем в прилеглих населених пунктах і в м. Вознесенськ Миколаївської області.

У той час, як інші країни відмовляються від ядерної енергетики, в Україні виділяються мільярди гривень на розвиток атомної енергетики. Поводження з радіоактивними відходами, відпрацьованим ядерним паливом, зняття станцій з експлуатації потребують колосальних коштів, що розвінчує міф про дешевизну ядерної енергетики. Проблеми з безпекою та дороговизна ядерної енергетики є основними причинами відмови від ядерної енергетики в розвинутих країнах Європи та світу. Альтернативою ядерної енергетики є енергозбереження, зменшення споживання паливно-енергетичних ресурсів, децентралізація енергетики та розвиток відновлювальних джерел енергії. Для України найбільшим пріоритетом має стати тотальне енергозбереження.

Проект Оновленої енергетичної стратегії фактично консервує негативні тенденції в паливно-енергетичному комплексі України та економіки в цілому. В той час як розвинуті країні ставлять за мету зниження споживання паливно-енергетичних ресурсів, Уряд України планує нарощування споживання енергетичних ресурсів з 231 млн.т.у.п. до майже 290 млн.т. При цьому ставка робиться на вугільну та атомну промисловість. «Енергетична стратегія має бути концентрованим виразом політики Уряду України у підвищенні енергетичної ефективності народного господарства країни. Уряд має взяти за мету досягнення до 2030 року енергоємності економіки України, який відповідає сучасному рівню розвинутих країн світу», – говорить Артур Денисенко, координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України.

Запис прес-конфереції можна переглянути тут

Тарас Грицюк ММГО Екоклуб
+38 067 36 36 226
+38 0362 26 78 91
office@ecoclubrivne.org
ecoclubrivne.org