Як чеська громада втілює енергетичні проєкти та адаптується до зміни клімату – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Як чеська громада втілює енергетичні проєкти та адаптується до зміни клімату

Як чеська громада втілює енергетичні проєкти та адаптується до зміни клімату

Втілення проєктів, які допомагають підвищити енергетичну незалежність та зберегти довкілля, – пріоритет для європейських громад. Це демонструє муніципалітет Гостєтін у Чеській республіці: там впровадили сталі рішення у центральному теплопостачанні, очищенні стічних вод, нагріванні води. Також на балансі громади пасивний будинок – освітній центр, що використовує мінімум енергії для обігріву приміщення, сонячну енергію для нагріву води, тож майже не продукує викидів.

Розповідаємо про проєкти, які дозволяють громаді заробляти кошти, берегти довкілля та підвищувати комфорт жителів.

Гостєтін – муніципалітет, що розвивається завдяки сталим рішенням.

Розвиток відновлюваних джерел енергії, впровадження енергоефективних заходів, втілення природоорієнтованих рішень приносить дохід громаді, робить невелике село привабливим для туристів та стійким до кліматичної зміни.

Концепція пасивного будинку. Будівля навчального центру фонду Вероніка

Навчальний центр Center Veronica Hostětín – перший громадський пасивний будинок у Чеській Республіці. Це будівля, що завдяки впровадженню енергоефективних заходів стає економнішою, комфортнішою для проживання та мінімально впливає на довкілля. Будинок економить енергію та використовує дощову воду для своїх потреб.

Досягти мінімального використання енергії для обігріву вдалося завдяки утепленню стін та фундаменту, заміни вікон та дверей. Це дозволило витрачати у 7-10 разів менше енергоресурсів на опалення порівняно зі звичайним будинком.

Пасивна будівля навчального центру “Вероніка”

Теплова установка на біомасі забезпечує жителів села центральним опаленням

У 2000-му році у громаді створили систему центрального опалення, яка працює на відновлюваних джерелах енергії. Теплова установка, потужністю 732 кВт, живиться деревною тріскою. Її отримують із деревних відходів сусідніх лісопильних заводів (установка потребує близько 500-600 тон сировини у рік). Система з’єднана з 90% будинків у Гостєтіні за допомогою розподільної лінії, довжиною 2,4 км.

Теплоцентраль виробляє близько 3500 ГДж тепла за один опалювальний сезон і заощаджує 1500 тон викидів вуглекислого газу на рік.
Для зменшення тепловтрат жителі громади за власні кошти термомодернізовують будинки.

Сонячні електростанції та колектори

Сонячні колектори для підігріву води встановлені на десяти будинках із липня 1997 року. Завдяки роботі одного пристрою річна економія енергії становить близько 2 000 кВт/год. Загалом на державних і приватних будівлях встановлено 35 систем.

Також встановили сонячний колектор площею 36 м2 на даху цеху для виробництва органічного соку.

Окрім цього, у громаді діють три сонячні електростанції. Тож завдяки використанню сонячних технологій Гостєтін скорочує приблизно 100 тон викидів вуглекислого газу на рік.

Біоплато: очищення стічних вод очеретом

Робота біоплато заснована на здатності водних рослин очищати воду. Рішення підходить для регіонів, що не мають центрального водовідведення та великої кількості стічних вод.

Біоплато створюють як повноцінну екосистему. Для цього обирають місцеві види водно-болотних рослин. До прикладу, очерет, рогозу, кугу озерну, лепеху, кушир, стрілолист. Ці рослини поглинають зі стічних вод шкідливі речовини та надлишок органіки, і накопичують їх.

Система біоплато не потребує затрат електроенергії, підвищує родючість ґрунту та врожайність. У Гостєтіні біоплато очищує стіні води з 1997 року. Сьогодні очисна споруда в громаді функціює також як освітній біоцентр.

Сподіваємось, що і українські громади найближчим часом втілюватимуть проєкти для досягнення енергонезалежності та Цілей сталого розвитку.

Фото: hostetin.veronica.cz