Збереження центрального теплопостачання – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Збереження центрального теплопостачання

Збереження центрального теплопостачання

Чому для нас це важливо

Централізоване теплопостачання (ЦТ) є найбільш сталим та надійним способом забезпечення теплом великої кількості споживачів. Майже половину тепла українці отримують централізовано.

Сьогодні система ЦТ в Україні потребує покращення: близько половини користувачів не задоволені якістю послуг. Зношені мережі і застаріле обладнання роблять централізоване теплопостачання менш ефективним і дорожчим для споживачів. Замість того, щоб оновлювати систему, деякі міста починають відмовлятися від центрального опалення, що створює загрози для сталого розвитку.

Однак, зберігаючи та розвиваючи ці системи, можна знизити витрати та забезпечити стабільне постачання тепла.

Детальніше про проблеми із системою ЦТ в Україні, як їх можна вирішити, та що для цього можуть зробити представники муніципалітетів, теплоенерго та жителі громад – розповідаємо далі.

Що таке ЦТ та як функціюють його системи

Централізоване теплопостачання — це система, яка подає тепло до багатоквартирних будинків та інших об’єктів через централізовані теплові мережі. В її основі — великі котельні чи інші обʼєкти, які генерують тепло, і система трубопроводів, яка транспортує його до споживачів. В Україні централізоване опалення використовує здебільшого газ, рідше – вугілля або біомасу.

Україна має розвинену систему централізованого теплопостачання, із складною та протяжною системою тепломереж та великими обсягами генерувальних потужностей. Однак більшість систем у громадах мають застарілі котельні, неефективні теплові мережі та значні втрати енергії. На стан системи також впливають занижені тарифи для населення, які ускладнюють інвестиції в оновлення інфраструктури ЦТ.

Проблеми і бачення Екоклубу, як їх вирішити

ПроблемаРішення
Зношені тепломережі (28% експлуатуються понад 25 років)Заміна труб на нові, попередньоізольовані
Застаріле обладнання ТЕЦ (60% котельного обладнання відпрацювало нормативний термін)Модернізація котелень та застосування енергоефективних технологій
Високі тепловтрати у мережах (до 40%)Утеплення трубопроводів та впровадження автоматизованих систем моніторингу втрат
Брак вкладень у розвиток галузі через тарифну політику– Нова тарифна політика, яка сприятиме інвестиціям у розвиток систем – Розробка та запровадження нових договорів між постачальниками та споживачами для стимулювання енергоефективних заходів та додаткових послуг.
Залежність від газуРозвиток відновлювальних джерел енергії для ЦТ, таких як теплові насоси, біомаса

Стан центрального теплопостачання в Україні: зношеність обладнання та тепломереж

Тепломережі в українських громадах зношені подекуди на 70-80%.

Понад 28% з них експлуатується понад 25 років, 43% – понад 10 років і лише 29% – менше 10 років. Більшість цих мереж не відповідають сучасним вимогам енергоефективності.

Обладнання, яке знаходиться на балансі підприємств теплокомуненерго – застаріле. На деяких ТЕЦ працюють турбогенератори, яким понад 70 років. Близько 60% котельного обладнання вже відпрацювали свій нормативний термін експлуатації. Крім того, їх ефективність значно нижча сучасних.

Такий стан зумовлює втрати тепла у мережах, які становлять в середньому 13%, а в окремих регіонах доходять до 40%. Зокрема, втрати тепла становлять:

  • у Херсонській області становить майже 40%
  • у Луганській – 35%
  • у Львівській – 26,4%
  • в Києві та у Вінницькій області – 23,8%
  • в Чернігівській – 22,9%

Застаріле обладнання та великі втрати при транспортуванні роблять тепло значно дорожчим для споживачів.

Тарифна політика та її вплив

Тариф на теплопостачання в Україні для населення з початку війни є незмінним. А ціна газу, що складає більшу частину вартості тепла, субсидується. Тож вже багато років користувачі не платять повну вартість тепла, яке споживають.

