Енергосервісні контракти (ЕСКО)* – дієвий фінансовий інструмент, що широко використовується у європейській практиці для підвищення енергоефективності будівель. В Україні ринок енергосервісу лише набирає обертів, але має промовисті перспективи. За попередніми підрахунками, за допомогою впровадження енергосервісних контрактів країна може скоротити енергоспоживання вдвічі та щорічно економити близько 800 млн м3 газу.
Олексій Корчміт, Перший заступник Голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України, – один із експертів, котрий працював над розробкою примірного енергосервісного договору**. Він пояснює, що ЕСКО – ідеальний варіант для енергомодернізації бюджетних закладів, адже найчастіше кошти на утеплення та інші заходи підвищення енергоефективності не закладені ані в державному, ані в місцевому бюджетах. Тому залучення приватних інвестицій для впровадження енергоефективних проектів у бюджетному секторі не лише дозволить знизити енергоспоживання у таких будівлях, а й допоможе в апробуванні механізму ЕСКО, за допомогою якого влада може нівелювати ризики та вказати напрямки руху для приватного сектору.
Олексій Корчміт бере участь у серії тренінгів Екоклубу для підвищення обізнаності держслужбовців та громадських діячів щодо особливостей застосування ЕСКО. У його презентаціях ви можете знайти відповіді на питання, що стосуються європейських практик та українських реалій ЕСКО.
Презентації Олексія Корчміта про енергосервісні контракти:
Енергосервіс практика передових країн
Формування інституційної спроможності сторін енергосервісу
*Концепція енергосервісу полягає в тому, що енергоефективні заходи в будівлях бюджетних установ впроваджуються інвесторами – енергосервісними компаніями (ЕСКО). При цьому, ЕСКО, вкладаючи власні кошти, несе фінансові ризики, бере повну відповідальність за якість робіт та зацікавлена в максимальній економії витрат на оплату комунальних послуг. Оплата енергосервісу здійснюється замовником виключно за рахунок економії енергоресурсів, досягнутої в результаті здійснення такими компаніями енергоефективних заходів. Зазначений механізм дозволить без додаткових витрат з бюджету зменшити споживання енергоресурсів бюджетними установами, створить ринок енергосервісу та тисячі робочих місць.
**Примірний договір енергосервісу – це довгостроковий договір, предметом якого є здійснення енергосервісу, оплата якого залежить від скорочення обсягу енергоспоживання будівлі. Затверджений Кабінетом Міністрів України (*Див. Постанову Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 № 845 «Про затвердження Примірного енергосервісного договору»).
Подібні за тематикою статті:
Листівка про енергосервісні контракти
Енергосервісні контракти- шлях до енергетичної незалежності України