Будівництво з саману – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Будівництво з саману

Екологічним  може бути не лише спосіб життя, а й саме житло, в якому ви проживаєте. І йдеться не лише про те, яку побутову хімію ви використовуєте, які продукти купуєте і чи сортуєте ви сміття. А про власне будівництво вашого будинку. Якщо ви є щасливим власником шматка землі та невеликого стартового капіталу, ви можете збудувати справді екологічне житло, за старовинними, традиційними для України технологіями, яке нічим не буде поступатися найсучаснішим проектам. Мова йде про саманні будинки.

Передусім роз’яснимо, що таке саман – це будівельний стіновий матеріал, що представляє собою невипалену цеглу із суміші глини, соломи та піску. Межа міцності на стиснення саману і цегли-сирцю (у висушеному вигляді) коливається від 10 до 50 кГ/см2 і близький за міцністю з газо- і пінобетонами марки 600 (межа міцності 25–40 кГ/см2).

Хоча ця технологія вважається більш притаманною країнам Азії, Південної Америки та Кавказу, вона також є цілком традиційною для Центральної, Східної та Південної України. Наші традиційні хати-мазанки будувалися саме з саману. Із саману по сьогодні будують будинки та допоміжні споруди. Деякі з них достояли до наших часів і не лише в музеях, а й просто в селах. І в них живуть внуки тих, хто їх будував.

Переваги будівництва з саману полягають в:

  • Вартість значно нижча, ніж побудова зі звичайної цегли. Саманну цеглу можна виготовити власними руками.
  • За довговічністю та міцністю споруди з саману прирівнюються до традиційного будівництва.
  • Саман має невисоку теплопровідність, тому в будинку простіше підтримувати комфортну температуру як влітку, так і взимку.
  • Завдяки пористості саман забезпечує нормальний рівень вологості.
  • Саман – вогнестійкий матеріал. Навіть після пожежі стіни, як правило, залишаються майже неушкодженими.

До мінусів можна віднести те, що саман дуже добре поглинає вологу, тому під час будівництва велику увагу необхідно приділити гідроізоляції як фундаменту, так і стін.

Ще однією перевагою такого будівництва є те, що ви менше обмежені формою, ніж при традиційному будівництві. Ваш будинок може мати як традиційні обриси, так і мати незвичні форми – круглі стіни, куполоподібний дах, заглиблюватись в пагорб – з глиною ви можете практично не обмежувати свою фантазію.

Зрозуміло, що в статті неможливо викласти всі нюанси побудови будинку з саману. Зрештою, при будівництві будь-якого будинку вам все одно будуть потрібні поради спеціалістів, тому ми зупинимось на виготовлення саманної цегли своїми руками та наголосимо лише на деяких ключових моментах будівництва.

Для виготовлення цеглини використовується глина (жирна або середньої жирності), пісок (крупнозернистий грубий, не морський), вода, рослинні рештки (найпоширеніший варіант – солома-січка довжиною 6-10 см). Також до глини можна додавати керамзит, цемент та тирсу. За бажанням можна додавати до суміші, різноманітні асептичні добавки. Задля пожежної безпеки можна додавати  антипіренові добавки.

Якщо ви візьмете для виробництва саманних блоків зажирну глину – вони будуть тріскатись, а якщо недостатньо жирну – суміш буде погано зчіплюватись, розсипатись і постраждає міцність блоку. Для визначення жирності глини варто проконсультуватися зі спеціалістами. Але існують і народні методи її визначення. Наведемо два найпростіших:

Спосіб 1

З обраної глини формуємо кульку, розміром з куряче яйце. Кладемо його між двома обструганими дошками (фанери) і стискаємо кульку, давлячи на верхню дошку:

  • кулька з глини малої жирності відразу розвалиться;
  • кулька з глини середньої жирності розвалиться, коли відстань між дошками скоротиться приблизно на третину;
  • кулька з жирної глини тріскається, коли відстань між дошками сягає половини.

