Таємниці теплової зйомки – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Таємниці теплової зйомки

Передусім, що ж таке тепловізор? Це прилад, який дозволяє отримати видиме зображення об’єктів, що випромінюють тепло (інфрачервоне випромінення). Принцип їх дії базується на температурній різниці між фоном та вимірюваним об’єктом і перетворенням отриманої інформації в зображення. Якщо говорити по простому, то на екрані тепловізора все, що холодне – буде забарвлено в синій колір, а все що тепле – в жовтий-червоний. Оскільки скло не пропускає хвилі інфрачервоного спектру, то оптику для тепловізорів виготовляють зі спеціальних матеріалів – германію, селену цинку тощо. Виска вартість цих матеріалів і зумовлює дорогу ціну всього приладу.

Перші тепловізори з’явились в 30-х рока 20-го століття і використовувались, в основному, для військових цілей. Сьогодні тепловізори використовують у дуже різноманітних сферах – в  медицині, металургії, астрономії та інших. Зручність використання тепловізора високо оцінюють будівельники та енергетики – за допомогою тепловізора можна виявити втрати тепла у будинках і оцінити якість застосовуваних технологій та матеріалів.

В ідеалі перед проведенням будь-яких робіт з утеплення необхідно проведення енергоаудиту з використанням тепловізійної зйомки. Це необхідно для визначення місць найбільшої втрати тепла в приміщенні. Завдяки цьому можна визначитися з видом і порядком проведення робіт. Наведемо такий приклад. В кутовій квартирі на першому поверсі планувалося провести утеплення стін але  завдяки тепловізійній зйомці стало зрозуміло, що більше всього втрачається тепла через підлогу та західну стіни, а через північну стіну втрачається найменше. Тому власниками було прийнято рішення в першу чергу вкласти гроші в утеплення підлоги та утеплення західної стіни. Після проведення робіт господарі також скористалися тепловізором для перевірки результативності утеплення. Такий підхід дозволяє якщо і не зекономити кошти на утеплення, то хоча б, використати їх найбільш ефективно.

Найкращій час для зйомки тепловізором будинків для виявлення втрат тепла – це морозна зима. Ми скористалися декількома морозними днями цієї зими, щоб подивитися як наші будинки втрачають тепло і подумати, що ж з цим робити. Для наочності використаємо матеріали статті http://ecoclubrivne.org/insulation-how-to/ та подивимось на ті самі будинки крізь тепловізор.

IR_0605

В цьому 5-поверховому будинку, за участю міської ради, було проведено утеплення однієї стіни будинку. За словами жителів після утеплення у квартирах стало відчутно тепліше. Як ми бачимо на фото, зроблене тепловізором, утеплена частина стіни практично не випромінює тепла. Температура зовнішньої поверхні стіни співставима з температурою навколишнього середовища. Тобто тепло залишається в середині будинку, а не дарма «гріє» вулицю. На фото також чітко помітна різниця між утепленою частиною фасаду та неутепленим підвалом. Широка жовтогаряча полоса внизу – це і є неутеплений підвал, через який втрачається тепло. Це не означає, що утеплення стіни будинку було проведено не правильно, але особливу увагу варто приділити стику між утепленою і неутепленою частиною стіни.

IR_0604На фото праворуч видно, як втрачаєтся тепло через неутеплений та, фактично, повністю відкритий люк у підвал. Зрозуміло, що повністю ізолювати підвал не можливо – необхідно зберегти циркуляцію повітря. Але для цього, як правило, цілком достатньо продухів, а не величезної діри. Жителям будинку варто подбати якщо не про повне утеплення підвалу, то хоча б про облаштування вхідних дверей у підвал та вікон за допомогою підручних матеріалів (дерева, жерсті тощо).

Загалом, з-за того, що стіна будинку була утеплена повністю, при вирішенні питання з підвалом – будинок буде гарно теплоізольований і в ньому не мають виникнути питання, пов’язані із передчасним руйнуванням стін, а рахунки за тепло зменшаться.

