Українська громадська організація Екоклуб разом із чеською організацією Nesehnuti та фондом wirWerk збирають 40 тисяч євро для будівництва сонячної електростанції (СЕС), яку встановлять для дитячої лікарні у Запоріжжі. Росіяни продовжують атакувати енергетичну інфраструктуру, що загрожує роботі медичних закладів. СЕС гарантуватиме більшу енергетичну безпеку медичного закладу: забезпечуватиме безперервну роботу реанімаційних відділень, в яких надають допомогу новонародженим та недоношеним дітям.
“Встановлена сонячна електростанція допоможе персоналу продовжувати надавати медичну допомогу під час відключень електроенергії. Завдяки роботі СЕС ми зможемо забезпечити безперервну роботу апарату штучної вентиляції легень та інкубаторів – це обладнання, що не працює без стабільного електропостачання”, – говорить Ірина Кулеш, директорка дитячої лікарні у Запоріжжі.
«Міська дитяча лікарня № 5» у Запоріжжі – єдиний дитячий медичний заклад у місті. Лікарня має 11 відділень, 385 ліжкомісць. У медичному закладі знаходиться єдиний у південно-східному регіоні центр гемодіалізу, в якому надають допомогу дітям та дорослим.
“Колектив лікарні адаптований до роботи в умовах повномасштабної війни: ми працювали і в бомбосховищі, і в укриттях. Заклад забезпечений потужними генераторами, які під час відключень забезпечують лікарню. Але розуміємо, що це ненадійно: генератори потребують великої кількості пального і постійного обслуговування. Встановлена електростанція дозволить забезпечити безперебійне електропостачання для відділення гемодіалізу та реанімаційного”, – підкреслює Ірина Кулеш.
Протягом року дитяча лікарня споживає більше 1 000 000 кВт електроенергії, а це – 9 000 000 гривень у рік. Завдяки роботі СЕС персонал зможе економити 30% коштів на платі за електроенергію. Зекономлені кошти планують перерозподілити на подальший розвиток закладу або ж закупівлі необхідного обладнання.
“Зараз лікарні не мають достатнього ресурсу, щоб придбати нове обладнання або покращити умови перебування своїх пацієнтів. Тому зменшення витрат на платі за комунальні послуги дозволить лікарні акумулювати кошти для вирішення інших питань”, – Регіна Харченко, секретарка Запорізької міської ради.
Із початку повномасштабної війни Екоклуб разом із громадами встановив 20 сонячних електростанцій для закладів критичної інфраструктури – лікарень та водоканалів у різних регіонах України (Рівненська, Житомирська, Одеська, Полтавська, Чернігівська, Київська, Сумська, Львівська області) загальною встановленою потужністю 626,8 кВт. Станом на сьогодні усі СЕС виробили більше 350 000 кВт-год електроенергії та допомогли заощадити муніципалітетам понад 20 000 євро на рахунках за електроенергію.
Загалом Екоклуб отримав понад 600 запитів від муніципалітетів на допомогу у встановленні СЕС для лікарень, водоканалів та навчальних закладів. Такий високий попит підкреслює нагальну потребу розвивати відновлювані джерела енергії. Природоохоронці продовжують шукати партнерів та кошти для втілення проєктів, щоб наблизити енергонезалежність громад.