Наближення найскладнішого опалювального сезону та загострення енергетичної кризи через російську війну може стати поштовхом для українських громад переглянути підходи до опалення будівель: шкіл, дитячих садків, лікарень, інших комунальних установ. Перехід на використання відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) допоможе органам місцевого самоврядування позбутися газової залежності, створити робочі місця та зменшити обсяги викидів парникових газів.
Серед доступних українцям альтернативних джерел енергії – біомаса (пелети чи брикети із лушпиння соняшника, деревини, соломи, зернових тощо). Порівняно з газом, її використання може здешевити виробництво теплової енергії та сприяти розвитку економіки регіону, адже біомасу можна купувати у місцевих виробників.
Як громадам почати використовувати біомасу? Де її купувати? Як трансформувати наявні котельні чи побудувати нові, що працюватимуть на ВДЕ? Детально пояснюємо в інструкції “Основні кроки для впровадження проєктів виробництва теплової енергії з використанням біопалива” від Екоклубу та коаліції «Енергетичний перехід».
Планування котельні на ВДЕ
Юлія Усенко, експертка коаліції «Енергетичний перехід», голова «Всеукраїнської агенції інвестицій та сталого розвитку», розповіла про основні кроки на шляху до планування проєкту котельні на ВДЕ:
– Оберіть паливо. Біомаса – це широке поняття, що має багато видів. Проаналізуйте доступність альтернативних видів палива в регіоні та сусідніх областях. Зберіть статистику про потенційні джерела та наявність відходів, можливості виробництва біопалива. Вибір постачальників залежить від виду біопалива, які розглядає громада (постачальниками можуть бути лісгоспи, деревообробні підприємства, агропідприємства, лісопильні підприємства тощо).
“Стала біомаса* – це найкраще рішення в контексті енергетичного переходу. Це – кліматично-нейтральне паливо, якщо його виробляти правильним способом: не вирубувати ліси, які росли 50-70 років, а використовувати відходи чи садити енергетичні рослини. Використовуючи сталу біомасу, ми відмовляємося від викопних джерел енергії“, – говорить експерт Екоклубу Дмитро Сакалюк.
– Розрахуйте необхідну кількість теплової енергії. Перед формуванням завдання для майбутнього проєкту котельні на біопаливі оновіть розрахунки кількості тепла для опалення об’єкту. Для цього врахуйте тривалість опалювального сезону, режиму роботи об’єкту протягом цього періоду та потреб окремих груп споживачів. Подбайте про резервне джерело теплопостачання з використанням іншого виду палива.
– Оберіть основне обладнання. На стадії передпроєктних робіт ініціатор має оцінити вид палива за такими характеристиками: вологість (%), зольність (%), теплотворна здатність (МДж/кг), а також обрати потужність котла (МВт/год). Це дозволить порівняти кілька альтернативних пропозицій за проєктом та обрати оптимальну.
– Сформуйте технічне завдання на проєктні роботи. Вкажіть назву та місцезнаходження об’єкту, визначте підставу для проєктування (розпорядчий документ), інформацію про замовника та джерела фінансування, етапи проєктування, інженерні вишукування, інформацію про особливі умови будівництва, основні архітектурно-планувальні вимоги та характеристики об’єкту.
– Зберіть комерційні пропозиції від постачальників біопалива. Зберіть мінімум три комерційні пропозиції. Найкраще шукати постачальників у радіусі не більше 100 кілометрів, оскільки чим ближче знаходиться постачальник біомаси, тим менші будуть витрати на логістику і дешевшою буде вона.
– Стежте за реалізацією проєкту. На цьому етапі проводять проєктні роботи та будівельно-монтажні роботи, введення об’єкта в експлуатацію.
На що звернути увагу під час підготовки проєкту?
Успіх проєкту переходу з газу на біопаливо залежить від того, наскільки добре ви зберете вихідну інформацію для технічного завдання. Точність та правильний аналіз дозволять уникнути помилок та непередбачуваних витрат.
Важливий момент у процесі підготовки проєкту – вибір сировини. Від цього залежить встановлення потрібного виду котла, його потужності. Доступність сировини у регіоні впливає на її ціну та наявні об’єми закупівлі. До прикладу, Рожнятівська територіальна громада, що на Івано-Франківщині, для опалення використовує дрова та деревну щепу. А на Дніпропетровщині, у Саксаганській громаді, деревну щепу отримують шляхом вирубки заростей обабіч доріг.
Трансформація чи будівництво нової котельні потребує інвестицій. Громади можуть шукати грантової підтримки в організацій GIZ, NEFKO, Європейського інвестиційного банку. Також Міністерство розвитку громад та територій України збирає ідеї для подальшого фінансування спільно із міжнародними партнерами.
Експертка Юлія Усенко наголошує на важливості контролю підрядників. На її думку, постійна та ефективна комунікація із виконавцями, періодичний моніторинг дозволять уникнути неякісного виконання робіт.
Успішні приклади переходу у громаді на біопаливо в теплопостачанні
У 2019 році сайт “Децентралізація в Україні” розповідав про село Веселе, що на Харківщині, у якому виробляли брикети з біомаси. Зараз село знаходиться за кілька кілометрів від лінії фронту.
Кілька років тому на 2,2 тис. гектарах землі вирощували зернові культури, після збору яких на полі залишалися стебла. Саме зі стебел почали виготовляти брикети. Для цього придбали лінію, яка брикетує солому. У котлах спалювали комиш та “мішанку” (брикети, вироблені з суміші комиша, кукурудзи й сіна).
Утепливши школу та опалюючи її брикетами, громаді вдалося на 82% зменшити витрати на її опалення.
До слова, інші 1,2 тис. га біомаси, яку збирали, продали селянам. Детальніше про досвід громади у відео.
Наголошуємо, що інструкція переходу на біопаливо узагальнена. ГО “Екоклуб” та коаліція “Енергетичний перехід” готові консультувати громади щодо втілення таких проєктів. Із будь-якими питаннями звертайтеся: office@ecoclubrivne.org
*Щоб біомаса була ефективною для зменшення викидів парникових газів, її необхідно виробляти екологічно чистим способом. Більше про сталість біомаси читайте тут.
Якщо ваша громада прагне енергетичної самодостатності, шукайте поради у посібнику для представників органів місцевого самоврядування від Екоклубу та Екодії. Або ж в онлайн-курсі “Місцеві енергетичні проекти: де малому бізнесу та ОТГ знайти гроші на проекти у сфері енергетики і не тільки”.
Матеріал підготовано у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст матеріалу – відповідальністm ГО «Екоклуб» і він за жодних обставин не може вважатися таким, що відображає позицію Європейського Союзу. А також співфінансується у рамках проекту «Зміцнення мережі ГО «Ekonet» за підтримки «Хліба для Світу».