Роман Троцюк четвертий рік працює головою Дубівської ОТГ (Ковельський район, Волинська область). Маючи управлінський досвід роботи та амбітні плани, голова громади та його команда реалізовують близько 20-ти проектів на рік.
Роман Троцюк поділився знаннями та досвідом по проектному менеджменту із учасниками проекту “Просування сталих енергетичних рішень в громадах (приклади з практики)” на тренінгах в смт. Жденієво (Закарпатська обл.). Окрім тем, що передбачала програма тренінгу, пан Роман також розповів про свою команду, успішні практики та плани на 2020 рік.
«Треба створити такі умови, щоб в людини було бажання працювати.»
Дубівська ОТГ утворилася 18 грудня 2016 року. Тоді об’єдналися три сільські ради Ковельського району – Дубівська, Облапська і Городищенська. До складу громади увійшли вісім сіл ‒ Дубове, Вербка, Бахів, Облапи, Мислина, Городище, Гредьки, Красноволя. Від початку у команді працювали люди, які прийшли зі сільських рад. У людей, звісно, змінились повноваження, тому їм доводилось вчитись новому. Вважаю, важливо допомагати людям і сьогодні я задоволений командою, яка зі мною працює. Команда сильна – 28 осіб, виконавчий орган ради, працюють на постійній основі.
Вважаю, людям треба довіряти, тоді вони намагаються проявити себе. Не варто одразу казати, що людина не компетентна і швидко прощатися з нею, бо потенціал є в кожного. Треба створити умови, щоб в людини виникло бажання працювати. Так, наприклад, я уникаю різноманітних штучних бар’єрів: колегам рекомендую до мене не звертатись на “Ви”. Думаю, не в цьому повага. Для мене комунікація на дружному рівні спрощує роботу.
«Вкладаючи великі інвестиції в освіту, ми очікуємо високий результат.»
Три роки було основними напрямками роботи були освіта та енергоощадність. Однією із найважливіших галузей в роботі місцевого самоврядування є освіта. На галузь освіти в громадах припадає більше 70% видатків бюджету. Звісно, вкладаючи великі інвестиції в освіту ми очікуємо високий результат. В Дубівській громаді працюють досвідчені педагоги, які третій рік поспіль демонструють стрімкий ріст якості освіти. Про що свідчать перемоги на обласному рівні. У відсотковому підрахунку учні Дубівськлї ОТГ отримали 60% призових місць від загальної кількості призових місць, які виборов Ковельський район на обласному рівні (в минулому році 40%). Зросла і якість перемог, адже в минулому році наші учні вибороли дев’ять 3 місць, а в поточному 5 других та 7 третіх. Це стало можливим завдяки злагодженій командній роботі педагогів, учнів та органів місцевого самоврядування Дубівської ОТГ.
«Почали з енергоефективності, бо це одразу дає змогу економити фінансові ресурси»
До того як стати головою громади я вже мав правлінський досвід, бо попередньо працював вчителем і директором школи. У Києві вчився на курсах керівних кадрів України. Перед тим як подати свою кандидатуру на сільського голову працював у ПрАТ “Датагруп” керівником. Займався різними видами діяльності, це дало мені досвід, наприклад, мені легко будівельника розуміти, підприємців, бо теж був на їх місці. Крім того, я вчитель фізики-математики, саме тому розумів, що таке енергоощадність. Свою роботу почав з підвищення енергоефективності, бо це одразу дає змогу економити фінансові ресурси. У 2017 році долучились до Угоди мерів. Почали з термомодернізації комунальних підприємств. Я підприємець і вмію рахувати гроші. Побачив, що витрачаємо великі кошти на енергоносії, а гріємо повітря. Сьогодні в громаді усі КП утеплені (окрім однієї школи). Планується, що цього року ще 2 сільради долучаться до ОТГ, тобто з’являться нові КП, які теж потребуватимуть роботи над підвищенням їх енергоефективності. На термомодернізацію використовували кошти, які держава дала на розвиток інфраструктури й власні надходження. У 2016 році перекрили й утеплили Дубівську школу, проєкт робила ще РДА, але не було фінансів. А ми пустили сюди кошти, призначені на розвиток інфраструктури. Частину скерували на адмінбудівлю сільської ради. Наступного року утеплили та перекрили Бахівську школу, залишки знову пішли на адмінбудівлю. 2019 року утеплили приміщення амбулаторії.