Спосіб 2

Невелику кількість глини розведіть водою до консистенції сметани. Візьміть суху та гладку дерев’яну паличку. Розмішайте паличкою глиняний розчин. За кількістю глини, що налипне на паличку, визначають її жирність:

Жирна глина – 3 і більше мм;

Середня глина – 1-3 мм;

Фото з сайту http://remontu.com.ua/
Фото з сайту http://remontu.com.ua/

Приступаємо до роботи. Вириваємо котлован і застеляємо його дно плівкою. На плівку викладаємо шар глини товщиною 10-30 см, заливаємо його водою та залишаємо на ніч. На наступний день додаємо пісок, замішуємо, після чого додаємо попередньо зволожений наповнювач. Залишаємо масу на 2 доби, за потреби додаємо воду. Перемішувати інгредієнти можна лопатою або палицею, а замішувати – ногами.

Виготовляємо форму та формуємо цеглину. Форма може містити одночасно довільну кількість комірок для цеглин, але врахуйте, що вам потрібно буде її підняти та перевернути разом зі сформованою цеглиною. Тому зазвичай для однієї людини роблять форму з 2 комірками, для двох – з 4-6.

Фото з сайту http://www.svoimi-rukamy.com/
Фото з сайту http://www.svoimi-rukamy.com/

Форму попередньо змочуємо водою та присипаємо соломою-січкою або тирсою. Цеглу можна робити практично будь-якого бажаного розміру та форми, але типовими є форма паралелепіпеда, що має нижченаведені розміри. Форма для виготовлення цегли повинна враховувати усадку при висиханні, приблизно 8%.

Розміри цеглини, см Розміри форми з урахуванням усадки
40х19х13 43х20, 5х14
36х17х13 39х18, 5х14
30х14х10 32,5 х15х11

Сушать цеглини під відкритим небом 2-3 дні, потім перекладають цеглини на ребро і досушують ще близькотижня. Потім цеглини складають, наприклад, в сараї (важливо захистити їх від вологи) та витримують ще біля тижня або до початку будівництва.

Роботу варто розпочинати навесні, тоді ви маєте шанс за сезон не лише зробити цеглу, а й побудувати будинок. За 1 день роботи 3-4 людей цілком зможуть виготовити 150-200 цеглин.

36_dom_iz_glinu_4Прості способи перевірки якості саманної цегли:

  • цвях, забивається в цеглину туго, а тримається міцно;
  • цеглина не розмокає у воді за 1-2 доби;
  • цеглина залишається цілою при падінні з висоти до 2-х метрів.
Фото з сайту http://mastervdome.ru/
Фото з сайту http://mastervdome.ru/

Тепер, коли ви маєте достатньо цеглин для вашого будинку, можна приступати і до його спорудження. Як ми зазначали, будинок з саману може будуватися за  найрізноманітнішими проектами, а тому ми не будемо детально зупинятися на, власне, спорудженні. Наголосимо лише на деяких нюансах будівництва споруд із саманної цегли:

  • Фундамент такої споруди має бути дуже добре гідроізольований.
  • Над вікнами варто розмістити козирки, щоб не затікала дощова вода. Підвіконня також гідроізолюють та захищаються відливами. Вхідні пороги будинку також ретельно гідроізолюють.
  • Кути і стики стін підсилюють арматурною сіткою.
  • Балки та перекриття облаштовують з перерозподілом навантаження на всю стіну, щоб уникнути точкового навантаження.
  • Висоту стелі рекомендують робити на 20-30 см вище, ніж звичайно, адже стіни з саману можуть дати суттєву усадку.

Зовнішні стіни можна поштукатурити та побілити (традиційний варіант) або ж обкласти червоною чи силікатною цеглою, керамічною або цементною плиткою. Обкладання варто розпочинати після того, як будинок дасть усадку. Бажано, через півроку-рік після зведення будинку.

  • Оскільки в стіни з глини і соломи можуть проникати гризуни, для захисту від них нижню частину будинку можна вкрити металевою сіткою, яку покривають акриловою штукатуркою. Фасад також можна покрити спеціальними сумішами для відлякування гризунів.

Затишного вам житла!

Авторка Ольга Лящук

Статті, що теж можуть бути вам цікавими:

Опалення та добриво – два в одному

Зелений дах

Купа сміття чи компостна яма?

ype=”text/javascript”>//