Що таке пост моніторингу якості повітря і для чого він потрібен місту? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Що таке пост моніторингу якості повітря і для чого він потрібен місту?

Що таке пост моніторингу якості повітря і для чого він потрібен місту?

Щороку 9 мільйонів людей з усього світу помирає через забруднене повітря. В Україні рівень смертності від забрудненого повітря найбільший у світі – 120 смертей на 100 тисяч населення *. Також, за повідомленням ВООЗ, забруднене повітря спричиняє кожен третій інсульт, рак легень та хвороби серця.

 Вимірюють забрудненість повітря пости моніторингу. Розповідаємо, як функціюють ці пости, як дізнатися з них інформацію про те, чим ми дихаємо,  чи відповідають наші методи вимірювання якості повітря Європейській системі та чи вистачає їх у Рівному.

Що таке пост моніторингу?

Пост моніторингу якості повітря  – павільйон або автомобіль,  обладнаний відповідними приладами та встановлений на чистій земельній ділянці. Будь-який пост – це комплектна лабораторія для спостереження за станом атмосферного повітря. Такі пости встановлюють у містах та населених пунктах, що обслуговуються централізованими хімічними лабораторіями. В Україні є 162 стаціонарних, два маршрутних пости спостережень та дві станції транскордонного переносу, які підпорядковані Державній гідрометеорологічній службі.  Спостереження за забрудненням атмосферного повітря проводять у 53 містах України.

Яка між ними різниця та що вимірюють пости моніторингу?

Стаціонарний пост моніторингу безперервно фіксує та реєструє забруднювальні речовини для виявлення довготривалих змін вмісту найбільш поширених із них – пилу, вуглецю, діоксиду сірки, оксиду азоту, формальдегіду, бензопірену та свинцю. Також така лабораторія може регулярно відбирати проби повітря для подальшого аналізу. Маршрутний та пересувний використовують тоді, коли недоцільно встановити стаціонарний пост або необхідно більш детально вивчити стан забруднення атмосфери в окремих районах. 

 Деякі станції здійснюють спостереження за додатковими забруднювальними речовинами. Також аналізують наявності забруднювальних речовин в опадах та сніговому покриві. Більшість українських постів моніторингу якості повітря, за словами голови ГО “SaveDnipro” Ірини Черниш, є застарілими та потребують оновлення:

Державна система якості повітря в України морально та фізично зношена та не відповідає викликам сьогодення. Пости переважно радянських часів, які роблять заміри максимум кілька разів на добу. Дані збираються вручну та переносяться в бази даних. А зведена інформація стає доступною у більшості навіть обласних центрах раз на півроку. Дрібнодисперсний пил не вимірюється й досі.

Скільки повинно бути постів моніторингу у місті?

Кількість стаціонарних постів визначають з урахуванням чисельності населення міста, площі населеного пункту, рельєфу місцевості і кількості підприємств, розміщення у різних місцях парків та скверів.

Місце розміщення посту залежить від цілі його встановлення. Щоб з’ясувати рівень забруднення атмосфери, характерний для певного району міста, пост встановлюють на ділянці, далеко розташованої від будь-яких підприємств. Для виявлення можливої концентрації домішок в конкретній точці, що перебуває під впливом викидів окремого промислового підприємства або великої автомагістралі, пост встановлюють у зоні, де розташоване джерело викидів. Проте, також є обов’язкові умови для місця розміщення поста. Це має бути відкритий майданчик з непиловим покриттям (на асфальті, твердому ґрунті, газоні). 

 До слова, у Рівному встановлені три пости моніторингу якості повітря. Ступінь забрудненості повітря у місті визначає Обласний центр з гідрометеорології, працівники якого відбирають проби, визначають кислотність атмосферних опадів. Усі пости спостереження  розташовані у частинах міста з інтенсивним рухом транспорту: на вулицях Небесної Сотні, Млинівській, Грушевського.

Пост моніторингу якості повітря. Фото: Рівненський обласний гідрометцентр.

 Пил відбираємо двічі на добу, а діоксид сірки та аміак – чотири рази на добу. Потім спостережники несуть проби до хімічної лабораторії, де роблять аналізи щодо стану атмосферного повітря. Інформація з наших постів не потрапляє відразу до комп’ютера. Над цим працюють спостережники, які відбирають проби від двох до чотирьох разів на добу, – розповів Богдан Масовець – начальник Рівненського обласного центру з гідрометеорології. 

Пости моніторингу у Рівному встановлювали у 80-х роках минулого століття, проте обладнання, необхідне для вимірювання кількості забруднювальних речовин, постійно оновлюють, стверджує Богдан Масовець. За цей час у Рівному суттєво збільшилася кількість транспорту, що вплинуло на якість повітря. За його словами, для більш точної інформації щодо забруднення повітря працівники Рівненського облгідрометцентру клопочуть про встановлення ще одного посту моніторингу в “умовно чистій зоні”.

