У Житомирській міській лікарні №2 встановили нову сонячну електростанцію (СЕС). Її потужність – 105,3 кВт. Завдяки акумуляторам, ємність яких 30,6 кВт*год, медзаклад продовжуватиме працювати навіть під час вимкнень електрики.
Щороку в стаціонарі закладу лікуються 27 тисяч пацієнтів: жителі Житомира, села Вереси, інших громад, внутрішньо-переміщені особи. Медзаклад має 10 відділів, зокрема нейрохірургічний, де розташоване сучасне обладнання для невідкладних операцій. Завдяки СЕС лікарі продовжуватимуть оперувати навіть у випадку критичних умов.
Це друга сонячна електростанція, що працює у лікарні. Першу СЕС потужністю 20 кВт встановили в 2023 році. Результати її роботи спонукали громаду збільшити потужності електростанції. Раніше під час вимкнень електроенергії будівлі стаціонару живили лише два дизельні генератори, потужність кожного – 150 кВт.
У випадку відключень нова СЕС та система зберігання разом з дизельними генераторами забезпечуватимуть обладнання лікарні електроенергією. Без генераторів СЕС з акумуляторами зможе забезпечити частину роботи – реанімаційного відділення та ліфта.
«Розширення нашої СЕС – важливий крок до енергетичної незалежності лікарні. Це гарантує безпеку пацієнтів та медичного персоналу, особливо в критичні моменти, коли вимкнення електроенергії можуть загрожувати життю людей», – зазначив Владислав Дубчак, заступник директора з технічних питань КП “Лікарня №2” у Житомирі.
Кошти на встановлення другої станції отримали в межах проєкту «Відновлювані джерела енергії для стійкої України». Екоклуб супроводжував втілення проєкту. Вартість СЕС – більше ніж три мільйони гривень. З них – понад 500 тисяч – співфінансування лікарні.
Прогнозовано, СЕС вироблятиме 92 730 кВт·год електроенергії щорічно. Завдяки цьому медзаклад заощаджуватиме на платі за електроенергію майже 680 тисяч гривень щорічно при діючому тарифу на електроенергію.
«Наше завдання — забезпечити стабільну роботу медичних закладів громади під час можливих кризових ситуацій. Завдяки співпраці з партнерами та донорами ми втілюємо сучасні рішення та підходи для енергозабезпечення наших лікарень, які в майбутньому можемо масштабувати на інших будівлях», – зазначає Світлана Ольшанська, перша заступниця Житомирського міського голови.
Житомир є підписантом Угоди мерів та прагне перейти на 100% живлення від відновлюваних джерел енергії до 2050 року. У 2019 році за результатами міжнародного аудиту Житомир отримав Європейську енергетичну відзнаку (ЄЕВ), що є важливим показником відповідності міста принципам сталого розвитку .
«У планах – продовжити встановлення СЕС на дахах інших муніципальних будівель. Загалом, це дасть змогу громаді зменшити використання викопного палива та пов’язаних із ним викидів парникових газів, збільшити використання енергії з відновлюваних джерел та виконати наші зобов’язання в межах міжнародних ініціатив», – зазначив Олександр Гончарук, начальник відділу інфраструктурних проєктів, енергоефективності та промоцій департаменту економічного розвитку Житомирської міської ради.
Фото: Ігор Косташ
Проєкт «Відновлювані джерела енергії для стійкої України» виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за дорученням Федерального міністерства економіки та захисту клімату (BMWK) та за підтримки International Climate Initiative.
