Рішення про спорудження ХАЕС 3, 4 не може бути остаточним – природоохоронці – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Рішення про спорудження ХАЕС 3, 4 не може бути остаточним – природоохоронці

Природоохоронні громадські організації різко критикують Закон України «Про розміщення, проектування та будівництво енергоблоків № 3 і 4 Хмельницької атомної електричної станції» (далі ХАЕС 3, 4). Серед основних проблем реалізації проекту вони відзначають поглиблення енергетичної залежності від Росії, прямі негативні екологічні наслідки, порушення національного законодавства та міжнародних угод. Про ці та інші проблеми, пов’язані з реалізацією проекту ХАЕС 3, 4, представники громадської організації «Екоклуб» (Рівне) та Національного екологічного центру України розповіли під час «Інформаційного ярмарку – 2013 у Верховній Раді України» 5-6 березня 2013 року.

Під час ярмарку природоохоронці ділилися результатами власного дослідження проекту добудови Хмельницької АЕС. Так, у Аналітичному документі «Спорудження енергоблоків № 3 і 4 Хмельницької АЕС: роль Верховної Ради України» обґрунтовано, що негативними наслідками реалізації проекту ХАЕС 3, 4 можуть стати створення нових бар’єрів для економічного розвитку, гальмування реалізації політики підвищення енергоефективності та пряма загроза нової катастрофи. А чималі витрати на спорудження нових реакторів уже сьогодні ляжуть додатковим тягарем на споживачів електроенергії.

«Офіційне обґрунтування спорудження нових енергоблоків на ХАЕС – досягнення енергетичної незалежності та безпеки України, – зазначає Голова Ради «Екоклубу» Андрій Мартинюк. – Натомість, можна стверджувати, що результат буде прямо протилежним, і до газової російської «голки» ми отримаємо ще й атомну залежність. Адже із майже 40 млрд. грн. кошторисної вартості проекту 85% планується отримати як кредит від нашого північного сусіда під державні гарантії України. Крім того, значна частина цих грошей буде витрачена на придбання російського обладнання, а нові енергоблоки, за умовами Угоди про співробітництво, зможуть споживати лише російське ядерне паливо».

«Відслідковуючи процес прийняття рішення про розміщення ХАЕС 3, 4, ми звернули увагу на те, що думка громади регіону розміщення була проігнорована. З 10 рішень, прийнятих місцевими радами про погодження розміщення нових енергоблоків, 6 прийнято з умовою включення пропозицій громадськості до Закону України про ХАЕС 3, 4. Зазначені пропозиції не були враховані, що порушує право територіальних громад на місцеве самоврядування.» – говорить правник «Екоклубу» Оксана Майборода.

«Незрозуміло якою логікою керувався законодавець, якщо на компенсацію ризику населення при будівництві Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива було виділено 10% від кошторисної вартості будівництва, а на соціально-економічний розвиток регіону при будівництві ХАЕС – всього 0,3% (100 млн. грн.), – зазначає Артур Денисенко, координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України. – В результаті, регіон недоотримає більше 3 млрд. грн.»

Серед інших проблем з добудовою нових енергоблоків природоохоронці відзначають порушення Державних будівельних норм, які прямо вимагають розглянути альтернативні проекти при проектуванні АЕС. Також Техніко-економічне обґрунтування спорудження ХАЕС 3, 4 містить плани використання існуючих конструкції на майданчиках блоків. Однак, вони проектувались під інший тип реактора, споруджені 25 років тому, не були законсервовані і суттєво постраждали від впливу атмосфери та води. Незалежний регулятор – Державна інспекція ядерного регулювання – досі не погодив використання цих майданчиків для спорудження проектованих блоків.

У зв’язку з окресленими проблемами природоохоронці не бачать можливості реалізації проекту ХАЕС 3, 4 у нинішньому вигляді. У переданому народним депутатам нового скликання Аналітичному документі «Спорудження енергоблоків № 3 і 4 Хмельницької АЕС: роль Верховної Ради України» проаналізовано наявні проблеми та запропоновано ряд варіантів для уникнення можливих негативних наслідків, пов’язаних зі спорудженням ХАЕС 3, 4. Втім, це все-одно не усуне всіх економічних та екологічних ризиків. Найоптимальнішим рішенням, на думку громадських природоохоронних організацій, є відмова від ідеї спорудження нових енергоблоків і спрямування зусиль на заходи з підвищення енергоефективності.

За додатковою інформацією звертайтеся:
Святослав Клічук, прес-секретар ММГО «Екоклуб», press@ecoclubrivne.org; +380505488838
Андрій Мартинюк, Голова Ради ММГО «Екоклуб» (Рівне), martynyuk@ecoclubrivne.org, +380362267891;
Артур Денисенко, координатор енергетичної програми Національного екологічного центру України, arthur.denisenko@necu.org.ua, +380443537841;
Оксана Майборода, юрист ММГО «Екоклуб», oksana@ecoclubrivne.org, +380673636226

Довідково:

  1. 12 січня 2011 року ВРУ прийняла Закон України «Про ратифікацію Угоди між Кабінетом міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків №4 та 4 Хмельницької АЕС». Згідно з цією Угодою сторони здійснюють співробітництво в проектуванні, будівництві та введенні в експлуатацію енергоблоків № 3 та 4 Хмельницької АЕС з урахуванням застосування існуючих конструкцій з реакторними установками типу ВВЕР-1000 проекту В-392. Уряд Російської Федерації надасть кредит, сума, умови та порядок виділення якого будуть визначені в окремій Кредитній Угоді.
  2. Рішення Славутської міської ради від 25 січня 2013 року № 25 – 26/2013 «Про звернення депутатів Славутської міської ради до Хмельницької обласної ради щодо забезпечення права населення зони спостереження на соціально-економічну компенсацію ризику при проведенні будівництва енергоблоків № 3 та №4 Хмельницької АЕС»: http://www.slavuta-mvk.info/syte/text/rishenya/files/0/390.doc.
  3. Інформація НАЕК «Енергоатом» про Результати громадських слухань щодо розміщення енергоблоків № 3 та 4 Хмельницької АЕС: http://www.energoatom.kiev.ua/atachs/RGS.rar.
  4. Аналітичний документ «Спорудження енергоблоків № 3 і 4 Хмельницької АЕС: роль Верховної Ради України»: http://www.ecoclubrivne.org/files/XAEC3,4.pdf. Попередньо кожному народному депутату України було надіслано примірник цього аналітичного документу.