Якою має бути співпраця влади та громадськості задля кліматичної нейтральності України – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Якою має бути співпраця влади та громадськості задля кліматичної нейтральності України

Якою має бути співпраця влади та громадськості задля кліматичної нейтральності України

Органам місцевого самоврядування варто долучатися до формування національної політики у сфері енергетики та адаптації до зміни клімату. Це важливо, оскільки саме зараз уряд активно розробляє Національний план відбудови країни, який покликаний визначити вектор післявоєнної реконструкції. Тож долученість органів місцевого самоврядування до коментування та реалізації нацполітик вкрай необхідна: саме від них залежатиме, які заходи та проєкти втілювати на місцях, що вестимуть до декарбонізації економіки. Заразом надважливо вже зараз готуватися та розпочинати енергетичну трансформацію (перехід від використання викопних видів палива до відновлюваних джерел енергії), в якій важливу роль відіграватимуть громади.

Водночас державна політика у частині ролі органів місцевого самоврядування залишається неструктурованою. Паризька угода містить вимогу фінансувати про єкти, виконання яких вестиме до кліматичної нейтральності – низьких викидів парникових газів та кліматично стійкого розвитку. Проте ця вимога залишається невиконаною, через продовження фінансування урядом вугільної та газової промисловостей, недостатнє залучення громадян до енергетичного переходу та незбалансовану тарифну політику.

Якою має бути частина кліматичної політики, що спрямована на місцеві органи влади? Як забезпечити участь громад у розробці національно кліматичних рішень? Що потрібно, щоб громади були локомотивом кліматичного руху, як це відбувається в інших країнах?

Відповіді на ці та інші питання шукали на заході “Діалог органів влади та громадськості задля кліматичної нейтральності України”, що відбувся 16-19 листопада у місті Трускавець. Серед присутніх – представники та представниці органів місцевого самоврядування, органів центральної виконавчої влади, громадського сектору, експерти та експертки у галузі енергетики та адаптації до зміни клімату.

Учасники та учасниці діалогу поділилися своїми думками щодо його значущості та релевантності:

Найбільше сподобалась відкрита атмосфера та участь багатьох громад. Захід був корисним, важливо чути людей, що працюють в реальному світі з реальними людьми”, – Андрій Андрусевич, старший аналітик Ресурсно-аналітичного центру «Суспільство і довкілля».


Завдяки правильному відбору учасників, вважаю, що формат заходу вдався: звучали відверті меседжі, учасники та учасниці були відкритими до дискусії.  Для мене корисним було отримати цікаві ідеї, які можна використати на практиці, а також дізнатися більше про те, як різні стейкхолдери бачать різні процеси. 

Загальний висновок за результатами діалогу – кожний стейкхолдер живе у призмі своїх завдань і бачень процесів. Це неможливо змінити, але можна приходити до рішень, які б задовольняли одночасно декілька сторін”, Володимир Перегудов, старший координатор GIZ Ukraine.


Уперше взяла участь у заході такого формату, але впевнена, що саме така практика зможе налагодити ефективну співпрацю між усіма гілками влади. Доречним було запрошення як органів місцевого самоврядування, так і Асоціації міст України, Асоціації малих міст України, які є містками між представниками місцевої влади та державними органами. 

Залучення представників Міністерства розвитку громад та територій України та Міністерства енергетики України, міжнародних проєктів надало вагомості заходу, а також дозволило отримати інформацію щодо інструментів, можливостей фінансування енергоефективних та кліматичних проєктів. Залучення керівництва громад до участі в заході – важливий фактор, що сприятиме ефективному розвитку в напрямку підвищення енергоефективності та кліматичної нейтральності громад”, – Марина Драніченко, начальниця відділу екології, енергозбереження та розрахунків за енергоносії Сумської міської ради.


Захід був корисним, оскільки дозволив зібрати різних учасників: представників місцевої та виконавчої влади, активних громадських організацій та експертів у сфері енергетики й клімату. Це дозволило об’єктивно формувати думки щодо оцінки поточного ставлення громадян до кліматичної нейтральності та подальших можливостей щодо просування політик і впровадження відповідних технологій.

Я переконалася у тому, що в порядку денному галузі енергетики питання енергетичної безпеки та доступу до енергоресурсів громадян є першочерговим. Буде складно, тому що є непрофесійні бачення стосовно того, що зараз відбувається в енергетиці. Залякування блекаутами, неприйняття застосування графіків відключень, несприйняття та супротив у вимушеному підвищенні тарифів для кінцевих споживачів – усе це тільки стримуватиме дії щодо підвищення енергобезпеки як на місцевому, так і на національному рівнях”, – Юлія Усенко, голова Всеукраїнської агенції інвестицій та сталого розвитку, експертка Коаліції “Енергетичний перехід”.

Слідкуйте за розсилкою Екоклубу для українських муніципалітетів, щоб першими дізнаватися про актуальні конкурси та можливості. Підписуйтеся за цим посиланням.

Подія відбулася в рамках проєкту «Формування структурних змін у вугільних регіонах України», що реалізується у співпраці із Austausch e.V. та за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини, а також в рамках проєкту “Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами”від Європейської Комісії.

Austausch e.V. –  це міжнародна недержавна благодійна організація, яка працює в сфері освіти, демократії, екології, громадських ініціатив та прав людини. Austausch e.V. пов’язує між собою людей і організації та зміцнює контакти між різними секторами суспільства.