Розширюємо можливості України: муніципалітети як рушій децентралізованої відновлюваної енергетики  – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Розширюємо можливості України: муніципалітети як рушій децентралізованої відновлюваної енергетики 

Розширюємо можливості України: муніципалітети як рушій децентралізованої відновлюваної енергетики 

Українські муніципалітети зацікавлені живити заклади критичної інфраструктури завдяки відновлюваним джерелам енергії (ВДЕ): це – додаткове джерело у випадку можливих ракетних ударів росіян. Розвиток ВДЕ може допомогти у переході країни до вуглецевої нейтральності, створювати робочі місця та економити бюджетні кошти. Тобто, ВДЕ-об’єкти у власності муніципалітетів дозволять всім його громадянам користуватися вигодами сталої енергетики.

Під час нещодавньої дискусії 19 лютого у межах події Café Kyiv (Берлін, Німеччина), Наталія Холодова, програмна координаторка Екоклубу, аргументувала користь ВДЕ-проєктів у громадах як ключ до енергетичної незалежності та сталого майбутнього України. Висвітлюючи досвід Екоклубу у встановленні сонячних електростанцій (СЕС) разом із громадами, вона підкреслила важливість розвитку децентралізованої генерації енергії: 
 

“Уявіть собі 20 років постійних інвестицій у місцеву економіку замість плати гігантським електростанціям. Це можна втілити завдяки спорудженню СЕС для живлення водоканалів та лікарень, які вже впроваджують громади спільно з Екоклубом під час війни. ВДЕ допомагають громадам пережити відключення електрики та зекономити кошти. Вони рентабельні вже зараз, і будуть після перемоги”, – продовжувала Наталія. 

Український уряд готує Український план – документ, що окреслює дорожню карту для зусиль з реконструкції за підтримки Європейського Союзу. Зараз у плані чітко не визначені права та обов’язки муніципалітетів під час втілення ВДЕ-проєктів. Це викликає побоювання щодо повернення до централізованого контролю.  

“Громади повинні мати можливість розвитку і отримувати підтримку незалежно від політичної волі регіональних чи національних влад. Принцип субсидіарності має бути дотримано», – зауважила пані Холодова, закликаючи до створення прозорої та зрозумілої системи підтримки проєктів післявоєнного відновлення. 

Інше питання – спроможність держави забезпечити дотримання стандартів та нормативів під час втілення енергетичних проєктів у громадах. За словами Наталії, зараз державні органи не мають достатньої спроможності для того, щоб усі проєкти відповідали вимогам чинного законодавства. Це ставить під сумнів ефективність використання ресурсів та може підривати ідеї прогресивних проєктів через неналежне впровадження.

“Ми були змушені зупинити будівництво сонячної електростанції через відхилення від проєктної документації. Без належного дотримання стандартів сумнівні проєкти можуть загрожувати довірі інвесторів та громад”, – зауважила Наталія.

Екоклуб закликає всі зацікавлені сторони: 

– Чітко визначити роль муніципалітетів в енергетичному переході, забезпечити їхні права, обов’язки та доступ до фінансування на прозорих умовах. 

– Реформувати державні органи, що здійснюють нагляд за дотриманням нормативів та стандартів.  

– Надавати пріоритет проєктам з відновлюваної енергетики, що реалізуються під керівництвом громад, як наріжному каменю енергетичної безпеки та економічного розвитку України. 

Детальніше у презентації за посиланням.

Контакти для додаткової інформації: office@ecoclubrivne.org