Така тарифна політика не дозволяє тепловим підприємствам інвестувати у ремонт, заміну обладнання та його оновлення. Тому часто теплоенерго дотуються із місцевого або державного бюджету. Цього вистачає лише на підтримку системи в наявному стані. Без зміни тарифної політики якість центрального теплопостачання значним чином не покращиться.

90% теплової енергії на потреби централізованого теплопостачання виробляється з природного газу, вартість якого в структурі тарифу на теплову енергію становить приблизно 67-85%. За таких умов, теплоенерго мало цікавлять інвестиції у енергоефективність та заходи з модернізації, адже вони становлять мінімальну частку тарифу.

Що варто зробити, щоб покращити системи ЦТ?

Щоб покращити якість послуг централізованого теплопостачання необхідно впровадити ряд змін. Нижче – кілька порад, як до цього можуть долучитися представники місцевого самоврядування, працівники теплопостачальних підприємств та жителі громад.

Громадам варто запровадити та втілити кроки для оновлення системи централізованого теплопостачання. Це включає:

  • Оцінку стану та оновлення тепломереж і котелень (спільно з місцевим теплокомунальним підприємством): громадам варто ініціювати оцінку стану існуючих теплових мереж, визначити пріоритетні об’єкти для оновлення та залучити інвестиції для модернізації. Модернізація має включати заміну зношених труб на нові, попередньоізольовані, що дозволить значно зменшити теплові втрати.
  • Створення планів розвитку теплопостачання: Громади мають розробити індивідуальний план розвитку централізованого теплопостачання, враховуючи її особливості, доступ до ресурсів та фінансування. ОМС також варто враховувати потенціал використання відновлювальних джерел енергії.
  • Залучення інвестицій: ОМС мають створювати умови для залучення інвестицій у новітні технології, такі як теплові насоси, біоенергетичні установки, сонячні колектори та інші.

Теплопостачальним підприємствам необхідно бути активними учасниками процесу оновлення системи ЦТ та впровадження енергоефективних заходів. Зокрема:

  • Регулярно проводити технічне обслуговування та оновлювати обладнання: Працівники підприємства мають проводити регулярний технічний огляд та модернізацію котелень, теплових мереж і насосних станцій, щоб підвищити ефективність і зменшити втрати тепла.
  • Впроваджувати сучасні енергоефективні технології: Наприклад, використання теплових насосів або біогазових установок для виробництва тепла може значно скоротити витрати на енергоресурси, одночасно зменшуючи викиди парникових газів.
  • Розвивати послуги із обслуговування внутрішньобудинкових систем: Комплексне обслуговування внутрішньобудинкових мереж дозволяє знизити витрати на теплопостачання.

 

Донори та партнери можуть підтримувати фінансування проєктів з оновлення централізованого теплопостачання. Зокрема тих, що передбачають впровадження відновлювальних джерел енергії та енергоефективних технологій. Що можна зробити:

  • Фінансувати проєкти з модернізації ЦТ: Підтримка з боку донорів може допомогти у заміні зношених трубопроводів, модернізації обладнання котелень.
  • Підтримувати впровадження відновлювальних джерел енергії (ВДЕ): Створення механізмів для впровадження ВДЕ у системи теплопостачання допоможе зменшити залежність від викопних видів палива та знизити витрати на енергоресурси.
  • Підтримувати дослідження та обмін досвідом: Донори та партнери можуть фінансувати дослідження, аналіз кращих практик та розробку технічних рішень для модернізації ЦТ. Це включає співпрацю та обмін знаннями із тепловими компаніями та муніципалітетами Європи та США.

