Віце-прем’єр-міністр сумнівається в доцільності добудови ХАЕС 3,4 – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Віце-прем’єр-міністр сумнівається в доцільності добудови ХАЕС 3,4

Віце-прем’єр-міністр Юрій Бойко ставить під сумнів доцільність добудови третього і четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС, а Президент Віктор Янукович заявляє про необхідність прискорення реалізації цього проекту. У природоохоронців ці дві заяви, які в один день прозвучали з вуст найвищих посадовців України, викликають запитання про адекватність державної політики у сфері енергетики та ядерної безпеки.

Що міністр Бойко лобіював, те віце-прем’єр Бойко критикує – так можна прокоментувати заяву посадовця про доцільність будівництва нових енергоблоків замість добудови 3-го та 4-го реакторів на Хмельницькій АЕС. За повідомленням прес-центру профспілки атомників, 4 березня, під час зустрічі, віце-прем’єр-міністра України Юрія Бойко з головою Атомпрофспілки Валерієм Матовим та його заступником Олексієм Личом урядовець зазначив: що, має сенс, з урахуванням нових вимог безпеки у контексті аварії на японській АЕС «Фукусіма», і того, що фундаменти під будівництво енергоблоків закладалися багато років тому і ретельно їх стан не досліджувався, прийняти варіант не добудови енергоблоків, а нового будівництва. – Разом з тим останнє слово віце-прем’єр залишає за Президентом України.

Того ж дня Віктор Янукович, перебуваючи з візитом у Російській Федерації, незадовго до зустрічі з В.Путіним, заявляє наступне: “Нам треба буде ухвалити спільне рішення для того, щоб прискорити будівництво двох атомних енергоблоків. Ми про це домовлялися – про ХАЕС-3 і ХАЕС-4. І треба зараз ухвалити рішення, яке б прискорило ці проекти”.

Отже, на рівні віце-прем’єр-міністра поставлено під сумнів доцільність та безпечність реалізації проекту ХАЕС, 3, 4, а Президент наполягає на прискоренні його реалізації. За таких умов виникає побоювання щодо адекватності державної політики у сфері атомної енергетики та безпеки. Але це не перша річ, яка викликає подив та стурбованість у активістів природоохоронних організацій.

– Для того, щоб зрозуміти небезпеку використання існуючих конструкцій на майданчику Хмельницької АЕС, – коментує заяву урядовця голова ради ГО “Екоклуб” Андрій Мартинюк – Юрію Бойку необхідно було, по-перше, дочекатися катастрофи у Фукусімі, а по-друге, отримати посаду віце-прем’єра. Адже будучи Міністром енергетики та вугільної промисловості він активно займався підготовкою та голосував на засіданні Кабміну за законопроект про спорудження ХАЕС 3, 4, який передбачає використання пошкоджених конструкцій. Закон був прийнятий Верховною Радою у вересні минулого року, значно пізніше Фукусіми. Це при тому, що принаймні з 2008 року і незалежний регулятор – Державна інспекція ядерного регулювання (ДІЯР), і громадські організації говорили про небезпеки, пов’язані з планами використовувати існуючі конструкції. Не дивлячись ні на що, Президент В.Янукович цей закон не ветував і він наразі чинний.

Природоохоронці підтримують відмову від планів добудови ХАЕС, 3, 4, в тому числі через рішення про неможливість використання існуючих конструкцій (яке може бути прийнято ДІЯР при розгляді проекту спорудження блоків №3,4 ХАЕС). Але далі прогнозують виникнення цілого ряду складних питань, на які урядовцям та НАЕК “Енергоатом” доведеться давати відповіді. Ось лише деякі з них.

  1. Яка економічна рентабельність спорудження нових енергоблоків при врахуванні всіх витрат, особливо у порівнянні з альтернативними проектами або аналогічними інвестиціями у енергоефективність? І чи взагалі потрібно споруджувати нові атомні блоки за такої низької ефективності використання енергії у нашій країні?
  2. Чи буде проведений повторний тендер на розробку проектної документації, без вимоги використання існуючих конструкцій? На такому тендері шанси б мав не лише “Росатом” з його застарілими блоками, які теоретично можна було «втулити» тільки у старі конструкції. У Білорусії, наприклад, “Росатом” споруджує значно сучасніший реактор ВВЕР-1200 (проект АЕС-2006).
  3. Хто нестиме відповідальність за неврахування неодноразових зауважень ДІЯРу щодо неможливості використання існуючих конструкцій, що уже призвело до багатомільйонних збитків?
  4. Наразі ці запитання залишаються без відповідей.

Інші матеріали по цій темі:

  1. Рішення про спорудження ХАЕС 3, 4 не може бути остаточним – природоохоронці http://www.ecoclubrivne.org/complete_new/ua/169
  2. Чи загрожує Україні добудова ХАЕС 3,4? http://www.ecoclubrivne.org/complete_new/ua/159
  3. Екологи вимагають у Президента не підписувати неправомірний закон про спорудження блоків №3 та 4 на Хмельницькій АЕС http://www.ecoclubrivne.org/complete_new/ua/149

За додатковою інформацією звертайтеся
Святослав Клічук, прес-секретар ММГО «Екоклуб», press@ecoclubrivne.org; +380505488838
Андрій Мартинюк, Голова Ради ММГО «Екоклуб» (Рівне), martynyuk@ecoclubrivne.org, +380362267891;