Столиця Німеччини — Берлін — приклад європейського міста, що робить активні кроки на шляху до кліматичної нейтральності. До 2050 року Берлін прагне забезпечити 25% своїх потреб в електроенергії, використовуючи відновлювані джерела енергії (ВДЕ).
Минулоріч урядовці почали фінансово підтримувати приватні домогосподарства, компанії та неприбуткові асоціації, які хочуть встановити сонячні панелі, надавши субсидії сумарно на 15 300 євро.
Яким чином столиця Німеччини прискорює свій енергетичний перехід на відновлювані джерела енергії?
План переходу на відновлювані джерела енергії до 2050 року
У 2020 році місцева влада Берліна прийняла план, який регулює кількість встановлення сонячних панелей на дахах будинків по всьому місту. Він покликаний збільшити власне забезпечення електроенергією з відновлюваних джерел енергії на 25%. Цей план — частина загального плану міста щодо кліматичної нейтральності до 2050 року.
Щоб виконати цю ціль, місту доведеться змінити свої транспортні, електричні та опалювальні системи з використанням ВДЕ. До слова, ще у 2017 році Берлін став першим містом у Німеччині, що ухвалив власний закон про мобільність, спрямований на розвиток велосипедного руху, громадського транспорту та мобільності з нульовим рівнем викидів.
План, що схвалив Сенат Берліна, розробили фахівці Інституту сонячних досліджень Фраунгофера “ISE” та група зацікавлених сторін із різних секторів. Документ містить 27 рекомендацій для збільшення кількості СЕС, включно з навчаннями та стимулами для власників нерухомості.
Сонячний урядовий квартал
У вересні 1992 року у будівлі Рейхстагу відбувся симпозіум щодо створення “Сонячного урядового кварталу”. Із того часу у Берліні функціює Сонячний урядовий квартал — це 14 будівель, на яких розмістили сонячні панелі. Загальна площа кварталу — близько 9500 квадратних метрів. У 2019 році Урядовий сонячний квартал завдяки встановленим СЕС виробив 58 % електроенергії, а його сонячна теплова система – 57 500 кВт·год тепла. У цьому розділі розповідаємо Вам про кілька будівель кварталу, що не лише стали місцевою туристичною атракцією, а й прикладом того, як різними шляхами можна встановити сонячні панелі для забезпечення енергією власних потреб.
Серед важливих об’єктів урядового кварталу — будівля Рейхстагу. У південній частині даху Рейхстагу розмістили сонячну електростанцію. Також енергією будівлю забезпечують чотири теплоелектрогенераторні установки, кожна з яких потужністю 400 кіловат. Усі генератори працюють на основі біодизелю з насіння ріпака. За попередніми розрахунками, використання біопалива та енергії із сонячної електростанції щороку допоможе Рейхстагу зменшити викиди парникових газів від 7000 до 400 тонн.
На платформах центрального залізничного вокзалу Берліну більше 15-ти років функціює сонячна електростанція. У скляний вигнутий дах інтегрували 780 сонячних модулів загальною площею 1700 квадратних метрів. Це — перший приклад застосування панелей нестандартних розмірів: оскільки дах вокзалу нерівної форми, кожен сонячний модуль різного розміру. Загалом щороку сонячна станція генерує загалом близько 160 000 кіловат-годин «чистої» електроенергії.
Інша будівля урядового кварталу — Футурум (Музей Майбутнього) демонструє сучасний стан розвитку сонячної енергетики у Берліні. На даху будівлі встановили сонячну електростанцію та вакуумні трубчасті сонячні колектори. Щороку музей споживає 17 кВт/м2 енергії у рік. Завдяки сонячним панелям на даху та системі утилізації дощової води музей “Futurium” — це будівля з майже нульовим енергоспоживанням.
Детальніше про Сонячний урядовий квартал Берліну (технічні характеристики проєкту, споживання енергії) дізнавайтеся за цим посиланням.
Ознайомитися із тим, як функціюють сонячні станції на будівлях урядового кварталу Берліну, приїжджають фахівці та фахівчині з усього світу. Серед них – представниці Екоклубу Наталія Лушнікова та Олена Кондратюк, які взяли участь у навчальному візиті в рамках проєкту “Repower Green Ukraine 2022”.
Проєкт “Repower Green Ukraine 2022”: що це
Німецький кооператив WECHANGE спільно з українськими організаціями Екоклубом (м. Рівне) та Агенцією сталого розвитку “Синергія” (м. Вінниця) створили спільний проєкт у сфері «зеленої» енергетики та екологічного житла “Repower Green Ukraine 2022”. У рамках проєкту 15 учасників з України взяли участь у навчальному візиті до Німеччини.
Під час навчання учасники з України та Німеччини обговорювали можливості створення енергетичних кооперативів, роботи сонячних, вітрових та біомасових станцій, взяли участь в екскурсії до таких об’єктів в Берліні та передмістях. До слова, у липні стартував навчальний онлайн-курс “Проєктування PV станцій із використанням професійного програмного забезпечення”. Курс буде корисним для архітекторів, інженерів, енергоменеджерів, представників ОМС, представників громадських організацій та студентів. Участь безкоштовна за попередньої реєстрації. Слухачі курсу опісля завершення отримають сертифікат.
Головне фото: Berliner Stadtwerke / Darius Ramazani
Ця стаття написана в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції. Думки, висновки чи рекомендації належать авторам/авторкам цієї статті і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст статті несе виключно ГО “Екоклуб”.