Через старі енергоблоки Україну чекають нові проблеми – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Через старі енергоблоки Україну чекають нові проблеми

При прийнятті рішення щодо продовження термінів експлуатації старих енергоблоків на Рівненській АЕС Україна порушила взяті на себе міжнародні зобов’язання. Такий висновок випливає з листа Комітету з імплементації Конвенції Еспо на адресу Міністерства екології та природних ресурсів. На наступній сесії Комітету урядовцям доведеться пояснювати, яким чином Україна планує виправляти допущені порушення.

Комітетом визнано, що Україною не було забезпечено виконання положень Конвенції Еспо при прийнятті рішення щодо продовження терміну експлуатації двох блоків Рівненської АЕС, та відкрито розгляд справи по суті. На останньому засіданні 12-14 березня 2013 року прийнято рішення запросити Україну для участі у обговоренні та представленні інформації по справі. Варто відзначити, що Комітет вперше відкриває справу за поданням громадської організації.

Наступна сесія Комітету з імплементації Конвенції Еспо відбудеться у вересні цього року. Попередньо Мінприроди має надати письмову відповідь на ряд питань, зокрема, чи було проведено оцінку впливу на навколишнє середовище з врахуванням наслідків для сусідніх країн. Якщо ні, то чи планується проведення такої процедури в майбутньому.

«Україні буде важко пояснювати невиконання положень Конвенції Еспо, – вважає юрист Екоклубу Оксана Майборода. – Зараз Енергоатом готує продовження термінів експлуатації блоку № 1 Южно-Української АЕС та блоків №1 і 2 Запорізької АЕС. І знову немає жодних дій для забезпечення належної участі громадськості. Сподіваємось, що отриманий досвід по Рівненській АЕС буде враховано при прийнятті подібних рішень».

«Ситуація з виконанням Конвенції може бути покращена лише шляхом впровадження дієвої системи оцінки впливу на довкілля в Україні, яка була зруйнована у 2011 році, – зазначає Андрій Андрусевич, експерт Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля».

Громадськість позитивно оцінює ініціативу Комітету розглядати продовження термінів експлуатації старих атомних енергоблоків в рамках Конвенції Еспо. Такий прецедент дозволить забезпечити участь громадськості у прийнятті подібних рішень.

Нагадаємо, що у грудні 2010 року на засіданні Колегії Державного комітету ядерного регулювання України було прийнято рішення про продовження експлуатації енергоблоків №1 і №2 Рівненської АЕС на 20 років. У квітні 2011 року Екоклуб, вбачаючи порушення права громадськості на участь у прийнятті рішень, за юридичної підтримки Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля», подав скаргу до Комітету з імплементації Конвенції Еспо.

Конвенція про оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті (Конвенція Еспо) – це міжнародний договір, що зобов’язує держави проводити оцінку впливу на навколишнє середовище комерційних проектів у випадку, коли такі проекти можуть вплинути на навколишнє середовище іншої держави.

Посилання:
PDF файл
Лист Уряду України від Комітету з виконання Конвенції Еспо – запит щодо надання письмової інформації до 31 травня 2013 року та запрошення на слухання у вересні 2013 року.

Україна має надати оцінку впливу на довкілля у транскордонному контексті подальшої експлуатації блоків Рівненської АЕС
Рівненський Екоклуб скаржиться на продовжені атомні блоки

За додатковою інформацією звертайтеся:
Святослав Клічук, прес-секретар ГО «Екоклуб», press@ecoclubrivne.org; +380505488838
Оксана Майборода, юрист ГО «Екоклуб», oksana@ecoclubrivne.org, +380673636226
Андрій Андрусевич, Ресурсно-аналітичний центр «Суспільство і довкілля», Європейський ЕКО-Форум, andriy.andrusevych@rac.org.ua