Готуй вікна з літа! – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Готуй вікна з літа!

Авторка Ольга Лящук

В умовах економічної кризи, постійного зростання тарифів на комунальні послуги та напередодні зими пересічні українці все більше замислюються над тим, як не замерзнути або як здешевити для себе витрати хоча б на опалення. І якщо за умов окремого будинку або відсутності лічильника тепла у квартирі здешевлення досягти складніше, то зробити тепліше в квартирі простіше, ніж здається на перший погляд.

У квартирі міської багатоповерхівки найпростіше розпочати з вікон, адже через них може втрачатися до 30% тепла, яке надходить до помешкання.

Найкращим (хоча й найдорожчим) варіантом є дерев’яне вікно зі склопакетом. Якщо ви – щасливий власник такого вікна, то потреби читати далі вам немає.

фото1

Наша стаття призначена для власників старих дерев’яних вікон, найчастіше – ще радянського зразка. Вони теж володіють рядом переваг, але теплозбереження до них належить рідко.

Катерина, 68 років. «У мене холодно, особливо восени, коли опалювальний сезон ще не розпочався. Та й коли батареї гріють – градусів 19-20, а коли мороз сильний – то було і по 18! А в ЖЕКу кажуть – то норма, нема чого скаржитися. У сусідів знизу – 24-25. Але вони вікна поміняли вже давно».

Якщо ж у вас вже встановлені пластикові вікна –вам буде цікаво дізнатися про догляд за ними і способи уникнення можливих проблем з вологістю у приміщенні.

Сергій, 30 років. «Ми поміняли вікна десь 5 років тому. Замовляли у фірми «Карат», здається, профіль «Рейхау» але точно я не пам’ятаю. У нас дорікань немає ніяких – ми задоволені. Тепло, протягів немає. Провітрюємо регулярно».

Отже, найпростіше, що можна змінити зі старим дерев’яним вікном – це замінити його на вікно зі склопакетом. Найчастіше замість старих вікон замовляють пластикові, оскільки дерев’яні коштують суттєво дорожче.

Загальні переваги пластикових вікон полягають у наступному:

1. Довговічність – строк їх служби мінімум 25 років, а багато виробників стверджує і про 40 років гарантованого використання.

2. Герметичність, а відповідно і захист від вуличного шуму, від пилу летить з дороги (особливо якщо в комплекті встановлюють протимоскітну сітку), відмінний температурний захист – завдяки багатокамерній будові вони чудово захищають від низьких та високих температур.

3. Не потребують щорічного фарбування та дрібного ремонту (хоча й потребують певного догляду та регулювання, про щи написано нижче). Рами пластикових вікон можна мити звичайним неабразивним миючим засобом – хоч навіть просто мильною водою – вони не розбухнуть. Та й робити це потрібно значно рідше – адже вони маючи гладку поверхню і довше залишаються чистими, ніж дерев’яні.

Є у вікон і недоліки:

1. Герметичність – так, вона водночас є й недоліком. Оскільки вікна повітрянепроникні, то порушується режим вентиляції приміщення і можуть з’явитися проблеми з рівнем вологості. Ця проблема вирішується або регулярним провітрюванням, або ж встановленням рекуператора чи клапана припливної вентиляції ще на етапі монтажу.

Ольга, 34 роки. «Ми вікна пластикові поставили 8 років тому. Ставили нам «Реноме», вікна «REHAU». Ми задоволені, дійсно стало тепліше. До того взимку вмикали обігрівач, а після того – тільки пару разів, поки опалення не вмикали, а так всі зими жили з жужиком. Тільки одне ми не врахували – це вологість. Якось поїхали у відпустку на 2 тижні, позакривали всі вікна. Приїхали – а на стінах місцями вологі шпалери, а біля ванної взагалі внизу пліснява. Нам сказали, що це від того, що вікна герметичні. Після того провітрювали обов’язково та лишали на провітрювання відкрите вікно, якщо їхали надовго. А зараз взагалі думаємо встановити вентиляцію. Хотілось би, звісно, рекуператор, але дорого. Поки що думаємо подивитися у «Віконді» спеціальні провітрювачі».

2. Фізичні пошкодження рами самостійно усунути не вдасться. Якщо раму подряпати, пробити в ній отвір – то допомогти зможе лише професіонал. Але особисто мені такі випадки не траплялися.

