У Херсоні вже багато років діє Енергетичний кластер, який об’єднує організації з різноманітним спектром послуг: від проведення енергетичного аудиту до залучення інвестицій і впровадження конкретних рішень.
Його місія, як розповідає фахівець з енергоефективності та відновлюваних джерел енергії, експерт проєкту GIZ Андрій Барулін – дати можливість нащадкам жити в екологічно безпечній та успішній країні. А діяльність кластеру полягає в наданні якісних послуг для скорочення споживання енергетичних ресурсів і заміщення викопних джерел енергії відновлюваними.
Найбільше енергії в домогосподарствах витрачається на виробництво тепла. І саме тепловтрати призводять до втрати коштів. Щоб зменшити кількість нулів у платіжці, потрібно утеплювати будинок.
На малюнку нижче продемонстровано, скільки тепла у відсотках втрачає неутеплений будинок.
Отож, є кілька ключових елементів, що допоможуть підвищити енергоефективність будівель. У цій статті зосередимося на будинках із ОСББ.
ТЕПЛОПОСТАЧАННЯ
Зазвичай багатоповерхівки мають пряме підключення до котельні, яка опалює будинок і регулює температуру у трубах. Це так зване залежне підключення.
Кращою і ергономічною версією для співвласників багатоквартирних будинків є незалежне теплопостачання, яке регулюють встановлюючи індивідуальні теплові пункти (ІТП).
“Це засіб, який дозволяє зменшити ту чи іншу кількість теплової енергії”
До елементів ІТП входять:
- теплообмінник;
- циркуляційний насос;
- розширювальні баки;
- балансувальний клапан;
- лічильник тепла (теплообчислювач);
- датчик температури;
- датчик температури зовнішнього повітря.
Теплообмінник – передає ту кількість тепла, яка необхідна. Саме він регулює температуру у батареях.
Циркуляційний насос – регулює потік води у трубах. Важливо ставити два насоси одразу, щоб другий був запасним у аварійних ситуаціях.
Розширювальні баки – вирівнюють тиск у системі, коли він є надмірним.
Балансувальний клапан – дозволяє збільшити чи зменшити тепловий потік. Актуальний навесні та восени, коли більше перепадів тиску.
Датчики температури контролюють температуру в опалювальній системі.
Лічильник тепла – дозволяє рахувати економію або визначати втрати.
Додатковим ефективним засобом є ізоляція труб, але така, що здійснена технологічно правильно.
Окрім ізоляції труб, використовують також регулятори тепла на стояках до кожного під’їзду, на батареях у кожній квартирі й квартирні пристрої обліку тепла. У комплексі кожен елемент опалювальної системи вносить свій відсоток економії для ОСББ.
УТЕПЛЕННЯ ФАСАДУ
“Щоб зменшити тепловтрати, стіни необхідно робити товстішими”, – подумають спершу управлінці будинку. Проте, зараз є багато матеріалів, які потребують меншої товщини та є більш якісні в теплоізоляції.
- Пінополіуретан – 0,1 м, λ=0,02-0,041 Вт/(м*К)
- Екструдов. пінополістирол – 0,12 м, λ=0,036 Вт/(м*К)
- Пінополістирол – 0,13 м , λ=0,031-0,05 Вт/(м*К)
- Мінеральна вата – 0,15 м , λ=0,042-0,05 Вт/(м*К)
- Пінобетон – 0,54 м , λ=0,08-0,25 Вт/(м*К)
- Дерево (сосна) – 0,59 м , λ=0,18 Вт/(м*К)
- Червона цегла – 1,85 м , λ=0,56 Вт/(м*К)
- Бетонний блок – 4,9 м , λ=1,51 Вт/(м*К)
Серед найпоширеніших способів утеплення фасадів є:
- “мокрий фасад” – фасадні системи з обробкою штукатуркою
- вентильований фасад
“Мокрий фасад”
Переваги | Недоліки |
Порівняно низька вартість будівельних матеріалів. Пароізоляція стін. Системи мокрого фасаду передбачають відведення пари від стін через утеплювач і штукатурку. Фасад має невелику вагу і може бути змонтований практично на будь-яку поверхню. Великий вибір варіантів для оформлення. | Високі вимоги до дотримання технології. Будь-яке порушення технології монтажу мокрого фасаду – консистенції суміші, температури або вологості може обернутися деформаціями, тріщинами або розшаруванням поверхні. Неміцність поверхні (ламається при сильних механічних впливах). Труднощі локального ремонту. Стіни будівлі повинні бути рівні. Утеплення фасадів “мокрим” способом проводять тільки в теплу пору року. |
На противагу “мокрому фасаду” Андрій Барулін рекомендує “вентильований фасад”.
Переваги | Недоліки |
Швидкий монтаж будь-якої пори року. Швидкий і локальний ремонт. Стійкість до негативних атмосферних змін. Пожежостійкість, захист від корозії. Легко доглядати. | Складність конструкції. Дуже важливо правильно розрахувати вентильований проміжок. Необхідність мембрани і її монтаж. Потрібен монтаж каркасу. Ціна. |
УТЕПЛЕННЯ ДАХУ
Для утеплення даху, як і для утеплення фасаду, використовують мінеральну вату або піноуритан (можливі й інші утеплювачі). Останній є також гідроізолятором.
ГІДРОІЗОЛЯЦІЯ ТА УТЕПЛЕННЯ ПІДЛОГИ І ЦОКОЛЮ
Ззовні, на цоколь будинку наносять гідроізоляційну речовину. Утеплювати мінеральною ватою ці частини будинку категорично не можна. Натомість експерт рекомендує пінополістирол або піноскло.
Також у підвалах можна утеплювати стелю. Тут вже можна використати мінеральну вату або пінополістирольну плитку.
ВСТАНОВЛЕННЯ ВІКОН
Встановлення нових теплоізоляційних вікон – тема не нова. Проте, Андрій Барулін стверджує, що у 90% випадках в Україні не роблять гідро- і пароізоляції під час встановлення вікон. Хоча без цього якісна теплоізоляція неможлива. У таких випадках яким би якісним та дорогим не було встановлене вікно, воно не забезпечить бажаного результату.
Технічні деталі під час монтажу вікон, утеплення даху чи фасаду мають надзвичайне значення. Якщо не дотримуватися правильних пропорцій, не використовувати необхідні матеріали, то це може призвести до втрат та руйнування.
Експерт подає кілька прикладів невдалого монтажу, в результаті якого всі роботи були зведені нанівець, а матеріали, куплені за кошти ОСББ та фондів, – втрачені.
Тому необхідно дуже ретельно вибирати підрядників, вникати у технології і вивчати питання, щоб запланована економія коштів не перетворилася у збиток для співвласників багатоквартирного будинку.
Стаття та серія вебінарів відбувається у рамках проєкту “Підвищення ефективності споживання енергії у ОСББ”, що реалізовує Екоклуб за підтримки Посольством Франції в Україні регіональної мережі коаліції «Реанімаційний пакет реформ» (РПР), а також у рамках проекту «Зміцнення мережі ГО “Ekonet” за підтримки “Хліба для Світу”.