Сонячні майстерні: історії мрійників та експериментаторів – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Сонячні майстерні: історії мрійників та експериментаторів

Львів’янин Тарас Крайник – один із перших учасників тренінгу по виготовленню сонячних колекторів для нагріву води, організованого Екоклубом у рамках проекту «Увімкни сонце – живи комфортно!». Сонячними установками Тарас, інженер за освітою, зацікавився ще у 2012 році. Приблизно тоді побачив на одному із національних телеканалів координаторку проекту Оксану Майбороду і за допомогою Інтернету знайшов її контакти.

Після відвідування тренінгу на Волині, спробував змайструвати свою першу сонячну установку. «Те, що побував на такому майстер-класі і мав можливість на практиці, власноруч переконатися, що колектор працює, однозначно додало оптимізму. Повернувшись додому, взявся за виготовлення установки і минулої весни 9-го травня вперше отримав воду, нагріту сонцем. Почувався, наче останній визволитель… від вугільної та газової залежності, звісно», – жартує Тарас.

«Влітку минулого року ми щодня нагрівали 200 літрів води сонячною панеллю розміром 2х1м, а пізніше, вже восени, доставили ще одну, таку ж, і дуже з того тішилися, адже осінню дві панелі – набагато дієвіше. В результаті – мали гарячу воду, температурою у 60 С», – розповідає конструктор. Сьогодні на його рахунку уже близько 10 зібраних власними руками колекторів

.2

Колектор на подвір’ї Тараса упродовж цього року працював із перших сонячних днів березня.

Зі слів Тараса, після встановлення колектора, його родина із 4 осіб, де 2 дітей, навчилася економно використовувати воду, тому нагрітої за сонячної погоди, її вистачає навіть на два дні.

Одне із успішних експериментальних нововведень Тараса у технологію, запропоновану проектом, – використання трубок з малим діаметром. «Я намагався максимально наблизити кінцевий продукт до заводських стандартів», – розповідає Тарас. «Чим тоншим є діаметр трубки, якою протікає рідина, тим швидше і до вищих температур вона буде прогріватися».

Екоклуб побував у облаштованій майстерні Тараса та розпитав про таємниці спорудження сонячного пристрою.

3

«Важливим є процес зварювання трубок із пластиною», – наголошує Тарас. «Ми застосовуємо точкову зварку. Колектор в такому разі має охайний естетичний вигляд, а також у рази підвищується його ефективність, адже чим більше точок, тим кращою буде теплопередача», – запевняє він. «Одну пластину із нержавійки та кілька трубок ми зіпсували повністю, експериментуючи із силою струму та часом зварювання, коли намагались «набити руку».

Ще одна практична порада – використання склопакетів у конструкції. «Склопакет пропускає менше сонячного проміння, але, в той же час, і краще його утримує, відповідно втрати тепла значно нижчі».

4

На досягнутому Тарас зупинятися не збирається – у його планах виготовлення колектора із мідним абсорбером та селективним покриттям, а також укладка теплої підлоги у своєму будинку, щоб додаткове опалення було сонячним. А ще – стажування на виробництві в іноземних партнерів та відкриття власної справи по збору і продажу сонячних установок.

Усім зацікавленим у самостійному спорудженні колектора він відкриває найпростіший рецепт сонячного колектора: «Візьміть сталеві трубки 15х15, оцинковану бляху та зваріть її до купи із цими трубками – вийде абсорбер. Його як слід пофарбуйте чорною термостійкою фарбою. Корпус можна змайструваим із профіля для гіпсокартону або дерева (ширина 10 см) та OSB плити. Для герметизації щілин використайте поліуретановий клей, як показує досвід силіконовий довго не витримає. В середину корпуса під абсорбер щільно вкладіть 5 см шар утеплювача з мінеральної вати. Щодо скла:  можна використати товщиною і в 4 мм, не обов’язково брати товсте, гартоване. При установці увагу слід звернути на ухил. Рекомендую ставити під кутом 50 градусів».

«Відкиньте усі сумніви, якщо вагаєтесь встановлювати сонячний колектор для свого помешкання чи ні. Це безпечно, екологічно та економічно вигідно!», – закликає Тарас.

5
Тарас Крайник презентує свій сонячний колектор на конференції “EnergyTorrent: енергія спільнот та співдій” у Києві 26-28 червня

11995688_1025824490769374_1321484605_n

11996527_1025824427436047_1657723126_o

Довідково:

«Сонячні майстерні» – це серія репортажних статей Екоклубу, героями яких є прості, талановиті люди, які діляться своїм досвідом використання енергії Сонця.

 

За детальнішою інформацією звертайтеся:

Оксана Майборода, координаторка проекту “Увімкни сонце – живи комфортно!”,

Тел.: 068 572 23 64

Ел. адреса: oksana@ecoclubrivne.org

 

Інна Белаш, прес-секретар ГО “Екоклуб”,

Тел.: 067 363 40 97

Ел. адреса: press@ecoclubrivne.org