3. Коли вікна відслужать свій строк або вам просто захочеться змінити їх дизайн, то пластикове вікно не можна викидати просто на смітник – їх потрібно буде доставити до пункту утилізації.

Отже, якщо ви вирішили замінити вікно, постає питання – з чого почати.

А розпочати потрібно з точного вимірювання вікна (при замовленні його переміряють працівники фірми, у якій ви оформите замовлення, але так вам буде легше зорієнтуватися у ціні).

Далі необхідно визначитись із конфігурацією вікна – яку кількість стулок ви хочете, як вони будуть розташовані (вікно можна поділити як горизонтально, так і вертикально), у який бік і як вони відкриватимуться, де буде розташована ручка. Свої рекомендації вам може надати і професіонал під час консультації на фірмі, але буде краще, якщо на момент замовлення ви хоча б приблизно уявлятимете власні побажання. У багатьох компаній є сайти, на яких можна переглянути найбільш популярні модифікації вікон (наприклад – http://vsivikna.com.ua/, http://vikond.rv.ua/, http://viknova.com.ua та інші).

У випадку замовлення нестандартного вигляду вікна краще проконсультуватись у спеціаліста.

Обрати кількість камер вікна – для місцевих кліматичних умов рекомендується встановлення дво- або трикамерного склопакету, хоча на ринку представлені навіть п’ятикамерні вікна. Загальний принцип наступний – чим більше камер, тим тепліше й тихше буде у вас у квартирі. Так 3-камерний склопакет розрахований на температуру до –50°С і рекомендується для помешкань, розташованих поблизу автомагістралей, аеропортів та інших місць з підвищеним рівнем шумового забруднення. Загалом, якщо ви проживаєте не над центральною вулицею міста і не вздовж однієї з його транспортних артерій, то двокамерного склопакета цілком вистачить.

Напевно, кожен виробник запропонує вам обрати енергозберігаючий склопакет, у якому одне скло вкрите тонким шаром срібла. Воно пропускає сонячне світло і тепло всередину, проте перешкоджає відтоку тепла з приміщення назовні. Заповнений такий склопакет аргоном – інертним газом, теплопровідність якого менша, ніж у повітря. Таке вікно дозволяє додатково зберегти до 10% тепла, проте термін його служби складає близько 10-15 років, після чого аргон випаровується і вікно функціонує далі, але вже з меншим енергозберігаючим ефектом (як звичайне вікно).

Тепер оберемо виробника власне пластику та фурнітури. На ринку найбільш популярними виробниками пластику є «REHAU», «КВЕ», «VEKA», «WDS», «Вікнар’off», «KOMMERLING», «SALAMANDER» тощо.

Відповідально слід підійти і до вибору фурнітури (ручок, замикаючих механізмів) – адже вам не хотілося б, щоб вікно при відкриванні заклинювало чи гримало? Провідними виробниками фурнітури є «WINKHAUS», «Roto», «Gretch-Unitas», «Aubi», «Maco», «Vorne».

Для уникнення проблем з вентиляцією (а, відповідно, й вологістю) радимо ще на етапі встановлення подбати про клапан припливної вентиляції. У нас популярними є «Siegenia», «REHAU», «Aereco». На сьогодні ще не всі фірми встановлюють такі клапані на вікна, тому це слід уточнити перед замовленням. У Рівному їх можна замовити у фірмі «Vikond» (з цінами можна ознайомитись на http://vikond.rv.ua/cina-vikonnogo-provitryuvacha/). Зверніть увагу, що не всі клапани працюють при температурі нижче –30°С градусів. У випадку встановлення такого клапану вам не доведеться відкривати вікно для провітрювання. І хоча в нашому регіоні такі морози рідко тривають довше кількох днів, замисліться, чи готові ви втрачати дорогоцінне тепло під час провітрювань.

Тепер, передбачивши усі потреби і побажання, час телефонувати до фірм, які встановлюють пластикові вікна. Ціні в нашому місті більш-менш однакові, але ми обдзвонили 5 представників цього сектору. Напевно, ви зможете знайти ще дешевше.

Для прикладу ми обрали для заміни стандартні вікна 9-поверхівки – кухонне та кімнатне. Варто зазначити, що на вартість вікна суттєво впливає вартість профілю з якого воно виготовлене.

