Зелений дах – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Зелений дах

Ми вже писали про те, що спільного між хоббітами, дідовим льохом та норвезькими будиночками –  http://ecoclubrivne.org/green-roof/ – дах вкритий травою. На сьогодні це не казкова старовинна традиція, а окрема галузь в дизайні та архітектурі жилих та на жилих будинків.  Облаштування зеленого даху особливо цікаве міським жителів, оскільки такий дах – це додаткове джерело зеленого простору, проте облаштувати такий дах в місті доволі складно в першу чергу з-за бюрократичних питань. А от якщо ви проживаєте у власному будинку чи є щасливим власником заміського будиночку – то зелений дах може стати для вас реальністю.

Чим же зелений дах краще, ніж традиційний ? 

  • додаткова теплоізоляція для будинку. Взимку будинок менше втрачає тепла з-за декількох додаткових шарів теплоізоляції, а влітку затрати на охолодження будинку зменшуються на 15-20%.
  • відмінно поглинає шум. Причому ґрунт поглинає низькі частоти, а рослини – високі.
  • затримує дощову воду. Рослини, розташовані на даху, здатні поглинати до 70% опадів.
  • довговічний. Шар рослинності захищає власне дах від впливу зовнішніх факторів. Якщо він правильно спроектований та побудований то термін його експлуатації сягає 20-50 років.
  • Рослини на зеленому даху, як і будь-які рослини, сприяють очищенню повітря. Є дослідження як показують, що концентрацію пилу зменшується на 25% при облаштуванні зеленого даху.
  • підвищує безпеку під час пожеж – вогонь не так швидко поширюється.

Зручним є те, що, за умови проведення деяких підготовчих робіт, створення такого даху можливе, навіть в старих будинках , а не лише нових, побудованих відразу з урахуванням такої можливості. Загалом розрізняють 2 основні різновиди зелених дахів:

фото_29_1

Інтенсивні – це достатньо велику об’єкти, які, як правило, потребують відносно складних інженерних рішень. На таких дахах можуть розміщуватися, навіть, невеличкі ставочки, басейни, рости дерева та розміщуватись крупні зони відпочинку на кшталт кафе чи тренажерного залу.

фото 29_2

Екстенсивні зелені дахи – це дах з тонким рослинним килимовим покриттям з невисокої трави, мохів, лишайників та інших невисоких та невибагливих рослин. Цей тип зеленого даху цілком можна створити самостійно на вже існуючому будинку, як правило суттєвої перебудови будинок не потребує.

Доволі популярним є проміжний тип між екстенсивним та інтенсивним типом зелених дахів. Так говорять про дахи, на яких можна вирощувати городні культури, знаходитись невеликій кількості людей, де можна облаштувати, наприклад, зону відпочинку з шезлонгом.

Саме про облаштування таких дахів ми і поговоримо далі. Отже, переш з чого варто розпочати – подумати якою саме ви бажаєте бачити зелений дах вашого будинку, тоді подумати про додаткове навантаження, яке буде створювати зелений дах на конструкцію всього будинку.  Від цього залежить які рослини ви зможете вирощувати на даху – від невеликих дерев до звичайної газонної трави. Врахуйте, що вага 1 м2 ґрунту, шаром товщиною біля 10-15 см, разом з рослинами в середньому складає 20 кг.

30_tradicionnyj-variant-zelenoj-kryshi
Класична схема зеленого даху. Схема з сайту http://kryshikrovli.ru/
  1. Основа;
  2. Теплоізоляція;
  3. Водоізоляційне покриття;
  4. Захисне гумове покриття;
  5. Шар дренажу;
  6. Фільтраційний шар;
  7. Шар ґрунту.

Отже етапи спорудження зеленого даху:

  1. Монолітна основа, яка може витримати достатнє навантаження. Це може бути і бетонна основа плаского даху (тоді варто зробити цементно-піщаною стяжкою нахил в 2-5 градусів) і дерев’яна обрешітка для даху зі скатом. А може бути і спеціальний каркас, який буде нести на собі зелену кришу, якщо вам потрібно змінити форму даху. Якщо дах попередньо був вкритий черепицею чи шифером – покрівлю знімають. Для дахів з сильним скатом необхідно облаштувати бар’єри по краю даху, що б ґрунт не сповзав. З цих же причин на даху з крутими скатами важко буде облаштувати зелений дах, адже ґрунт все одно буде сповзати, незважаючи на бар’єри.
  2. Теплоізоляційний шар товщину його можна зменшити, порівняно із теплоізоляцією звичайного даху адже ґрунт з рослинами також будуть перешкоджати втратам тепла. Теплоізоляцію можна здійснювати різними матеріалами – пробкою, поліуретаном, пінополістиролом. Також врахуйте, що якщо дах вашого будинку вже був утеплений між кроквами, то додаткового утеплення непотрібно.
  3. Гідроізоляцію варто зробити дуже ретельно адже ви будете поливати рослини (деякі – лише на початковому етапі). Для цього можна використати покрівельні полімерні мембрани, поліетиленову плівку, рідку резину. Головне ретельно ізолювати всі шви та не забути про стік для води.
  4. Захисне покриття від коренів рослин, які можуть зруйнувати всю вашу конструкцію. Для цього використовують полімерну плівку або спеціальну гідроізоляційну плівку з вже нанесеним спеціальним шаром, що перешкоджає проникненню коріння.
  5. Дренаж облаштовують з керамзіта або спеціальних геоматів, які гарно себе зарекомендували при створенні стійких рослинних покривів. (фото 31). Також під час побудови зеленого даху можна облаштувати дренажно-накопичувальну систему, яка скоротить кількість і частоту поливів.
  6. Між шаром ґрунту та дренажу вкладають прошарок, який перешкодить їх змішуванню – з нетканого матеріалу, геотекстилю.
  7. Товщина шару ґрунту буде залежати від типи рослинності, які ви плануєте вирощувати на вашому даху та можливостей несучих конструкцій. Він може становити від 7-10 сантиметрів і до 50-60 см. Для висадки дерев та кущів – може доходити і до 1 метра (але ретельно прорахуйте вагу такого шару).
32_мадрид_зелений_дах
Дах готелю Wellington, Мадрид, Іспанія. Площа городу становить 325 кв. м.

Якщо ви маєте на меті вирощувати овочі, то врахуйте, що для вирощування зелені, цибулі, салату, гарбузи, кабачків, капусти, кавунів, полуниць буде достатньо всього 20 см ґрунту, а от для помідорів, ягідних кущів – 30-40 см. Зауважте, що при городництві на даху вам буде потрібний зручний доступ на дах.

Від обраної рослинності також буде залежати і склад ґрунту. Ґрунтова суміш має бути пористою, вологоємкою та легкою. А тому звичайний ґрунт з грядки не підійде. Краще використовувати ґрунтову суміш з торфу з перлітом або дрібним керамзитом, можна додавати пісок, глину, подрібнену кору, щепу. Якщо ви плануєте вирощувати городні рослини – ретельно продумайте план внесення добрив та добавок.

Якщо вам страшно розпочати нову для вас справу з даху вашого будинку – ви можете потренуватися на менших об’єктах – сараї, літній кухні, гаража. Успішної вам роботи і зелених дахів!ype=”text/javascript”>//