Далі основним напрямком роботи безпека в громаді. Ідеться про медичне обслуговування, поводження з твердими побутовими відходами, каналізування, водопостачання. Також ми в проекті поліцейський в громаді та пожежна безпека – про створення добровільних пожежних дружин, бо добре, коли є навчені люди на місці. Зараз у нас встановлюють камери в коридорах школи, такі камери будуть і в садочках, клубах, що належать до ОТГ.
«Важливо, щоб підприємці, які вкладають у розвиток території, теж отримували вигоду.»
Стараємося залучати підприємців. У нас в громаді така політика: частину податків від підприємців спрямовувати на покращення інвестиційного клімату. Важливо, щоб підприємці, які вкладають у розвиток території, теж отримували вигоду. Така співпраця показує їм, що, поповнюючи бюджет, вони покращують й своє становище.
Для підприємств, які сплачують більше, пів мільйона податків у рік бюджет мають право влаштувати в садочок одну дитину, незалежно чи приписана вона в нашій громаді, чи обоє батьків працюють. Це теж невеликий бонус для підприємців.
«Я не боюсь брати кредити на реалізацію проектів.»
У минулому році ми реалізували 19 проектів. Найдешевший – 100 тис., найдорожчий – 16 млн – це будівництво школи в селі. Маємо зміни в громаді, які можна помітити. Я не боюсь брати кредити на реалізацію проектів. У нас був період, коли ми в 7 проектах одночасно були залучені. І це було складно. Це були значимі проекти, такі як «Демократична школа», яка півтора року тривала, я був членом команди від адміністрації, «Розумна взаємодія», «Поліцейський офіцер громади». Також були 2 проекти по побутовим відходам.
«На свої посаді я намагаюся бути активним, тому що від моєї активності залежить все.»
Із кожного проекту я для себе черпаю нові знання. А тренінги “Просування сталих енергетичних рішень в громадах (приклади з практики)” – це дуже великий досвід, я в цьому проекті сам навчаюсь. Проектні заявки, по-перше, різні і тут маємо конкретний проект, дивимося, які в нього недоліки, які сильні сторони і ти починаємо аналізувати. Аналізуючи чужі проектні заявки я також аналізую свої попередні проекти. Особливо цінно, що ці 12 проектів – це хороші проекти, які вже пройшли відбір. На своїй посаді я намагаюся бути активним, тому що від моєї активності залежить все. І команду залучаю в різні проекти, тоді рух з’являється, є інтерес, адже бачимо зміни по завершенню реалізації проекту. Ми намагаємося максимально активувати, щоб діти, дорослі залучалися до проектів. Звісно, це складно, тому що люди більш інертні і якщо десь набереш команду однодумців, то їх постійно потрібно підживлювати, хтось має бути генератором.
Тренінг із проектного менеджменту та сталого енергетичного розвитку для громад-переможців 1 етапу проекту «Просування сталих енергетичних рішень в громадах (приклади з практики)» провела ГО «Екоклуб» за підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії в Україні.
Програма навчання основана на 2 основних темах – проектний менеджмент та сталий розвиток громад. Матеріали тренінгу, презентації та схеми, доступні для ознайомлення.
Контакти:
Наталія Литвин, n.lytvyn@ecoclubrivne.orgб +380 (98) 925 64 72,
Інна Мулявка, press@ecoclubrivne.org, +38067 363 40 97