Відсутність електропостачання внаслідок обстрілів росії змушує українські муніципалітети працювати у напрямку енергетичної незалежності та розвивати децентралізовану енергетику. Встановлення сонячних електростанцій допоможе вирішити проблему відсутності електроживлення будівель, а також стане одним із перших кроків для муніципалітетів на шляху до “зеленого” відновлення країни та енергетичної децентралізації.
Залежно від потреб в електроенергії та типу будівель, сонячні електростанції встановлюють на дахах чи землі. Які переваги від встановлення сонячних електростанцій та рекомендації, як підготувати дах до інсталяції?
Що таке сонячна електростанція та де її встановлювати
Сонячна електростанція (СЕС) – це спеціалізована інженерна система, яка складається з сонячних панелей та додаткового обладнання, які перетворюють частину світлового випромінювання від сонця на електроенергію.
Переваги СЕС :
– Довготермінове рішення для економії на платі за комунальні послуги. Ціна за електрику за весь час експлуатації СЕС становитиме 2-3 грн за кВт*год. Якщо рахувати лише першопоочаткові інвестиції ціна становитиме 1,5-2 за кВт*год.
– Зменшують негативний вплив на довкілля. Під час роботи сонячної станції в атмосферу не потрапляють викиди парникових газів.
– Мають низькі витрати на обслуговування.
– Їхній термін експлуатації – до 25 років (із гарантованою потужністю до 80% від заявленого коефіціенту корисної дії).
– Доступні та прості у використанні. Кут нахилу сонця у північних областях достатній, щоб виробляти електроенергію для необхідних потреб споживачів.
Місце інсталяції станції залежить від низки факторів:
– технічних можливостей встановлення на землі або даху,
– кількості генерації електроенергії, яка необхідна для споживачів,
– потреб, які має покривати станція.
Для промислових об’єктів чи забезпечення потреб громади доцільно монтувати станцію на землі. Для окремих комунальних господарств, як-от лікарень, технічно можливо та доцільно встановлювати СЕС на даху.
Встановлення СЕС на дахах: вимоги та рекомендації
Розміщення станції на даху – це економія земельних площ та розташування генерації електроенергії максимально близько до споживача.
Щоб сонячна електростанція не загрожувала безпеці людей, дах будівлі повинен відповідати низці вимог:
– Перед будівництвом станції отримайте висновок технічного спеціаліста, чи витримає дах додаткове навантаження;
– За потреби укріпіть дах, щоб досягти необхідного рівня безпеки. Проведіть усі ремонтні роботи конструктивних елементів.
– Планування та розміщення панелей довіряйте спеціалістам. Вони врахують розташування відповідно до сторін світу, кут нахилу панелей, затінення тощо.
Етапи встановлення СЕС на даху
Якщо запланували монтаж сонячних панелей, зверніться до спеціаліста-проєктувальника. Фахівець пояснить, які документи необхідні для початку роботи та допоможе спланувати процес.
Залежно від типів об’єктів та їхнього стану, розрізняють такі етапи встановлення:
- Обстеження даху.
На цьому етапі інженери обстежують дах на міцність, враховують кут нахилу, його площу, систему кріплень та матеріали. Таких обстежень може бути кілька, або не бути взагалі (у випадку здачі нової будівлі в експлуатацію). Залежно від ремонтних робіт чи підсилення даху, які потрібні для інсталяції обладнання. За результатами готують висновок щодо монтажу.
- Проєктувальні роботи.
Під час проектування фахівці враховують:
– Площу даху. Правильні розрахунки впливають на ефективність генерації електроенергії від майбутньої станції. Зазвичай для одного кВт потужності СЕС потрібно передбачити 6.5 м.кв. похилої покрівлі з урахуванням технологічних відступів.
– Розташування. Найкраще монтувати панелі на південній стороні, яка є найкращою для генерації електроенергії. Однак і розташування панелей за схемою “схід-захід” цілком є дієвою.
– Наявність затінених ділянок. Дах не повинен перебувати у тіні дерев або інших будівель.
– Кут нахилу даху. Важливо знати, під яким кутом перебуває сонце у зимовий та літній періоди, та порівняти з кутом нахилу даху. Це потрібно, щоб станція генерувала максимально можливу кількість енергії.
- Монтаж.
На цьому етапі підрядники передусім встановлюють кріплення. Конструкції виготовлені із нержавіючої сталі чи алюмінію, тож є стійкими до погодних умов та процесу корозії. На кріплення монтують фотоелектричні панелі.
Опісля встановлюють інвертор – пристрій, що змінює постійний електричний струм на змінний. Згодом прокладають кабельні траси та додатково встановлюють блискавкозахист, інше захисне обладнання (монтують щит, що складається з автоматичних вимикачів, обмежувачів напруги, пристрою захисного відключення та роз’єднувачів для можливих ремонтних робіт).
- Під’єднання до мережі. Фахівці проводять пусконалагоджувальні роботи.
- Документація та навчання.
Монтажна організація має провести навчання з техніки безпеки та експлуатації відповідного обладнання. Також варто вимагати передачі усієї документації та інструкції з експлуатації.
Стаття видана у межах проєкту “Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами” від Європейської Комісії. Зміст публікації є виключною відповідальністю ГО “Екоклуб” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.