Україна вводить моніторинг водойм за європейськими вимогами – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Україна вводить моніторинг водойм за європейськими вимогами

Україна вводить моніторинг водойм за європейськими вимогами

Хороші новини для Усті та інших водойм країни!

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України затвердило перші сучасні програми моніторингу поверхневих та морських вод, які відповідають європейським вимогам.

Діагностичний моніторинг допоможе дізнатись, наскільки діяльність людини вплинула на стан водойм. На його основі будуть розроблені заходи для досягнення «доброго екологічного стану» та «доброго хімічного стану» вод. Це один із найважливіших етапів розробки планів управління річковими басейнами.

Результати досліджень можна буде переглянути в онлайн-системі «Моніторинг та екологічна оцінка водних ресурсів України». Це мапа України з нанесеними на ній мітками різних кольорів. І кожен колір має значення – вони показують екологічний стан водойм. Онлайн-система надає інформацію щодо:

• водного об’єкта, на якому проводиться моніторингу вод;

• показників, за якими проводяться дослідження;

• періодичності здійснення вимірювань;

• лабораторій, які здійснюють відбір проб та проводять вимірювання.

Устя тут відображена помаранчевим кольором, як річка із показниками, що перевищують норму до 5 разів, зокрема, перевищення амонію – 4,13 рази та нітриту – 4,32 рази.

“Сподіваємося, це лише початок налагодження якісного моніторингу стану річок. Постійні порушення природоохоронного законодавства (скиди до водойм, забудова та використання заплав у сільськогосподарських цілях) призвели до того, що жителі Рівного не можуть навіть купатися у міських водоймах без загрози для здоров’я. Об’єктивна інформація про стан водойм дозволить ухвалювати рішення для їх ефективного захисту та виявляти порушників”, – коментує Андрій Мартинюк, виконавчий директор ГО “Екоклуб”.

Карта із постами моніторингу стану річок у Рівненській області.

Принагідно Екоклуб нагадує, що в українському законодавстві, як і в інших європейських країнах, реалізовано принцип забруднювач платить. Це означає, що міста, села чи підприємства несуть повну відповідальність за дотримання вимог природоохоронного законодавства, коли скидають до річок чи озер неочищені стічні води. І саме вони, а не уряд, чи хтось інший, відповідальні за фінансування та проведення заходів для захисту водойм. Те, що сьогодні органи місцевого самоврядування виправдовують занедбані водойми браком коштів на догляд за ними – неприпустимо. 

Детальніше: https://mepr.gov.ua/news/36642.html 

Інші статті Екоклубу цієї тематики:

Ренатуралізація – як оживити малі річки?

Як повернути рівнянам річку?

Довгий текст про річку Устя та кампанію за її збереження

Ця стаття видана в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї статті і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст статті несе виключно ГО “Екоклуб”.