За півтора місяці повномасштабного вторгнення російські війська повністю зруйнували Маріуполь та продовжують бомбардувати інші міста. За попередніми даними, лише у Харкові окупанти знищили 1937 об’єктів, з яких 1671 — житлові будинки, 75 – школи. Збитки в інфраструктурі через російську агресію уже сягнули $80,4 млрд, повідомляє видання Українська правда. Україна спільно із міжнародними експертами вже планує попередні етапи відбудови після війни. Зважаючи на прогнози стрімкої відбудови, потрібно передусім враховувати принцип безвуглецевого сліду – сукупність заходів, які покликані зменшити викиди парникових газів в атмосферу, а відтак стримати швидку зміну клімату.
Сильне скорочення викидів вуглекислого газу (CO2) та інших парникових газів стримало б стрімку зміну клімату, стверджують вчені Міжурядової групи експертів зі зміни клімату. У Шостому звіті про оцінку зміни клімату йдеться, що у середньому протягом наступних 20 років глобальна температура досягне або перевищить 1,5 °C потепління, що надалі спричинятиме триваліші посухи та повені, підвищення рівня моря, урагани, збільшення кількості спекотних днів, ризик виникнення нових пандемій. Якщо люди не почнуть діяти вже, шкода від глобального потепління буде катастрофічною та неминучою.
Поради щодо будівництва, враховуючи принцип безвуглецевого сліду
– Неухильно дотримуйтеся чинних державних будівельних норм. Зокрема, наголошуємо на дотриманні опору теплопередачі зовнішніх огороджувальних конструкцій (стіни, дах, вікна, двері тощо) та встановленні світлопрозорих конструкцій (вікна та двері), які до війни переважно встановлювали неправильно. Україна повинна стати енергонезалежною, і лише високі вимоги до утеплення будівель можуть забезпечити комфорт людей у приміщенні з невеликими енергетичними затратами для цього;
– Продумайте якісну систему вентиляції. Більшість будинків та громадських закладів в Україні мають природну систему вентиляції. На практиці вона ніколи не працювала якісно, а в приміщеннях були проблеми або зі свіжим повітрям, або з пліснявою та грибком через недостатню вентиляцію, або з холодом, який просочився через вентиляцію.
– Пріоритезуйте централізовану систему опалення. Одна із найбільш ефективних та екологічних систем опалення – це центральна система. Саме така система повинна бути в пріоритеті під час відновлення теплопостачання. Також варто не забувати і про внутрішньоквартирні мережі – радіатори та труби. Їх потрібно відновлювати так, щоб на кожну квартиру можна було встановити прилад балансування споживання тепла (щоб використовувати стільки тепла, скільки ви потребуєте, а не скільки подає місцеве теплоенерго) і можливості поквартирного обліку споживання;
– Продумайте використання відновлювальних джерел енергії (ВДЕ). Кожен випадок індивідуальний, але сонячна енергетика є найбільш доступною, її застосування легше спроектувати (освітлення прибудинкової території завдяки сонячним панелям, гаряче водопостачання за використання сонячних водонагрівачів, мобільні зарядки від сонця тощо). Також варто відразу спланувати використання скидної енергії каналізаційних стоків там, де це можливо. Це складніше, але допоможе зекономити до 20% енергії на опаленні.
– Більше про те, як відновлювана енергетика та енергоефективність може відновити міста, читайте у нашому матеріалі за цим посиланням.
Автор фото: Umit Bektas/Reuters.
Стаття підготована у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екоклуб» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.