Можливості енергетичного розвитку громади: запрошуємо коментувати Нацплан відновлення – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Можливості енергетичного розвитку громади: запрошуємо коментувати Нацплан відновлення

Можливості енергетичного розвитку громади: запрошуємо коментувати Нацплан відновлення

Повномасштабна війна триває, проте вже зараз Уряд готується до відновлення країни. Для цього Національна рада, до якої входили представники різних робочих груп, напрацювала 10-річний План відновлення, який представили європейським партнерам на конференції у швейцарському Лугано.

План визначає основні віхи відбудови, серед яких – будівництво, містобудування, модернізація міст та регіонів.  Згідно з документом, відновлення та розвиток населених пунктів здійснюватимуть на основі кращих міжнародних практик, застосовуючи сучасні рішення та використовуючи «зелені» технології. Тому залученість громад до процесу розроблення документу надважлива: саме від них залежатиме, яким чином відбуватиметься відбудова на місцях.

Оскільки залученість міст до розроблення розділів документу була досить обмеженою (у робочих групах брали участь представники асоціацій міст), Екоклуб ініціював збір пропозицій від представників громад щодо відновлення житла, розвитку енергоефективності та централізованого теплопостачання. Усі коментарі опрацюють експерти Екоклубу та надішлють до Кабінету міністрів України до 1 вересня.

Розділ «Будівництво, містобудування, модернізація міст та регіонів України»: коротко про головне

Передбачені у цьому розділі плани регулюватимуть, як відбуватиметься будівництво чи модернізація житла, підвищення енергоефективності будівель, покращення інфраструктури наступні десять років.

Так, до кінця 2032 року у всіх громадах планують зменшити енергоспоживання та викиди парникових газів на 30% від рівня початку 2022 року. Окрім того, розділ документу передбачає обов’язкове розроблення планів енергетичного розвитку громад. Зазначимо, що до відкритої війни розроблення таких планів розвитку було необов’язковим. Водночас плани дій сталого енергетичного розвитку та клімату давали нові можливості для розвитку муніципалітетів (більше про досвід українських громад читайте за цим посиланням).

Проблему високої енергоємності сектору житлових і громадських будівель вирішуватимуть, втілюючи енергоефективні заходи. Ціль плану за десять років – підвищити енергоефективність будівель на 35% від довоєнного рівня. Це відбуватиметься завдяки масштабній термомодернізації та будівництву будівель із близьким до нульового рівня споживання енергії. Зруйновані будівлі відбудовуватимуть за стандартами енергоефективності високого класу.

Серед інших проблем, що покликаний вирішити план відновлення, – теплопостачання. Наявна система теплозабезпечення в Україні не здатна гарантувати громадянам безперервне, безпечне, доступне та якісне опалення будівель, особливо у час повномасштабної російської агресії. Ціль, що декларує план, – знизити на 20% використання природного газу на потреби теплозабезпечення​ до кінця 2025 року. До кінця 2032 року 50% теплової енергії громади повинні отримувати завдяки використанню відновлюваних джерел енергії, джерел скидної теплової енергії та когенераційних установок​. 

Ознайомитися із брифом розділу

Чому представникам громад важливо долучатися до коментування

Врахування інтересів представників органів місцевого самоврядування та їхнє залучення до процесу планування відбудови надважливе, оскільки саме громади втілюватимуть більшу частину завдань, що передбачені у Плані.

Окрім того, щоб зрозуміти можливі складнощі під час реалізації планів відбудови та актуальні потреби громад, уряд повинен постійно проводити діалог із представниками ОМС та активістами. Якщо громади не долучатимуться до процесу, це може призвести до проблем під час втілення планів.

Важливим етапом є розробка якісних програм, адже Нацплан – це лише стратегія, що задає напрямки виконання цілей, проте не визначає, яким чином їх досягатимуть громади.

Розвиток громад залежить від проактивності вас як їхніх лідерів. Використаймо можливості для енергетичного розвитку наповну: подавайте коментарі до розділу Плану “Будівництво, містобудування, модернізація міст та регіонів” до 23 серпня 18:00: https://forms.office.com/r/fsh3V3BE9C 

Із будь-якими питаннями щодо подачі пропозицій до плану, звертайтеся: office@ecoclubrivne.org 

Стаття підготована у рамках проєкту «Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами» за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації є відповідальністю ГО «Екоклуб» і вона за жодних обставин не може вважатися такою, що відображає позицію Європейського Союзу.