Текст запиту:
Міністру палива та енергетики України
Продан Юрій Васильович
Голови Ради ММГО «Екоклуб»
Мартинюка Андрія Миколайовича
щодо реалізації плану дій Україна-ЄС
Лист-запит
Я, Мартинюк Андрій Миколаєвич, на підставі ст.34 Конституції України, ст. 5, 9, 28, 32, 33 Закону України «Про інформацію», Конвенції «Про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля» прошу надати мені письмову інформацію, котра необхідна мені для реалізації моїх прав та інтересів, як громадянина України та для виконання службових обов’язків, як Голови Ради ММГО «Екоклуб».
За інформацією розміщеною на Вашому сайті, 9 червня 2008 року відбулося Третє засідання Підкомітету №4 «Енергетика, транспорт, ядерна безпека та екологія» Комітету Співробітництва між Україною та ЄС, в зв’язку з чим, прошу надати мені інформацію:
- щодо виконання Плану дій Україна – ЄС у 2007 – 2008 роках;
- перелік заходів, впроваджених з метою приведення тарифів на електроенергію для споживачів до рівня, що відповідає обґрунтованим витратам на її виробництво, передачу та постачання, а також, уникнення перехресного субсидіювання;
- перелік заходів спрямованих на підтримку впровадження енергетичної стратегії України та підвищення енергоефективності та розвитку відновлювальних джерел енергії в рамках національного компоненту Європейського інструменту сусідства та партнерства 2007 та 2008 років, що будуть фінансуватися ЄС;
- щодо синхронізації Об’єднаної електроенергетичної системи України з електроенергетичною системою UCTE.
Відповідь на даний запит та матеріали прошу надіслати на адресу: ММГО «Екоклуб», а/с 73, м. Рівне, 33023.
З повагою,
Голова Ради ММГО «Екоклуб» Мартинюк А.М.
12.06.2008
Відповідь:
Міністерство палива та енергетики України
Фінансово-економічний департамент
Фінансово-економічний департамент розглянув звернення Голови Ради ММГО „Екоклуб” Мартинюка А.М. про реалізацію плану дій Україна – ЄС і в межах своєї компетенції надає інформацію стосовно заходів щодо приведення тарифів на електроенергію для споживачів до економічно обґрунтованого рівня.
Згідно з повноваженнями, наданими Указом Президента України від 14.03.1995 №213 „Про заходи щодо забезпечення діяльності Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України” і постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.1996 №1548 „Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)”, тарифи на електроенергію, що відпускається населенню для побутових потреб; єдині тарифи на електричну енергію, що відпускається для кожного класу споживачів (крім тарифів на електричну енергію, що відпускається на побутові потреби населення, населених пунктів та зовнішнього освітлення) регулює Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ).
Відповідно до Указу Президента України від 27.12.2005 N 1863 “Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 9 грудня 2005 року “Про стан енергетичної безпеки України та основні засади державної політики у сфері її забезпечення”, одним із пріоритетних завдань державної політики у сфері забезпечення енергетичної безпеки України є приведення цін і тарифів на енергоносії для всіх категорій споживачів до економічно обґрунтованого рівня.
Тривале штучне стримування тарифів на електроенергію для населення та пов\\\\\\\\\\\\\\\’язане з ним перехресне субсидіювання в секторі енергетики негативно позначається на економіці держави в цілому, зумовлює зростання цін на продукцію і послуги вітчизняних виробників.
За таких умов, бюджети домогосподарств зазнають значно більшого цінового навантаження, ніж у разі підвищення цін на електроенергію для
побутови споживачів з одночасним наданням соціальної допомоги малозабезпеченим верствам населення.
З огляду на викладене, впродовж 2006 року НКРЕ було здійснено поступове приведення тарифів на електроенергію для населення до рівня економічно обґрунтованих витрат на виробництво, передачу та постачання електроенергії.
З 1 травня 2006 року тарифи на електроенергію для населення було підвищено на 25 % (постанова НКРЕ від 30.03.2006 N 401), а з 1 вересня 2006 року – ще на 25 % від рівня тарифів, які було введено в дію у травні 2006 року (постанова НКРЕ від 20.07.2006 N 926).
Слід наголосити, що зазначене підвищення тарифів на електроенергію для населення дало змогу збільшити відсоток відшкодування ринкового тарифу до 60 %.
У червні 2006 року Комісією було розроблено та надано на розгляд Кабінету Міністрів України узгоджений з причетними органами державної влади, в тому числі, з Міністерством палива та енергетики України, проект постанови „Про впорядкування тарифів на електроенергію”, яким передбачалось здійснення поетапного підвищення тарифів на електроенергію для населення на 25% впродовж 2006 – 2008 років з метою досягнення їх економічно обґрунтованого рівня до 1 травня 2008 року.
Відповідно до Протоколу Кабінету Міністрів України від 10.07.2006 № 22 розгляд цього проекту нормативно-правового акту було відкладено.
Водночас, на виконання доручення Кабінету Міністрів України Мінпаливенерго розглянуло проект Закону України «Про мораторій на підвищення цін і тарифів на житлово-комунальні послуги та спожиті у побуті природний газ і електроенергію, послуги громадського транспорту (крім таксі)», реєстр. № 1026 від 26.11.2007 та не підтримало зазначений законопроект.
Рівень фактичної оптової ринкової ціни на електроенергію за
12 місяців 2007 року зріс на 19,38 % порівняно з 2006 роком і в середньому становив 239,20 грн/МВт.год. За перше півріччя 2008 року оптова ринкова ціна на електроенергію зросла на 18,4 %. Оптова ринкова ціна на липень ц.р. прогнозується на рівні 346,00 грн/МВт.год.
Середні тарифи на передачу і постачання електроенергії впродовж 2007 року становили, відповідно, 45,80 та 2,98 грн/МВт.год.
Середній роздрібний тариф на електроенергію для непобутових споживачів Україншз 2007 році становив 304,47 грн/МВт.год.
Впродовж 2007 року тарифи на електроенергію, що відпускається для потреб населення не переглядались і по теперішній час залишаються незмінними.
Директор А. Загородній