У Ніжинському міському пологовому будинку встановили сонячну електростанцію (СЕС), потужністю – 80 кВт. Вона працює разом із акумуляторами, які накопичують електроенергію. Це гарантує більшу енергетичну безпеку медичного закладу: відвідувачі отримують медичні послуги незалежно від аварійних чи планових відключень електроенергії.
Щороку у медичному закладі народжуються близько 900 малюків та проводять понад дві тисячі операцій. Стабільне електропостачання важливе для збереження життя пацієнтів, проведення планових операцій:
«Якщо народжуються діти, вагою менше 500 грамів, вони потребують довгого перебування на апараті штучної вентиляції легень. Ці апарати повинні працювати безперебійно. У цьому допоможе встановлене для пологового будинку альтернативне джерело електроенергії – сонячна електростанція», – наголосив Валерій Якуба, генеральний директор КНП «Ніжинський міський пологовий будинок».
Проєкт втілив благодійний фонд Yellowblue Force Foundation за підтримки Міністерства охорони здоров’я України, у співпраці з громадською організацією «Екоклуб» за фінансової підтримки Pfizer Foundation (реалізованої у співпраці з Leleka Foundation).
«З перших днів повномасштабної війни ворог свідомо атакує українську енергетичну інфраструктуру та обстрілює цивільні об’єкти, зокрема й лікарні. Це ставить під загрозу повноцінну роботу медичної системи. Тож, разом із партнерами, працюємо над тим, аби пацієнти мали змогу отримувати всю необхідну медичну допомогу безперебійно та в повному обсязі навіть за критичних умов. Завдяки розвитку сучасних технологій, маємо змогу зміцнити нашу енергетичну безпеку шляхом встановлення сонячних станцій. Вдячні партнерам за співпрацю та підтримку. Це сприятиме тому, що наші пацієнти матимуть доступ до медичних послуг незалежно від обставин та дій російських загарбників», – зазначив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
Вартість сонячної електростанції – понад 4,3 мільйона гривень.
«Ми розуміємо, що підтримка переходу громад до створення власної енергонезалежності та енергобезпеки зараз це не просто актуально, це надважливо, особливо з урахуванням наростаючих ударів на критичну інфраструктуру та можливих блекаутів», – наголошує Юлія Данищук, керівниця програми “Світло для лікарень” БФ Yellowblue Force Foundation.
Сонячна електростанція працює більше трьох місяців. За цей час згенерувала 20.94 МВт. Тобто, допомогла зекономити 35.9% від загального споживання електроенергії. У грошовому вимірі – це орієнтовно 149 тисяч гривень на платі за електроенергію. Зекономлені кошти медичний заклад може витратити на інші енергоефективні заходи.
Цьогоріч разом із громадами Екоклуб встановить ще 30 сонячних електростанцій для водоканалів та лікарень:
«Ми отримали більше 600 запитів на розгортання відновлюваних джерел енергії. Тобто кожна друга громада України звернулася до Екоклубу з ідеєю співпраці. Муніципалітети розуміють важливість досягнення енергонезалежності, а тому активно шукають кошти та партнерів для втілення проєктів», – Дмитро Сакалюк, експерт ГО «Екоклуб».
На цьому проєкті у Ніжинській громаді не планують зупинятися. У планах – ще кілька сонячних електростанцій, які встановлять для критичної інфраструктури:
“Наша громада, як і більшість інших, страждає від атак на енергетичну інфраструктуру, тому доводиться жити в умовах відключень електрики. Питання енергонезалежності – приорітет для кожної громад, і Ніжин рухається у цьому напрямку. Плануємо обладнати всі заклади критичної інфраструктури сонячними електростанціями, незалежними від загальної мережі, що допоможе мінімізувати наслідки відключень”, – наголошує Олександр Кодола, міський голова Ніжина.