Прес-реліз: з 40 «твердопаливних» об’єктів працює 22 – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Прес-реліз: з 40 «твердопаливних» об’єктів працює 22

ПРЕС-РЕЛІЗ

З 40 «твердопаливних» об’єктів працює 22

26 березня 2015р.

Минулого року обласний бюджет Рівненщини отримав 13,5 мільйонів гривень у вигляді державної субвенції для переходу на тверде паливо. Щоб скоротити споживання газу, у ряді бюджетних закладів області було проведено роботи з встановлення твердопаливних котлів та реконструкції котелень. З 40 профінансованих об’єктів працює лише 22, тому нагальним питанням є запровадження якісного управління енергоспоживанням у бюджетних закладах.

Екоклуб разом із журналістами та громадськими активістами відвідав кілька закладів у смт. Рокитне та м. Сарни, в яких виконувалися роботи з переходу на тверде паливо. Метою візитів було намагання оцінити наскільки ефективно були використані наші податки. Цільове призначення субвенції дозволяло витрачати її лише на заміщення газу: на заходи з енергоефективності ці гроші не призначалися. Заміщення одного палива на інше не веде до зменшення споживання енергії, що було б найкращим способом підвищення енергетичної безпеки. Окрім цього, кошти субвенції надійшли до обласного бюджету наприкінці вересня, під час їх розподілу обласна влада керувалася, в першу чергу, критерієм готовності документації по об’єктах. Це призвело до того, що замінювали сучасні газові котли, встановлені кілька років тому. Та навіть незважаючи на це, лише 22 об’єкти із 40, на які були витрачені кошти субвенції, сьогодні введені в експлуатацію.

«До таких наслідків призводить гарячковість при прийнятті рішень щодо планування заходів з підвищення енергоефективності, – впевнений експерт Екоклубу з енергоефективності Дмитро Сакалюк. – В одній із шкіл ми побачили нову газову модульну котельню, а поряд із нею нещодавно встановлену твердопаливну. За 5 років у опалення цього об’єкту вклали величезну суму, яку можна було використати значно ефективніше».

Для уникнення подібних ситуацій, хоча б на місцевому рівні, Екоклуб долучився до розробки та лобіював прийняття Програми енергоменеджменту Рівненської області[1]. Серед іншого, програма передбачає запровадження першої в Україні системи енергомоніторингу бюджетних закладів на обласному рівні. Завдяки програмі, на одному сайті будуть зібрані відомості про споживання кожної школи, кожного садочка області. Доступність цих даних дозволить обґрунтовано планувати заходи з енергозбереження у кожній з громадських установ, а ефективне втілення програми заощадить близько 5% обласних видатків на енергносії ( близько 1,5 млн.грн на рік).

Логічним доповненням Програми Енергоменеджменту є виділення з обласного бюджету 15 мільйонів гривень на заходи з енергоефективності[2]. «Це невеликі кошти, за них можна утеплити близько 10 шкіл середнього розміру, – коментує Ілля Єременко, експерт Екоклубу з енергозбереження, котрий ввійшов до конкурсної ради по розподіленню коштів на проекти з енергоефективності. –  Розподілятимуть цю суму на основі відкритого конкурсу серед усіх установ. Відбір проектів виконуватиме конкурсна комісія, до якої включені також і представники громадськості. На нашу думку, такий крок сприятиме ефективності та прозорості державних видатків» – зауважив природоохоронець. Крім підвищення добробуту та безпеки українців, підвищення енергоефективності означає скорочення викидів парникових газів, які призводять до змін клімату.

За детальнішою інформацією звертайтесь:

Інна Белаш,

Прес-секретар ГО «Екоклуб»

Тел.: 067 363 40 97

http://ecoclubrivne.org/

 


[1] Рішення Обласної ради № 1444 від 06.03.2015 http://oblrada.rv.ua/documents/rishennya/6_sklikannya.php?SECTION_ID=38&ELEMENT_ID=10061

[2] Рішення Обласної ради № 1438 від 06.03.2015 http://oblrada.rv.ua/documents/rishennya/6_sklikannya.php?SECTION_ID=38&ELEMENT_ID=10053