На розгляді законопроєкт, прийняття якого спричинить неконтрольоване вирубування лісів – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

На розгляді законопроєкт, прийняття якого спричинить неконтрольоване вирубування лісів

На розгляді законопроєкт, прийняття якого спричинить неконтрольоване вирубування лісів

Верховна Рада розглядає законопроєкт, який має на меті скасувати проходження процедури оцінки впливу на довкілля (ОВД) для санітарних рубок. Він також передбачає обов’язкове ОВД для більших за розміром територій для заліснення. 

Його прийняття може спричинити неконтрольоване вирубування лісів, а лісівники не нестимуть відповідальності за масові рубки. Також він стимулює втрати лісового фонду України, оскільки послаблюються умови контролю та обмежень усіх видів суцільних рубок. 

 У матеріалі детальніше пояснюємо загрози від прийняття законопроєкту. 

У чому проблема 

Законопроєкт покликаний: 

Скасувати ОВД для санітарних рубок.

1) санітарні рубки проводитимуть у цінних гірських лісах без обмежень та інших територіях з рідкісним біорізноманіттям, які не мають природоохоронного статусу; 

2)  лісокористувачі не нестимуть відповідальності за  можливий  негативний вплив їхньої діяльності на довкілля; 

3) зменшується прозорість діяльності лісокористувачів, можливість впливу і контролю громадськості за лісогосподарською діяльністю. Громадськість не матиме можливості підтвердити інформацію про можливий вплив діяльності на довкілля, надати пропозиції та зауваги. Зникне можливість контролю результатів такої лісогосподарської діяльності. 

Довідково: За орієнтовними розрахунками Державної екологічної інспекції, із початку відкритої війни внаслідок лісових пожеж завдано збитків на 1 018 487  гривень. Також 281 223 га територій зазнали вирубки та повалення лісу. Збитки оцінюють  у 6 521 000 гривень.  

Збільшити площі для лісогосподарських робіт, що вимагатимуть здійснення ОВД, а також розподіл цих площ згідно з природними зонами:

– лісорозведення у природних зонах Українського полісся, Українських Карпат на площі понад 150 гектарів;   

– Українського лісостепу на площі понад 100 гектарів;   

– Українського степу та Гірського Криму на площі понад 50 гектарів.  

У чому небезпеки 

Масове заліснення територій без проведення ОВД може спричинити поширення  інвазійних видів рослин. Це збіднить місцеву флору та фауну та розповсюдить нетипові для природно-кліматичних зон шкідники та хвороби. 

Унаслідок глобальної зміни клімату, природно-кліматичні зони України зміщуються на північ. Тому розподіл площ за природними зонами, для яких потрібно буде проводити ОВД, втрачає доцільність. Це може ускладнити процеси адаптації України до наслідків змін клімату. 

“Також зміна до закону суперечить Директиві 2011/92/ЄС оскільки не передбачає “вжиття всіх заходів, необхідних для забезпечення того, щоб до надання дозволу на реалізацію, проекти, які можуть мати значний виплив на довкілля…”, – наголошує Юлія Квітка, координаторка напряму ОВД Екоклубу. 

Як було раніше і що зобов’язувало лісівників 

За попередніми законодавчими зобов’язаннями, усі суцільні санітарні рубки площею більше одного гектара підлягали проведенню ОВД. Це був єдиний стримуючий захід стихійного вирубування лісів. 

Також оцінці впливу на довкілля підлягали: 

– лісівництво, лісогосподарське освоєння, на територіях площею 20 гектарів і більше або на територіях та об’єктах природно заповідного фонду; 

–  насадження лісу на площі понад 20 гектарів або на територіях та об’єктах природно-заповідного фонду чи в їх охоронних зонах на площі 5 гектарів і більше.  

“Тобто була обґрунтована площа для безпечного заліснення. Оскільки великі площі (понад 20 га) можуть характеризуватись більшою різноманітністю біологічних передумов: не всі території володіють однаковою стійкістю до шкідників і хвороб окремих видів рослин. Тому саме в таких випадках ОВД дозволяло оцінити можливі ризики, запобігти їм, вибрати альтернативні варіанти щодо заліснення”, – наголошує Юлія Квітка. 

Ознайомлюйтеся з позицією Екоклубу:

Позиція Екоклубу (544 downloads )

Стаття видана у межах проєкту “Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами” від Європейської Комісії. Зміст публікації є виключною відповідальністю ГО “Екоклуб” і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.