Лікарня в Житомирі стає більш енергонезалежною завдяки новій сонячній електростанції – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Лікарня в Житомирі стає більш енергонезалежною завдяки новій сонячній електростанції

Лікарня в Житомирі стає більш енергонезалежною завдяки новій сонячній електростанції

У Житомирській міській лікарні №2 встановили нову сонячну електростанцію (СЕС). Її потужність – 105,3 кВт. Завдяки акумуляторам, ємність яких 30,6 кВт*год, медзаклад продовжуватиме працювати навіть під час вимкнень електрики. 

Щороку в стаціонарі закладу лікуються 27 тисяч пацієнтів: жителі Житомира, села Вереси, інших громад, внутрішньо-переміщені особи. Медзаклад має 10 відділів, зокрема нейрохірургічний, де розташоване сучасне обладнання для невідкладних операцій. Завдяки СЕС лікарі продовжуватимуть оперувати навіть у випадку критичних умов.

Це друга сонячна електростанція, що працює у лікарні. Першу СЕС потужністю 20 кВт встановили в 2023 році. Результати її роботи спонукали громаду збільшити потужності електростанції. Раніше  під час вимкнень електроенергії будівлі стаціонару живили лише два дизельні генератори, потужність кожного – 150 кВт. 

У випадку відключень нова СЕС та система зберігання разом з дизельними генераторами забезпечуватимуть обладнання лікарні електроенергією. Без генераторів СЕС з акумуляторами зможе забезпечити частину роботи – реанімаційного відділення та ліфта.

«Розширення нашої СЕС – важливий крок до енергетичної незалежності лікарні. Це гарантує безпеку пацієнтів та медичного персоналу, особливо в критичні моменти, коли вимкнення електроенергії можуть загрожувати життю людей», – зазначив Владислав Дубчак, заступник директора з технічних питань КП “Лікарня №2” у Житомирі.

Кошти на встановлення другої станції отримали в межах проєкту «Відновлювані джерела енергії для стійкої України». Екоклуб супроводжував втілення проєкту. Вартість СЕС –  більше ніж три мільйони гривень. З них – понад 500 тисяч – співфінансування лікарні.

Прогнозовано, СЕС вироблятиме 92 730 кВт·год електроенергії щорічно. Завдяки цьому медзаклад заощаджуватиме на платі за електроенергію майже 680 тисяч гривень щорічно при діючому тарифу на електроенергію.

«Наше завдання — забезпечити стабільну роботу медичних закладів громади під час можливих кризових ситуацій. Завдяки співпраці з партнерами та донорами ми втілюємо сучасні рішення та підходи для енергозабезпечення наших лікарень, які в майбутньому можемо масштабувати на інших будівлях», – зазначає Світлана Ольшанська, перша заступниця Житомирського міського голови. 

Житомир є підписантом Угоди мерів та прагне перейти на 100% живлення від відновлюваних джерел енергії до 2050 року.  У 2019 році за результатами міжнародного аудиту Житомир отримав Європейську енергетичну відзнаку (ЄЕВ), що є важливим показником відповідності міста принципам сталого розвитку .

«У планах – продовжити встановлення СЕС на дахах інших муніципальних будівель. Загалом, це дасть змогу громаді зменшити використання викопного палива та пов’язаних із ним викидів парникових газів, збільшити використання енергії з відновлюваних джерел та виконати наші зобов’язання в межах міжнародних ініціатив», – зазначив Олександр Гончарук, начальник відділу інфраструктурних проєктів, енергоефективності та промоцій департаменту економічного розвитку Житомирської міської ради.

Фото: Ігор Косташ

Проєкт «Відновлювані джерела енергії для стійкої України» виконується GIZ за дорученням уряду Німеччини.