Як муніципалітети захищають біорізноманіття, навіть на кладовищі – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Як муніципалітети захищають біорізноманіття, навіть на кладовищі

Як муніципалітети захищають біорізноманіття, навіть на кладовищі
Андрій Желєзний
Оксана Поль, географиня

У Глобальній оцінці біорізноманіття та послуг екосистем (IPBES) говориться, що діяльність людини сьогодні, більше ніж будь-коли в історії людства, впливає на зникнення видів рослин та тварин. Ми живемо в час криз. Крім кліматичної, експерти з тривогою говорять про кризу втрати біорізноманіття. В оцінці вони виділяють п’ять прямих рушійних факторів змін у природі, що мають найбільший вплив на глобальну втрату біорізноманіття: зміни в землекористуванні і використанні морської екосистеми; пряма експлуатація організмів; зміна клімату; забруднення довкілля; інвазія видів. Отже, зміни  клімату є прямим рушійним фактором, що сприяє широкомасштабному впливу на багато аспектів, пов’язаних із  біорізноманіттям, включаючи розподіл видів, фенологію, динаміку популяцій, структуру спільнот і функціонування екосистем. (1, 2, 3)

З переліку факторів, які впливають на втрату біорізноманіття та згадані вище, більшість відбуваються на місцевому рівні вже сьогодні через діяльність людини, несумісну зі збереженням довкілля. Саме тому не варто недооцінювати заходи і можливості муніципалітетів у збереженні біорізноманіття. 

Муніципалітети зберігають біорізноманіття

Муніципалітети прямо або непрямо впливають на біорізноманіття практично всіма своїми діями. Так, кожна нова дорога і кожен містобудівний захід напряму впливає на ґрунт, воду, повітря, рослинність і мікроклімат. Завдяки співпраці між місцевими політиками, адміністрацією і жителями, та завчасному врахуванню аспектів, що стосуються втрати біорізноманіття, негативний вплив можна звести до мінімуму або ж створити нові структури для збереження довкілля. Небайдужі і відповідальні муніципалітети вже впроваджують: 

креативні офіси зелених насаджень, що працюють в безпосередній близькості до природи;

– розумне просторове планування, в якому знаходять найкращі рішення для людей і природи; 

– цілеспрямовані заходи щодо захисту видів і біотопів, що створюють простір для рідкісних місцевих видів тварин і рослин.

Їхній досвід показує, що при рішучості та креативності можна домогтися надзвичайних результатів, навіть в умовах обмеженого бюджету. Міські райони, і навіть будівлі, як середовище для існування багатьох видів комах, птахів, тварин і рослин часто недооцінюють. Відкриті простори у містах – такі, як парки, дорожні смуги, клумби, біотопи, кладовища, міські ліси або покинуті хащі – пропонують найкращі можливості для великого видового багатства і повернення природи. Чим краще озеленене місто, тим вища частка місцевих і рідкісних видів, також такі міста краще адаптовані до кліматичної кризи.

Абсолютно всі території міста можуть позитивно  впливати на збереження біорізноманіття – навіть кладовища!

У кожному місті та навіть селі, крім парку чи лісу, є кладовища. Це місця спокою. Тут відвідувачі знаходять необхідну тишу для роздумів і скорботи за покійними. Водночас належним чином облаштовані кладовища є цінним осередком існування для тварин і рослин. В українських містах стає все менше і менше зелених насаджень і більшість місцевих тварин і рослин знаходять мало місця для існування, тож кладовища можуть зробити цінний внесок у збереження біологічної різноманітності і поліпшення довкілля. Території кладовищ в деяких містах є навіть більші за площею, ніж міські парки. Крім того, кладовища де ростуть дерева, можуть очищати повітря і значно покращують міський клімат в їх околицях. З цих причин німецька робоча група з питань довкілля та клімату в Євангельській Лютеранській церкві, що в Баварії (оригінальна назва Umwelt- und Klimaarbeit in der Evangelisch-Lutherischen Kirche in Bayern), розробила рекомендації, як адаптувати кладовище до збереження місцевого біорізноманіття. Варто зазначити, що в Німеччині діють інші закони та адміністрування кладовища, тому для цієї статті були вибрані лише загальні заходи і поради, які можна втілити в Україні:

Рослини

Озеленення німецьких кладовищ - захід з адаптації до зміни клімату

Рослини, а саме – живоплоти, є найважливішим елементом кладовища. Вони можуть слугувати як огорожі, газони або луки, для самого озеленення могил, а великі дерева створюють затінок. І саме рослин дуже не вистачає українським кладовищам. Експерти радять при озелененні кладовища стежити за тим, щоб використовували місцеві рослини. Місцеві рослини пристосовані до наших кліматичних умов і не вимагають особливого догляду, щоб підкреслити красу кладовища. Також висадки  місцевих рослин позитивно впливатимуть на інші види, для яких вони є їжею чи притулком.

Ґрунт

Залежно від стану ґрунту на кладовищі, час від часу потрібно вносити на могили посадкову землю. Купуючи ґрунт, переконайтеся, що він не містить торфу: торфу місце не в квітнику, а на болоті. Використовуючи торф, ми підтримуємо його видобування, через що гине і руйнується унікальна екосистема.

