У роковини Чорнобильської трагедії Екоклуб та небайдужі жителі Рівного нагадали людям про ризики використання атомної енергетики, наголосили на важливості переходу країни на відновлювальні джерела енергетики з акцією «Одного Чорнобиля нам достатньо». Учасники акції хотіли застерегти посадовців від можливих помилок – чергових небезпек від діяльності атомних електростанцій, що чатують на українців із добудовою третього та четвертого реакторів на Хмельницькій АЕС.
35 років тому, у ніч на 26 квітня, стався вибух на четвертому реакторі Чорнобильської атомної електростанції. Після вибуху утворилася радіоактивна хмара, що поширилася не тільки на території України і низки інших сусідніх держав. Наслідки цієї трагедії українці відчуватимуть ще довго. Нині в Україні діють 4 атомні електростанції з 15 енергоблоками. З 2010 року в Україні мали б почати закривати старі атомні реактори, однак 12 із 15 атомних енергоблоків уже працюють більше передбаченого терміну експлуатації. Ще у трьох він збігає у 2025 (6-ий енергоблок Запорізької АЕС) та 2034 (4-ий енергоблок Рівненської та 2-ий Хмельницької АЕС).
Продовження експлуатації енергоблоків збільшує ймовірність виникнення аварій, тож старі станції потрібно негайно знімати з експлуатації. Працюючи, АЕС накопичують більше відходів та завдають збитків державі, – зазначила координаторка проєктів ГО «Екоклуб» Наталія Литвин.
Попри масштабні наслідки трагедії, останніми роками в Україні мовиться про добудову третього та четвертого реакторів на Хмельницькій АЕС. Зокрема, про це заявив очільник парламенту Дмитро Разумков під час візиту на електростанцію. За його словами, атомна енергетика відіграє важливу роль в забезпеченні енергетичної безпеки України. Однак мало хто знає, що щороку кожна АЕС зумовлює появу більше 100 тисяч тон радіоактивних відходів. В Україні немає місця для остаточного захоронення відходів, тому їх зберігають у “тимчасових” сховищах, що розраховані на 50-100 років.
За словами Наталії, атомній енергетиці є кращі альтернативи. Україна повинна переходити на нові та безпечні джерела енергії – вітрову, сонячну та біоенергетику. Координаторка вважає, що розвивати енергоефективність та відновлювану енергетику у сучасному світі набагато дешевше та безпечніше. Тож Україна повинна переймати європейський досвід та обрати шлях до розбудови безпечної енергетики вже сьогодні.
Атомна енергетика це не про безпеку та сталий розвиток. В Україні досі немає стратегії виведення з експлуатації застарілих реакторів і немає на це коштів. Тож варто вкладати кошти не у добудови АЕС, а у впровадження відновлюваної енергетики, – розповіла Наталія.
Україна лише частково забезпечує себе ураном і технологіями для атомної енергетики. Паливо для українських АЕС закуповують в Росії (“ТВЕЛ”) та Швеції (“Westinghouse”). В інших країнах немає іншого налагодженого виробництва палив для реакторів радянського зразка, що працюють у нашій державі.