Діяти потрібно вже: заява авторитетного органу ООН про глобальне потепління – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Діяти потрібно вже: заява авторитетного органу ООН про глобальне потепління

Діяти потрібно вже: заява авторитетного органу ООН про глобальне потепління

Уже сьогодні жителі планети відчувають на собі наслідки зміни клімату: тривалі посухи та повені, підвищення рівня моря, урагани, збільшення кількості спекотних днів. Через глобальне потепління зменшується кількість врожаю. Руйнуються екосистеми, збільшується ризик виникнення нових пандемій. Тож, якщо люди не почнуть діяти вже, шкода від глобального потепління буде катастрофічною  та неминучою. 

Сильне скорочення викидів вуглекислого газу (CO2) та інших парникових газів стримало б стрімку зміну клімату. Принаймні, так стверджують вчені Міжурядової групи експертів зі зміни клімату – члени авторитетного органу ООН, що раз на п’ять років публікує звіти про оцінку зміни клімату у світі.

Так, у Шостому звіті, що має назву «Зміна клімату 2021: Основа фізичної науки», науковці дали нову оцінку шансів подолати рівень глобального потепління на 1,5 °C найближчими десятиліттями. Також у Звіті зосереджена увага на таких явищах, як надмірна спека, холод, надмірні опади, посухи, повені тощо. Зокрема, що вони означають для суспільства й екосистем та як зміниться їхня кількість унаслідок глобального потепління. 

Роль Міжурядової групи експертів зі зміни клімату

Міжурядова група експертів зі зміни клімату (МГЕЗК) є органом ООН для оцінки зміни клімату. Вона була створена Програмою ООН з навколишнього середовища (ЮНЕП) та Всесвітньою метеорологічною організацією (ВМО) у 1988 році, щоб надавати політичним лідерам періодичні наукові оцінки щодо зміни клімату, його наслідків та ризиків, а також для висунення стратегій адаптації та пом’якшення наслідків. 

Тисячі людей з усього світу сприяють роботі МГЕЗК. Вчені МГЕЗК вивчають та аналізують тисячі наукових праць, які публікують щороку, щоб надати вичерпний підсумок того, що відомо про зміну клімату, його вплив та майбутні ризики, а також як адаптація та можливі пом’якшення можуть зменшити ці ризики.

МГЕЗК має три робочі групи: 

– Робоча група I, що займається фізико-науковими основами зміни клімату;
– Робоча група II, що займається питаннями впливу, адаптації та вразливості;
– Робоча група III, що займається пом’якшенням зміни клімату.

Оцінки МГЕЗК надають урядам на всіх рівнях наукову інформацію, яку вони можуть використовувати для розробки політики щодо клімату. Оцінки МГЕЗК є ключовим внеском у міжнародні переговори щодо боротьби зі зміною клімату. Звіти МГЕЗК складаються та переглядаються у кілька етапів, що гарантує об’єктивність та прозорість.

Про що йдеться у Шостому звіті?

У звіті вчені навели нові оцінки шансів подолати рівень глобального потепління на 1,5 °C найближчими десятиліттями. Також вчені виявили, що якщо не буде негайного, швидкого та масштабного скорочення викидів парникових газів, що обмежило б потепління майже до 1,5 °C (або навіть 2°C), зміни клімату будуть невідворотними.

Звіт показує, що викиди парникових газів, спричинені діяльністю людини, спричиняють потепління приблизно на 1,1 °C з 1850-1900 років. Вчені виявили, що в середньому протягом наступних 20 років очікується, що глобальна температура досягне або перевищить 1,5 °C потепління. 

Звіт передбачає, що найближчими десятиліттями зміни клімату прискоряться у всіх регіонах. При 1,5 °C глобального потепління будуть зростати спекотні хвилі, довші теплі сезони та коротші холодні сезони. При 2 °C глобального потепління екстремальні показники тепла частіше досягатимуть критичних порогів допустимості для сільського господарства та охорони здоров’я.

Цей звіт-перевірка реальності”. Зараз ми маємо набагато чіткіше уявлення про минулий, теперішній та майбутній клімат, що важливо для розуміння того, куди ми прямуємо, що можна зробити, і як ми можемо підготуватися до майбутніх змін, – розповіла співголова I робочої групи МГЕЗК Валері Массон-Дельмотт.