Жителі громад мають активно співпрацювати з органами місцевого самоврядування та теплопостачальними підприємствами, щоб сприяти впровадженню енергоефективних заходів. Вони можуть:

  • Підтримувати ініціативи з модернізації систем будинкового теплопостачання: Спільно з ОСББ та місцевою владою жителі можуть заміняти або оновлювати застарілі котли, трубопроводи, радіатори або насоси для підвищення ефективності та зменшення енергетичних витрат.
  • Використовувати послуги з обслуговування внутрішньобудинкової системи теплопостачання: Жителі можуть використовувати послуги з обслуговування внутрішньобудинкових систем опалення для зменшення витрат на тепло, обираючи енергоефективні рішення, які пропонують теплопостачальні підприємства.
  • Підтримувати ініціативи з термомодернізації та утеплення будівель: Спільно з ОСББ та місцевою владою жителі можуть втілювати проєкти з утеплення багатоквартирних будинків та підвищувати енергоефективність своїх осель. Завдяки цьому зменшуються витрати на опалення та зберігається тепло в приміщеннях.

 

Що робить Екоклуб та як з нами співпрацювати

Екоклуб активно працює над збереженням і розвитком систем централізованого теплопостачання в українських громадах. Протягом останніх років ми:

ТЕО показали, що:

  • встановлення теплових насосів типу "повітря-вода" у системи централізованого теплопостачання не вимагає значних інвестицій, окрім вартості самого обладнання. За попередньою оцінкою, окупність окремих проєктів можна досягти вже за 1,5 року;
  • особливо ефективним в наших умовах є використання теплових насосів як основного джерела вироблення гарячої води в неопалювальний період. Це дозволить уникнути в майбутньому збитковості нагрівання води від газу, коли опалення непотрібне;
  • наявність джерел скидного тепла, таких як каналізаційні колектори чи насосні станції, дозволяє встановлювати теплові насоси типу "вода-вода" високої ефективності впродовж усього року;
  • економічно вигідним є рішення використовувати теплові насоси на догрів системи опалення одночасно з гарячим водопостачання. Використання теплових насосів лише на систему опалення має значно довші терміни.

Екоклуб з радістю поділиться технічною документацією за запитом.

Ці договори дозволять операторам ЦТ розширити перелік послуг для споживачів. Завдяки новим послугам, ТКЕ зможуть отримувати прибуток від впровадження енергоефективних заходів.

Ознайомлюйтеся з договорами тут.

Експерти Екоклубу розробили посібник для операторів теплоенерго, у якому дослідили можливості покращення системи центрального теплопостачання. Зокрема, проаналізували економічну доцільність впровадження енергоефективних заходів та надання послуг із обслуговування системи теплопостачання будівель.
Із аналізу зрозуміло:

  • оператори теплопостачання можуть впроваджувати енергоефективні рішення та обслуговувати систему внутрішньобудинкового теплопостачання;
  • обслуговування цієї системи дає змогу споживачам заощаджувати теплову енергію;
  • вартість такого обслуговування значно менша вартості заощадженого тепла;
  • заощаджені кошти можна розділити між споживачами та виробниками тепла, які досягли такої економії, обслуговуючи систему теплопостачання будинку;
  • енергоефективні заходи зможуть значно заощадити використання викопних ресурсів та підвищити комфорт споживачів.

Екоклуб організував навчальний тур для представників українських громад та керівників теплопостачальних підприємств до муніципалітетів Німеччини та Польщі, які активно розвивають централізоване теплопостачання.

Досвід цих країн дозволяє ознайомитися зі шляхами досягнення кращої енергоефективності, економії ресурсів із мінімальним впливом на довкілля.

Учасники дізналися про роботу теплопостачальних підприємств, як їх модернізували та перевели на використання відновлюваних джерел енергії, а також про інструменти підвищення якості теплопостачання.

Донори, з якими співпрацює Екоклуб

Екоклуб співпрацює з рядом міжнародних організацій і донорів, які фінансують проєкти з модернізації та збереження ЦТ в Україні. Серед наших партнерів:

• ECF (European Climate Foundation)

• GIZ (Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit)

• Німецьке посольство в Україні

• Greenpeace

• Європейська Комісія

Контакти

Щоб співпрацювати з Екоклубом у напрямку розвитку централізованого теплопостачання, надішліть лист із пропозицією координатору напрямку Михайлу Лукʼянику, lukyanyk@ecoclubrivne.org.