Кухонне вікно – 0,85*1,40 м, повортно-відкидне, без перегородок.

Вартість, грн профіль провітрювач встановлення
2 скла 3 скла
Вікнова 1664 1780 REHAU 350 грн 130 грн/м2
Карат 1500 1640 VEKA 500 280 грн/вікно
Вікна PERFECT 1600 1800 KBE, енергозб. склопакет 400 грн 100 грн/м2
Віконд 1380 1600 Epsilon (укр. виробник), енергозб. склопакет Механічний – 625 грнАвтоматичний – 760 грн 470 грн/вікно
Вікна Стиль 1736 1955 VDS 5$/м2

Вікно у кімнаті – 2,0*1,40 м, 3 стулки, середня – поворотно-відкидна.

вартість, грн профіль провітрювач встановлення
2 скла 3 скла
Вікнова 2760 3804 REHAU 350 грн 130 грн/м2
Карат 2440 2835 VEKA 500 280 грн/вікно
Вікна PERFECT 3000 3600 KBE, енергозб. склопакет 400 грн 100 грн/м2
Віконд 2475 3041 Epsilon (укр. виробник), енергозб. склопакет Механічний – 625 грнАвтоматичний – 760 грн 470 грн/вікно
Вікна Стиль 3061 3567 VDS 5$/м2

Як тільки ви оберете для себе фірму, яка відповідатиме вашим вимогам – до вас завітають її працівники і здійснять ретельні заміри вікна, після чого залишиться лише чекати монтажу. Зауважте, що у періоди пікового навантаження (зазвичай це серпень-вересень) очікування може тривати до трьох тижнів.

Перед приходом майстрів варто відсунути меблі від вікна та накрити їх плівкою – під час демонтажу буде багато пилу.

Слідкуйте за роботою майстрів під час монтажу. Вимагайте, щоб демонтаж проводили якомога акуратніше, щоб ретельно заповнили простір між рамою та стіною монтажною піною. Коли майстри закінчать свою роботу – вам залишиться лише зашпаклювати відкоси.

фото2

При наявності певних навичок це доволі просто зробити і власноруч. Слід лише пам’ятати про необхідність ретельного закриття монтажної піни спеціальною термоізолюючою стрічкою, яка продається у будівельних магазинах і має різну ширину.

Артур, 45 років. «Ми поставили і, в принципі, тепліше стало. Але ми чекали більшого. У нас, якщо коло вікна стояти в спальні, то дує. Причому не з вікна – а між вікном та стіною. Ставили нам хлопці, фірму не пам’ятаю, якась маленька, по газеті найшли. Як я тепер розумію – вони щось з монтажем намудрували, треба було б переробити».

Тепер вам залишилося вимити вікно та насолоджуватися затишком.

Для того, щоб вікна довго забезпечували вам комфортне життя, є декілька простих умов догляду за ними:

‒      якщо ви не встановили клапан приточної вентиляції або рекуператор – вам потрібне регулярне провітрювання приміщення.

‒      скло, як і раму, можна мити звичайним мильним неабразивним розчином або ж спеціальною рідиною для миття скла – як придбаною у магазині, так і виготовленою самостійно. Категорично не можна використовувати для чистки можливих плям на рамі ацетон!

‒      для того, щоб гумові ущільнювачі зберігали свою еластичність, їх слід час від часу протирати вологою ганчіркою і спеціальними засобами, які можна придбати в компаніях, що встановлюють вікна, або у магазині побутової хімії;

‒      у нижній частині рами розташовані водовідвідні канали – їх видно, якщо відкрити стулку і зазирнути всередину. Вони мають бути чистими від пилу та бруду;

‒      щоб вікно легко і безшумно відкривалось, фурнітуру слід двічі на рік змащувати маслом (воно не повинно руйнувати захист від корозії і містити смоли або кислоти). Якщо ваше вікно обладнано системою «зима-літо» (різні режими провітрювання), то при зміні сезону вам необхідно викликати майстра для проведення відповідного регулювання;

‒      один раз на два-три роки варто викликати майстра для проведення загального огляду, регулювання та технічного обслуговування вікна.

А тепер –  насолоджуйтесь теплом та затишком вашої оселі!