Однак, за словами вчених, річ не тільки в температурі. Зміна клімату приносить численні зміни в різних регіонах, що посилюватимуться з подальшим потеплінням. Вони включають також зміни вологості та сухості, інтенсивності вітру, снігу та льоду, прибережних районів та океанів. До прикладу:

– Зміна клімату посилює кругообіг води. Це спричиняє інтенсивніші опади та пов’язані з ними повені, а також посилення посухи у багатьох регіонах.
– Зміна клімату впливає на характер опадів. У високих широтах кількість опадів, ймовірно, зросте. Також прогнозують, що опади зменшаться на значній частині субтропіків. Очікуються зміни опадів мусонного клімату, що залежатимуть від регіону.
– У прибережних районах протягом усього 21-го століття рівень моря продовжуватиме зростати, що сприятиме частішим і сильним прибережним затопленням у низинних районах та ерозії узбережжя. Екстремальні явища на рівні моря, які раніше відбувалися раз на 100 років, можуть траплятися щороку до кінця цього століття, а не кожні 10 років.
– Подальше потепління посилить танення вічної мерзлоти, втрату сезонного снігового покриву, танення льодовиків та крижаних покривів та втрату літнього арктичного морського льоду.
– Зміни в океані, включаючи потепління, частіші морські теплові хвилі, підкислення океану та зниження рівня кисню, були чітко пов’язані з впливом людини. Ці зміни впливають як на екосистеми океану, так і на людей, і вони триватимуть принаймні до кінця цього століття.
– Для міст деякі аспекти зміни клімату можуть бути посилені, включаючи спеку (оскільки міські райони зазвичай тепліші за їхнє оточення), підтоплення від сильних опадів та підвищення рівня моря в прибережних містах.

Зміна клімату вже впливає на кожен регіон Землі різними способами. Зміни, які ми відчуваємо, посилюватимуться з додатковим потеплінням,- наголосив співголова I робочої групи МГЕЗК Панмао Чжай.

Звіт також показує, що дії людини все ще мають потенціал для визначення майбутнього клімату. Докази очевидні, що вуглекислий газ (CO2) є основним чинником зміни клімату, навіть якщо інші парникові гази та забруднювачі повітря також мають вплив на клімат.

Стабілізація клімату вимагатиме сильного, швидкого та постійного скорочення викидів парникових газів та досягнення чистого нульового рівня викидів CO2. Обмеження інших парникових газів та забруднювачів повітря, особливо метану, може мати користь як для здоров’я, так і для клімату , – наголосив Панмао Чжай.

Кампанія “Race To Zero” (Гонка до “нуля”)

“Гонка за нулем” – це глобальна кампанія, що проводиться з метою згуртування керівництва та підтримки бізнесів, міст, регіонів та інвесторів для переходу до нульових викидів вуглецю. Усі члени кампанії прагнуть до однієї загальної мети: швидко та справедливо скоротити викиди у всіх сферах діяльності відповідно до Паризької угоди, з прозорими планами дій та чіткими короткостроковими цілями.

По всьому світу міста беруть на себе зобов’язання перейти до нульового рівня викидів парникових газів. Для цього вони об’єднуються, щоб допомогти один одному реалізувати цю ціль, оскільки роль громад та органів місцевого самоврядування є ключовою у подоланні кліматичної кризи. Так, “Гонка міст за нулем” об’єднує всіх тих, хто поділяє бачення кращого кліматичного майбутнього і хто прагне створити коаліцію між бізнесом, профспілками, молодіжними кліматичними активістами та громадянським суспільством, щоб змінити цей світ. Це допоможе запобігти майбутнім загрозам, створює гідні робочі місця та відкриває інклюзивне стале зростання. До коаліції “нульових ініціатив” входять 733 міста, 31 регіон, 3067 підприємств, 173 найбільших інвесторів та 622 вищі навчальні заклади.

Українські громади теж можуть приєднатися до цієї кампанії. Для цього, вони повинні зробити наступні принципові речі:
– Заявити про намір перейти до нульових викидів парникових газів
– Планувати та здійснювати заходи заради цього.
– Щороку звітуватися про прогресу до кампанії “Гонка міст за нулем”.
Кожен з цих кроків складний і включає багато інших елементів. Однак, їхнє виконання дозволить українським громадам приєднатися до гідної світової кампанії партнерів, розвивати власні громади, залучаючи кліматичні інвестиції та, власне, дбати про те, щоб наші нащадки мали місце для життя.

Детальні умови описані у файлах за цим посиланням. Ми радо відповімо на будь-які питання та проконсультуємо представників ОМС. Для цього надішліть свої питання на пошту Екоклубу: press@ecoclubrivne.org .