4 мільйони гривень обласного бюджету, виділені на фінансування програми енергоефективності Рівненщини 2011-16 рр, були витрачені неефективно. Екоклуб переконаний, ми і надалі будемо втрачати десятки мільйонів, допоки в області не з’явиться дієва, прогресивна програма, орієнтована на комплексний розвиток енергоефективності, а не роздачу грошей на лише окремі технічні заходи.
20 жовтня 2017 року Держаудитслужба в Рівненській області перевірила використання коштів, спрямованих на реалізацію обласної програми енергоефективності 2011-2016рр. За результатами звіту, встановлено зайве використання коштів на суму 343,19 тис грн та неефективне використання коштів у сумі 3 756, 01 тис. гривень, що завдало збитків на загальну суму 4 099,2 млн грн. обласному бюджету Рівненщини.
Фінансування заходів, що не пов’язані з енергозбереженням, внесення недостовірних даних підрядниками в акти виконаних робіт, завищення очікуваної економії тепла та заниження очікуваного терміну окупності – звіт Держаудиту майорить виявленими порушеннями. Активісти Екоклубу впевнені, що і цьогорічний конкурс проектів з енергоефективності матиме такі ж проблеми. Причиною тому – відсутність комплексної програми розвитку енергоефективності та відсутність контролю за впровадженням заходів.
«Обласна програма має вести до зменшення втрат енергії. Тому її завданням має бути ціль зі скорочення таких втрат. Оскільки грошей у місцевих бюджетах (обласному і районних) мало, вони ніколи не зможуть профінансувати всі необхідні заходи, – коментує Дмитро Сакалюк, експерт Екоклубу з енергоефективності. – Це означає, що ми продовжимо витрачати сотні мільйонів на енергоносії у лікарнях та навчальних закладах, замість того, щоб за ці сотні мільйонів гривень зробити бюджетні заклади зразковими».
Природоохоронці переконані, наші податки з місцевих бюджетів мають витрачатися не абияк, а на залучення стороннього фінансування на заходи з енергозбереження у бюджетних закладах. Іншого виходу у нас просто немає.
З іншого боку, уже сьогодні ми маємо приклади дієвих програм енергоефективності, що впроваджуються в інших областях, як-от Волинська та Житомирська, та надають можливості залучити приватні інвестиції та включають фінансові стимули жителів до самостійного впровадження заходів з енергозбереження та розвитку відновлюваних джерел енергії.
Зважаючи на вищеперелічені факти, активісти вимагають провести службове розслідування та притягнути до відповідальності осіб причетних до порушень встановлених Держаудитслужбою та встановити чіткі терміни та відповідальних за завершення розробки комплексної програми енергоефективності.
За деталями звертайтеся:
Інна Мулявка, прес-секретарка ГО “Екоклуб”,
Тел.: 0673634097
Ел.пошта: press@ecoclubrivne.org
Вебсайт: www.ecoclubrivne.org