Колись пост розмістили там, де ще не побудували автостанції «Чайка». Така ж ситуація і на вулиці Млинівській, тож зрозуміло, що у таких місцях час від часу пости показуватимуть перевищення норми.  Зважаючи на збільшення кількості транспорту, для більш об’єктивної інформації, ми хочемо поставити пост в умовно чистій зоні – парку або сквері, – зауважив Богдан Масовець. 

У зв’язку з будівництвом деревообробного заводу “Кроноспан”, що неподалік Рівного у селі Городок, територіальна громада потребує об’єктивних даних про стан довкілля, щоб контролювати якість повітря. Для цього потрібно встановити незалежний пост моніторингу, що буде під’єднаний до Європейської системи моніторингу якості повітря. У відповідь на електронне звернення Екоклубу представники Кроноспану зауважили, що встановлення посту моніторингу у Городку заплановане на кінець вересня:

Знайшли точку в Городку, яка максимально стоїть на розі вітрів і задовольняє екологів і гідрометцентр,  що там можуть бути точні показники. Ми пропрацювали, як буде це розміщуватися. Це все обладнання має бути передано  Рівненському гідрометцентру після встановлення. У них немає таких коштів на обслуговування. Є спеціалізовані компанії незалежні, які обслуговують такі пости моніторингу. Ми вже знайшли ці компанії. Той, хто інвестор, той і буде оплачувати ці роботу цих компаній для моніторингу, – розповів у прямому етері журналістам Радіо Трек Павло Пильтяй. 

Європейська система моніторингу в Україні: міф чи реальність?

У червні 2020 року з’явилася інформація про приєднання України до Європейської системи онлайн висвітлення даних про якість атмосферного повітря. Якщо країна приєднана до такої мережі, інформація з постів моніторингу автоматично потрапляє до до загальної системи індексу Європейського екологічного агентства. Таким чином, дані про стан повітря у різних країнах Європи можна знайти у відкритому доступі.

 Минулоріч повідомляли, що до такого процесу передачі інформації планували приєднати Київську та Дніпропетровську область, однак до Європейської системи моніторингу приєднали два пости у Донецькій області:

Вони відповідали вимогам європейського законодавства. Пости не передають інформацію вже кілька місяців, – наголосила голова ГО “SaveDnipro” ІринаЧерниш.

На думку керівника Рівненського обласного гідрометцентру Богдана Масовця, задля приєднання постів до Європейської мережі першочергово органи місцевої влади повинні закупити сертифіковане сучасне обладнання, затверджене на державному рівні. 

 Якщо певні новітні системи не внесені у державний реєстр, їх неможливо легалізувати, щоб внести у систему моніторингу. Щоб під’єднати пости моніторингу до Європейської мережі, потрібна спеціальна техніка, затверджена на державному рівні. Для того, щоб будь-який прилад внести у законодавчу базу України, потрібно проводити паралельні спостереження. Це довготривалий процес, оскільки потрібно визначити відмінність між європейським та українським обладнанням, – наголосив Богдан Масовець. 

Інформацію про стан повітря у тому чи тому місті можна дізнатися на сайтах департаментів екології обласних державних адміністрацій. До слова, Рівненський обласний гідрометцентр також щомісячно інформує про стан повітря та води на своїх сторінках у соціальних мережах. Також є різні громадські моніторингові системи в режимі реального часу, де можна знайти інформацію про стан забрудненості повітря у різних частинах України:

 Вони тільки почали розвиватися, але вже стали дуже важливими для громад та окремих громадян. Зокрема, SaveEcoBot агрегує всі онлайн дані щодо дрібнодисперсного пилу, які продукують станції громадських систем, бізнесу, органів місцевого самоврядування. Бот є у Telegram та Viber, де можна встановити сповіщення на відповідні станції моніторингу, та у вигляді мапи на цьому сайті, –  наголосила голова ГО “SaveDnipro” Ірина Черниш.

Мапа забрудненості повітря України. Скріншот із сайту SaveEcoBot.

У наступній статті ми розкажемо, за допомогою яких приладів та як саме люди можуть самостійно вимірювати і контролювати стан забруднення атмосферного повітря.

*інформація за 2016 рік.

Джерела: 

  1. О. М. Гриб, А. В. Чугай “Автоматизований моніторинг та оцінка якості атмосферного повітря. Методичні вказівки”

Ця стаття видана в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї статті і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст статті несе виключно ГО “Екоклуб”.