Ракетні атаки росіян минулої осені-зими були спрямовані на руйнування електричних підстанцій. Під час обстрілів громади жили в умовах аварійних відключень електроенергії. Щоб забезпечити стабільну роботу критичної інфраструктури під час можливих обстрілів, необхідно розвивати децентралізовані джерела енергії.
Місто Бровари на Київщині розпочало шлях до власної енергетичної безпеки. Тут незабаром встановлять сонячну електростанцію для дитячого корпусу Броварської багатопрофільної клінічної лікарні. Її робота дозволить медичному закладу працювати незалежно від електропостачання із загальної мережі та підвищить енергоефективність. Щороку тут лікуються більше 25 тисяч дітей, тому від стабільної роботи медичного обладнання залежить життя маленьких пацієнтів.
Планова потужність сонячної електростанції – 60 кВт. Договір про співпрацю підписали ГО “Екоклуб”, БФ Yellow Blue Foundation та Броварська міська рада. Бюджет проєкту – 40 тисяч євро, зокрема 10 тисяч виділять із міського бюджету, 30 тисяч – шведський родинний благодійний фонд Alba Care.
«Наша громада не з чуток знає, як жити в умовах відключень електроенергії. Тому для нас надзвичайно важливо розвивати альтернативні джерела енергії. Цим пілотним проєктом ми показуємо готовність надалі втілювати проєкти відновлюваної енергетики і посилювати енергетичну безпеку», – говорить Ігор Сапожко, Броварський міський голова.
Проєкт втілять за сприяння Міністерства охорони здоров’я України (МОЗ), яке долучилося до вибору лікарні.
«Від початку повномасштабної війни ворог свідомо атакує енергетичну інфраструктуру України. Це ставить під загрозу сталість роботи медичної системи. Ми працюємо над тим, аби пацієнти мали змогу отримувати всю необхідну медичну допомогу безперебійно та в повному обсязі навіть в умовах аварійних та віялових відключень електроенергії. Дякую нашим партнерам за співпрацю задля забезпечення лікарень альтернативними джерелами безперебійного живлення. Тепер лікування понад 25 тисяч дітей, яким щорічно надається медична допомога у лікарні в Броварах, не буде залежати від дій російських терористів», – зазначив міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко.
МОЗ підтримує встановлення сонячних електростанцій для потреб медичних закладів, які допоможуть їм стати енергетично незалежними та економити кошти на платі за комунальні послуги.
“Команда волонтерів YBF від початку повномасштабної війни допомагає медичній сфері України. У межах проекту «Світло лікарням» ми забезпечили 25 лікарень резервними джерелами живлення – генераторами. Для нас важливо убезпечити заклади від потенційних загроз у майбутньому і закладати базу для створення сталої енергетичної системи. Тому ми плануємо розвивати зелену енергетику в Україні”, – зазначає Борис Даневич, співзасновник Yellowblue Force Foundation.
Запустити сонячну електростанцію планують у кінці серпня. Фахівці вже обстежили дах лікарні для монтажу сонячної електростанції. За результатами розроблятимуть необхідні документи для монтажу і коректної роботи панелей.
«Ми прагнемо, щоб більше лікарень по всій Україні отримували електроенергію з відновлюваних джерел. Досвід Екоклубу встановлення сонячних електростанцій для медзакладів в інших областях показує: це вигідно та безпечно. Громади, які першими розвиватимуть відновлювану енергетику, легше проходитимуть відбудову, яка базується на сталих принципах», – наголошує Дмитро Сакалюк, експерт ГО «Екоклуб».
Більше про розвиток відновлюваної енергетики у громадах та як долучитися: https://cutt.ly/twiSz7vZ ; https://ecoclubrivne.org/solar_hospital/