Вода

Вода для спільного використання - озеленення німецьких кладовищ

Щоб квіти красиво цвіли на могилі, влітку під час спеки, їх потрібно поливати частіше. Досить часто під час прибирання на кладовищі на могилах залишають оголену землю, такі ділянки абсолютно не захищені від вітру і сонця. Відсутність природного рослинного покриву має негативні наслідки – ґрунт висихає ще швидше, і тому його потрібно поливати ще частіше. Якщо садити рослини на могилі таким чином, щоб на ній було якомога менше відкритої сирої землі (а іноді навіть навмисне залишати опале листя), це допоможе не тільки зекономити воду, а й створити місце для існування дрібних істот.

Вода – цінний ресурс, тому виникає питання звідки брати воду для поливу? Часто на кладовищах використовується водогінна вода, яка насправді є надто цінною, щоб використовувати її для поливу. В такому випадку ідеально налагодити збір дощової води у бочку для загального використання. Якщо на кладовищі є будівля, то дощову воду можна збирати з даху і використовувати її для поливу, так ми збережемо цінну питну воду.

Догляд за рослинами

Озеленення німецьких кладовищ

Девіз заходів зі збереження природи звучить так: менше – значить більше. Це стосується  й утримання, і облаштування кладовища. Газон не потрібно косити до довжини в кілька сантиметрів, а живоплоти не потрібно підстригати до висоти коліна, а  дозволити розвиватися більш структурно різноманітно. Це позитивно вплине на живі організмів через різне освітлення і надходження поживних речовин. Восени слід залишати листя на більшій частині кладовища і очищати тільки найважливіші доріжки. Опале листя служить притулком для багатьох тварин і комах на зиму і є джерелом їжі. Під доглядом іноді розуміють боротьбу з бур’янами за допомогою пестицидів, але це вбиває біорізноманіття, тому їх потрібно уникати. 

Відходи

Відходи на німецьких кладовищах - озеленення як захід з адаптації до зміни клімату

Якщо відмовитися від використання пластикових квітів, то основна частина відходів, що утворюються на кладовищі, матиме біологічну природу, а саме: відмерлі частини рослин і інші матеріали, придатні для компостування. На жаль, навіть на європейських кладовищах в органічних відходах можна виявити високу частку пластику. Це штучні квіти, вінки (які мають штучну серцевину і можуть бути прикрашені пластиком) і пластикові горщики або інші засоби для транспортування, які потім просто викидають в компост або лишають в інших місцях на кладовищі. Тому заборона  використовувати пластик на кладовищах – це  хороше рішення, однак завжди знайдуться люди, які принесуть пластик через незнання або навмисно нехтуючи правилами поведінки на кладовищі. Ймовірно, менш конфліктним є створення легко зрозумілих систем роздільного збору відходів, інформування про компостування за допомогою інформаційних стендів про систему роздільного збору відходів. Таким чином пластикові відходи можна звести до мінімуму.

Як може виглядатиме кладовище, якщо ми дозволимо природі там існувати?

Озеленення німецьких кладовищ - адаптація до зміни клімату

На могилі, яку прикрасили місцевими квітучими рослинами, ви ймовірно побачите бджолу, джмеля та метелика, які шукають собі їжу і запилюють рослини. Цей процес дуже важливий для природи. На такому природному кладовищі можуть знайти собі домівку багато видів птахів та тварин. А якщо піти ще далі, завдяки частково штучним можливостям, наприклад, умовам для гніздування, птахи можуть жити на кладовищі у великій кількості і  розмаїтті. Такі види, як чорний дрізд, вільшанка, кропив’яник, представники сімейства синиць, дятли чи солов’ї залишаються вірними кладовищу протягом всього року. Також відчувають себе як вдома на природних кладовищах і ссавці: їжаки, білки, вовчок сірий, ліскулька, кажани та інші. 

Але не тільки тварини і рослини отримують користь від такого облаштування простору, природа на кладовищі також надає важливі екосистемні послуги для людей, які живуть в його околицях. У час кліматичної кризи і масивної втрати біологічного різноманіття, не варто недооцінювати навіть такі міські простори, як кладовища. 

Список рекомендованих насаджень з особливим значенням і символікою від католицької церкви:

Орлики

Самшит вічнозелений

Плющ звичайний

Вероніка

Тис

Полуниці садові

Ромашки

Барвінок

Шафран (крокуси)

Лаванда

Лілія

Конвалія звичайна

Королиця

М’ята

Мак

Гвоздика

Півонії

Календула 

Розмарин

Троянди 

Шавлія

Підсніжник

Глуха кропива

Тюльпани

Фіалка

Незабудки

Верба

Використані джерела:

1. Ian Swingland (2013): Biodiversity, Definition of. 

2. Greenpease: Was ist Biodiversität? URL: https://www.greenpeace.de/biodiversitaet

3. Міжурядова науково-політична платформа з біорізноманіття та екосистемних послуг (2019) : Доклад о глобальной оценке биоразнообразия и экосистемных услуг ( резюме для дерективных органов. 

4. Umwelt- und Klimaarbeit in der Evangelisch-Lutherischen Kirche in Bayern (2017): Lebensraum Friedhof Ökologische Vielfalt gestalten. Eine Arbeitshilfe. 

Ця стаття видана в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом “Відродження” за фінансової підтримки Швеції.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам цієї статті і не обов’язково відображають погляди Уряду Швеції. Відповідальність за зміст статті несе виключно ГО “Екоклуб”.