IR_0596А цим фото хотілось би привернути увагу прибічників «клаптикового утеплення» – тих, хто утепляє лише свою квартиру. Як бачимо, утеплена стіна дійсно втрачає набагато менше тепла, ніж не утеплена. Але викликають занепокоєння місця стику утепленої стіни та не утепленої. З-за великої різниці температури, на яку суцільна стіна не розрахована, вона може почати руйнуватися швидшими темпами, ніж це було заплановано при її побудові. До того ж, в даному випадку,  через невдало оброблені шви втрачається досить багато тепла. На сьогодні існують таки технології зовнішнього утеплення фасадів, які дозволяють якщо і не уникнути повністю таких втрат, то значно їх зменшити. Так, наприклад, під час виконання робіт з утеплення стик між утепленою стіни і не-утепленою роблять під кутом в 30-45 градусів, а не під прямим кутом. Таким чином, відбувається більш плавний перехід температури і негативний вплив зменшується, хоча, безумовно, це лише компромісний варіант, адже негативний вплив все одно присутній.

На фото видна чітка межа між утепленою зовні частиною будинку та не утепленою. Вверху – темна стіна – утеплена, температура стіни біля мінус 10 градусів, що, практично, дорівнює температурі на вулиці, а стіна першого поверху, неутеплена, значно тепліша, відповідно тепло з квартири втрачається, просто випромінюючись в навколишнє середовище. Але це не найгірше, найгірше це те, що такий нерівномірний розподіл температури по стіні призводить до повільного руйнування будівельних конструкцій. Сусід знизу може отримати «подарунок» у вигляді цвілі в верхніх кутках квартири та стелі. Тобто сусіду зверху, в утепленій квартирі буде сухо, тепло та затишно, а сусід знизу залишиться в холодній квартирі і отримає додаткові ризики пов’язані з вологістю та пришвидшеним руйнуванням стіни.

Окремо хочеться відмітити яскраву червону пляму під вікном – це батарея. Температура стіни в місці розташування батареї найвища, порівняно з іншою поверхнею стіни. І це тепло мало би гріти оселю, а не повітря навколо. Саме для запобігання такого втрачання тепла за батареєю і рекомендують встановлювати тепловідбивний екран з, наприклад, фольги за батареєю.

Фото з сайту http://klivent.net/
Фото з сайту http://klivent.net/

IR_0667

На зображенні праворуч гарно помітно різницю між утепленою частиною (синій колір) будинку та не утепленою (жовтий, зелена полоса – це засклені балкони). Враховуючи, що в цьому будинку встановлений лічильник тепла, то не важко зрозуміти, якій частині будинку необхідно дякувати за зменшення рахунків за опалення.

 

IR_0615

А фото ліворуч ілюструє як втікає тепло з оселі, де відкрите вікно на провітрювання. Саме тому, в холодну пору року, задля меншого втрачання тепла, радять влаштовувати «залпове» провітрювання, а не залишати вікно відкритим на довго. «Залпове» провітрювання – це коли в квартирі, по можливості, відкриваються всі вікна на 10 хвилин. Протяг швидко змінює повітря в приміщенні, але приміщення не встигає охолонути – стіни, підлога та стелі залишаються теплими і, свіже повітря швидко нагрівається. При такому провітрюванні втрати тепла – мінімальні.

Як бачимо, тепловізійна зйомка може багато чого розказати навіть простим людям, що вже говорити про професіоналів. Звісно, перед проведенням будь-яких робіт з утеплення будинку варто провести енергоаудит, що б визначитись в які конкретно роботи варто вкладати кошти першим ділом. Якщо ж ви не маєте такої можливості, а побачити чи витрачається тепло даремно у вашій оселі бажаєте, то Ви можете звернутися в Екоклуб.  Для цього Вам потрібно заповнити анкету https://docs.google.com/forms/d/1ymZ6d5B4c6WZofZ5AD_tnquD-1svUoZDMSzY5X97e3s/viewform?edit_requested=true і екоклубівці завітають до вас із тепловізором й допоможуть у проведенні енергообстеження вашого помешкання!