ПРЕС-РЕЛІЗ
1.07.2011
Рівне
24 червня Міська молодіжна громадська організація «Екоклуб» отримала повідомлення про розгляд Комітетом з імплементації Конвенції Еспо скарги, поданої в квітні цього року, щодо порушення вимог Конвенції Еспо під час продовження у понадпроектний термін експлуатації блоків №1 та №2 Рівненської АЕС, що знаходяться близько від кордонів Польщі та Білорусі. Зокрема, Комітет звернувся з офіційним листом до Міністерства екології та природних ресурсів України з проханням надати Оцінку впливу на навколишнє середовище у транскордонному контексті проекту продовження термінів експлуатації вказаних блоків, а також надати пояснення щодо здійснених Урядом України правових, адміністративних та інших заходів з виконання вимог Конвенції Еспо.
Конвенція про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті (Конвенція Еспо, 1991 року) – міжнародний договір, що зобов’язує держави проводити оцінку впливу на навколишнє середовище комерційних проектів у випадку, коли такі проекти можуть вплинути на навколишнє середовище іншої держави.
Як повідомлялось раніше, ММГО «Екоклуб» за правової підтримки Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля», звернувся до Комітету з імплементації Конвенції Еспо зі скаргою щодо невиконання Україною вимог Конвенції Еспоо при прийнятті рішення про продовження термінів експлуатації блоків №1,2 Рівненської АЕС.
«Фактично, Секретаріат Конвенції визнав необхідність підготовки оцінки впливу на навколишнє середовище проекту з продовження терміну експлуатації атомних блоків. Цього вимагали громадські організації України ще на етапі підготовки блоків до продовження експлуатації. І цю вимогу повністю проігнорували атомники. Прийняття подібного рішення призводить до цілого ряду небезпечних наслідків. Перш за все, це означатиме, що в Україні працюватимуть блоки, які були сконструйовані близько 40 років тому. По-друге, це утворення додаткових кількостей радіоактивних відходів та відпрацьованого ядерного палива. В Україні досі немає жодних планів, як поводитись з цими вкрай небезпечними відходами протягом 10 періодів напіврозпаду як того вимагає МАГАТЕ. Сподіваюся, що процес розгляду нашої скарги нарешті змусить атомників правдиво оцінювати можливі небезпечні наслідки їх вкрай сумнівних рішень. Зараз до продовження експлуатації готують інший старий атомний блок – №1 Південно-Української АЕС. Надіюсь, атомники на цей раз належним чином підготують техніко-економічне обґрунтування та оцінку впливу на навколишнє середовище аби народ зрозумів заради якої вигоди приймаються такі ризиковані рішення» – прокоментував Голова Ради ММГО «Екоклуб» Андрій Мартинюк.
Наступна 22 сесія Комітету з імплементації Конвенції Еспо відбудеться у вересні цього року, тому уряд України повинен до 15 серпня надати Комітету свою відповідь.
Лист Секретаріату Конвеції Еспо можна скачати за посиланням http://goo.gl/7MWzK
ММГО «Екоклуб»
Андрій Мартинюк
телефон/факс: + 380 (362) 23 70 24
електронна пошта: office@ecoclubrivne.org
www.ecoclubrivne.org