Хто відповість за небезпечні відходи? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Хто відповість за небезпечні відходи?

Прес-реліз

Рівненська міська влада самоусунулася від вирішення проблеми утилізації відпрацьованих ртутомісних енергозберігаючих ламп та інших небезпечних побутових відходів. Чиновники відмовились розглянути пропозицію про встановлення додаткового тарифу для населення на вивезення та знешкодження екологічно небезпечних відходів. Тому рівняни і надалі самостійно повинні вирішувати як їм поводитися з відпрацьованими економними лампочками, батарейками, фарбою тощо.

У відповіді на запит рівненського “Екоклубу” міські чиновники “прикрилися” проектом постанови Кабміну, який передбачає ряд заходів для вирішення цієї проблеми. Щоправда, ця постанова вже більше року існує лише у вигляді проекту, і немає жодних гарантій що буде прийнята. В той же час, чинне законодавство прямо зобов’язує місцеву владу вирішувати ці проблеми невідкладно.

Органи місцевого самоврядування несуть повну відповідальність за збір та вивіз небезпечних побутових відходів, – розповідає голова “Екоклубу” Андрій Мартинюк. – Більше того, підприємства, що займаються збором та вивозом звичайних побутових відходів, повинні надавати такі ж послуги і по небезпечним відходам. Це стосується як приватної фірми “Санком-Рівне”, так і комунального КАТП-1728. Один із варіантів забезпечити таку діяльність – включити їх вартість у тариф на вивезення сміття. Ми звернулися до міського голови Рівного з пропозицією прийняти такий тариф і виконати покладені на нього обов’язки. Але у відповідь отримали, по суті, відписку з посиланням на неприйняту постанову Кабміну. Яким чином проект постанови звільняє від необхідності виконувати чинне законодавство для мене лишається загадкою. Отже, отруєння довкілля батарейками, ртутовмісними лампочками, фарбами і т.д. лежить, у т.ч., на совісті міських чиновників, які не можуть чи не хочуть забезпечити виконання законодавства України.

“Екоклубівці” сподіваються, що рівняни будуть більш свідомі, ніж керманичі міста, і не викидатимуть відпрацьовані лампочки та батарейки, аж до моменту поки влада знайде шлях вирішення проблеми з утилізації цих відходів. Адже забруднене довкілля, це не лише проблема чиновників, це стосується кожного з нас.

Відповідь на запит, скан 1
Відповідь на запит , скан 2
Проект постанови КМУ про утилізацію ртутовмісних ламп

Довідково
Згідно законодавства України, юридичні особи здають відпрацьовані енергозберігаючі лампи підприємству, що має відповідну ліцензію, згідно укладених угод. Проте, система збору та знешкодження відпрацьованих енергозберігаючих ламп від населення у м. Рівне відсутня.

За результатами дослідження, проведеного ІСД НУ «Острозька Академія», у рамках проекту «Впровадження системи утилізації ртутовмістних ламп у м.Рівне», що реалізовується міською молодіжною громадською організацією «Екоклуб» за фінансової підтримки Фонду Східна Європа, за рахунок коштів, наданих Фондом Євразія та Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), у м. Рівне мешканці використовують майже 700 тисяч енергозберігаючих ламп, а більше 230 тисяч таких ламп, що відпрацювали свій термін, були викинуті у смітники. Таке поводження із ртутовмісними побутовими відходами становить загрозу екологічній ситуації у місті, а відповідно – здоров’ю його мешканців.

Відпрацьовані енергозберігаючі лампи, що використовувалися в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових приміщеннях, визначаються чинним законодавством як небезпечні відходи у складі побутових відходів.

Згідно законодавства України, усі функції щодо регулювання відносин у сфері поводження із відходами, в тому числі з небезпечними та побутовими відходами, відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування.

Власниками відходів, у тому числі відпрацьованих енергозберігаючих ламп, є громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є власниками (наймачами, орендарями) квартир (будинків). Вони зобов’язані укласти договір із виконавцем послуг з вивезення відходів на відповідній території та оплачувати вартість таких послуг згідно встановлених тарифів.

Тариф на вивезення побутових відходів, в тому числі небезпечних відходів у складі побутових відходів, встановлюється рішенням виконавчого комітету міської ради.

За додатковою інформацією звертайтеся за тел.
050-548-88-38 (Святослав Клічук), press@ecoclubrivne.org