Ми продовжуємо говорити про те, як зменшити навантаження на навколишнє середовище, не відмовляючись від таких принад сучасного життя, як пульти для телевізора, годинники, ліхтарики, плеєри, дитячі залізниці, співаючі ляльки і всіляке подібне.
І сьогодні поговоримо про акумулятори. В чому їх перевага перед звичайними батарейками?
+ менше впливають на навколишнє середовище, оскільки їх викидається менше, ніж батарейок за такий самий проміжок часу.
+ вам не треба панічно бігати по хаті ввечері в пошуку батарейок, коли ви згадали, що завтра вам треба фотоапарат на дитячий ранок. Вам просто необхідно поставити акумулятори на зарядку.
Мінусом цих пристроїв є лише те, що доведеться витратити доволі значну суму коштів спочатку. Зате ви на довгий час забудете, що таке купувати батарейки.
І знову, надаємо інформацію для читання для любителів технічних деталей – тести акумуляторних батарейок:
http://akumuliatory.com/nashi-testi-ni-mh-akumulyatoriv-aa-oglyadi-testi-porivnyannya/
http://uk.shram.kiev.ua/megafaza/batteries-tests.shtml
http://www.mobipower.ru/modules.php?name=News&file=print&sid=323 цікавий тест використання сонячної батареї для зарядки акумуляторів.
Якщо у вас серед приладів, яким потрібні зарядні елементи, є лише електронні годинник та пульти до телевізора/аудіосистеми, то купівля зарядного пристрою і акумуляторів, можливо, і не є гарною ідеєю. Але якщо ви маєте ваги, ліхтарики, фотоапарат, відеокамеру – то це буде гарним рішенням як з т.з. захисту природи, так і з фінансової. Ми також не можемо погодитись з популярною думкою, що для дитячих іграшок купувати акумулятори не варто. Мій досвід показує, що таки варто – по-перше, це значно скоротить тривалість дитячих сліз, по-друге – поїзд на акумуляторах проїздить значно довше, ніж на звичайних батарейках, по-третє – дитині доволі важко пояснити, що іграшку необхідно вимикати, тому батарейки в ній доводиться змінювати доволі часто.
Отже, процес переходу з батарейок на акумулятори можна розділити на два етапи:
- Вибір зарядного пристрою
- Вибір батарейок.
Загальна порада – оцініть свій «парк» пристроїв, які потребують використання батарейок/акумуляторів:
– з’ясуйте, якого розміру більшість потрібних вам зарядних елементів;
– визначіть, якої потужності вам потрібно зарядні пристрої;
– оцініть кількість батарейок, що ви зазвичай використовуєте протягом, наприклад, місяця.
– вирахуйте, де використовується найбільша кількість батарейок.
І відштовхуйтесь від отриманих даних.
Акумулятори
Основні характеристики акумуляторів:
Розмір. Як і в звичайних батарейок, найбільш поширеними для використання в побуті є акумулятори АА (пальчики), ААА (мізинчики) та специфічні акумулятори для мобільних телефонів, планшетів і т.д., на яких ми не будемо особливо зупинятися.
Ємність – вказується на самому акумуляторі. Найпоширеніші акумулятори з представлених на ринку:
Ni–MH (нікель-метало-гідридні) – ємність 1400 до 3000 мАгод. Вони можуть довго зберігатися, витримують до 1000 перезарядок та працюють при низьких температурах.
Ni–Cd (нікель-кадмієві) – ємність 600 до 1000 мАгод. Варто зауважити, що ці акумулятори мають так званий ефект пам’яті: якщо ви будете заряджати не повністю розряджений акумулятор, то при використанні він буде віддавати енергію тільки до того моменту, поки не досягне рівня, з якого почав заряджатися минулого разу. Тому такі акумулятори варто розряджати повністю.
Li-ion (літій-іонні) – ємність 800 до 3000 мАгод. Їх не варто розряджати повністю але і заряджати після короткотривалого використання теж не варто, оскільки вони теж мають ефект пам’яті, хоча і слабший, ніж Ni-Cd акумулятори. Оптимальний рівень його розрядки – біля 10%. Виробники радять використовувати їх в температурному діапазоні від 0 до +40 градусів. При довготривалому зберіганні варто зарядити акумулятор до приблизно 50% його заряду – таким чином упродовж (як мінімум) року він збереже свою ємність. Ці акумулятори часто використовують в мобільних телефонах, ноутбуках, планшетах.
Загалом, акумулятори АА з високою ємністю (1500—3000 мАгод) використовують у приладах з високим споживанням енергії упродовж короткого часу: у фотоапараті, плеєрі, дитячих іграшках: поїздах, машинках, в моделях на радіокеруванні.
Акумулятори АА з низькою ємністю (300—1000 мАгод) будуть ефективними у ліхтариках, деяких іграшках (звукові плакати, телефони), рації (як дорослі, так і дитячі), GPS-навігатори.
Вага акумулятора може грати роль, якщо ви плануєте використовувати його в переносних пристроях, в екіпіровці для подорожей. Вага акумуляторів коливається в межах – 15-30 грам.
Зарядний пристрій
Обирайте універсальний зарядний пристрій в залежності від того, який тип акумуляторів ви використовуєте. У ньому має бути можливість заряджати акумулятори і АА і ААА. Існують і більш універсальні зарядні пристрої, але їх ціна вища, тому варто ретельно зважити, чи справді вам потрібний настільки універсальний пристрій.
Бажано, щоб зарядний пристрій мав можливість заряджати батарейки «швидким» струмом та «повільним». Повільний режим добрий для акумуляторів з малою ємністю. Найкращим варіантом для зарядки вважається струм в 10 разів менший ємності акумулятора. Тобто для акумулятора ємністю 2500 мАгод це буде 250 мА. Це якщо ви хочете максимально продовжити термін використання акумулятора. Якщо ж вам потрібні акумулятори швидко, то ви зможете скористатися режимом швидкої зарядки. Це скоротить строк служби акумулятора, але зекономить вам декілька годин (до 10).
За цим посиланням ви віднайдете онлайн-калькулятор для розрахунку тривалості зарядки акумулятора. Вам необхідно буде ввести ємність вашого акумулятора та струм зарядного пристрою в mA і ви отримаєте кількість годин, яких потребує Ваш акумулятор для повної перезарядки.
Бажано, щоб зарядний пристрій міг «дозаряджати» акумулятори (це важливо для нікель-кадмієвих акумуляторів, аби уникнути ефекту пам’яті). Або навпаки, щоб у ньому була присутня функція «розряджання» акумулятора.
Зручно, якщо ваше зарядне може саме вимикатися, оскільки для акумуляторів не бажано знаходитись у зарядному пристрої після того, як вони повністю зарядилися.
У більшості зарядних необхідно заряджати акумулятори попарно і в одній парі мають знаходитись акумулятори однакової ємності.
Доволі зручно, якщо у зарядного пристрою є дисплей – на ньому можна подивитися рівень заряду акумулятора, час та інше.
Ну і зрозуміло, не вибирайте аж надто дорогу і надто дешеву зарядку.
Сподіваємось, що ми хоч трохи полегшили вам вибір між акумуляторами та батарейками. І сподіваємось, що ви оберете оптимальний варіант як для вашої зручності, так і для збереження природних ресурсів.
Автор Ольга Лящук