Позиція Ради реформ Рівного щодо можливого встановлення у місті 30 твердопаливних котлів – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Позиція Ради реформ Рівного щодо можливого встановлення у місті 30 твердопаливних котлів

Що трапилось?
У Рівному збираються встановити 30 твердопаливних котлів. Один із них уже встановлений за адресою вул. Герцена 5а, хоча жодних документів з цього приводу не оприлюднено. Двогодинне випробування роботи встановленого котла викликало скарги місцевих мешканців.

Чому люди скаржились? Це ж добре: ми почнемо менше платити за тепло і не будемо використовувати імпортований газ?

Так, встановлення 30 твердопаливних котлів, які будуть працювати на біомасі, зможе здешевити виробництво теплової енергії. Ми зменшимо споживання природного газу та викиди парникових газів. Крім того, це сприятиме розвитку економіки регіону, адже біомасу можна купувати у місцевих виробників.

У чому ж тоді проблема?

Коротко: люди бояться забруднення повітря та майбутніх незаконних вирубок для виробництва палива. Ці страхи базуються на повній непрозорості планів.

Детальніше:

  1. Котел за адресою вул. Герцена 5а встановлений без дозволу міської ради, а рівняни про плани щодо встановлення 30-ти котлів дізнались із публікації у місцевому ЗМІ, яка з’явилася лише внаслідок скандалу, що був викликаний запуском котла..
  2. 15 лютого без попереджень відбувся тестовий запуск котла. Він працював упродовж 2-х годин. Саме тоді мешканці відчули їдкий дим, що викликало занепокоєння та думки про можливе спалювання відходів.
  3. Ні міська влада, ні ТОВ “Рівнетеплоенерго” досі не опублікували документів та не провели громадських обговорень планів з встановлення 30 нових котлів. Законодавство не  вимагає проводити Оцінку впливу на довкілля для окремого котла через потужність котлів (меншу ніж 50 МВт). Але зважаючи на їх кількість та скарги, міська влада має провести публічні консультації перед прийняттям рішення.
  4. Вартість біопалива суттєво зросла протягом останніх років. Це викликає побоювання щодо законності походження біопалива для 30 котлів. Зважаючи, що наша держава неспроможна забезпечити дотримання природоохоронного  законодавства (підтвердженням є ситуація з Устею в Рівному: http://ecoclubrivne.org/savetheriver/), ми остерігаємось того, що поблизу міста будуть незаконно вирубувати дерева для спалювання у цих котлах.
  5. Незрозуміло, який вплив на стан повітря чинитимуть 30 нових котлів та яких заходів міська влада вживатиме щодо контролю якості повітря у місті. Особливо відчутним вплив на якість повітря буде при порушенні технології спалювання або у випадку, якщо у котлі спалюватимуть сміття.
  6. Рівняни взагалі нічого не знають про економічну сторону планів з встановлення 30 нових (чи вживаних?) котлів. Така непрозорість діяльності викликає питання, на які досі немає відповідей. Зокреме, це:
  • На яких умовах та на який термін надається в оренду міське майно та яке саме майно?  
  • Які економічні показники планів? Які прибутки отримають інвестори?
  • Які майбутні ціни за теплопостачання прийнято у розрахунках, тобто, за якою ціною споживачі купуватимуть тепло? Для ілюстрації, що може трапитися, варто вивчити досвід м. Кам’янця-Подільського. Там біомасу для опалення міста привозять із Литви, хоч було заплановано використовувати місцеві ресурси.

То не потрібно ставити котли?

Без різкого скорочення викидів парникових газів наших дітей чекає складне майбутнє через зміни клімату. Використання біомаси для опалення є частиною рішення з переходу до 100% відновлюваних джерел енергії. Встановлення такої кількості котлів та відповідне скорочення споживання газу може стати одним з позитивних прецедентів в Україні. Але такі заходи мають виконуватися повністю прозоро, з дотриманням жорстких природоохоронних вимог на всіх етапах та після консультацій з громадою Рівного.

У Рівному вже працюють кілька подібних котлів, шкоди від яких ми не помітили, очевидно, завдяки правильної експлуатації та постійному спостереженню.

Що ж тоді робити?

Міська влада має:

  1. Опублікувати всю документацію проекту з описом технічних та економічних аспектів, включно з нетехнічним резюме, а також плани з закупівлі палива.
  2. Провести публічні консультації, використовуючи недавно прийняте Положення «Про публічні консультації в місті Рівному».
  3. Запланувати укладання довготермінової угод з сусідніми ОТГ щодо вирощування та поставки енергетичної верби чи іншої біомаси як джерела палива, та розпочати переговори з ОТГ. Це гарантуватиме систематичне постачання екологічно чистого палива за помірними цінами, допоможе вбезпечити від незаконної рубку дерев поблизу Рівного.

 

Контакти:

Наталія Холодова, голова Секретаріату Ради реформ Рівного,

Тел.: 0673636226,

Ел. пошта: natalia@ecoclubrivne.org