6 порад для громад, як заробляти та дбати про довкілля – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

6 порад для громад, як заробляти та дбати про довкілля

Українські громади у процесі децентралізації отримали такі можливості, що дозволяють поліпшувати життя мешканців та їх економічне благополуччя. Водночас громадам важливо орієнтуватися на принципи сталого розвитку, за якими фінансові вигоди не мають нести збитків для довкілля.

28-31 січня у смт. Жденієво (Закарпатська обл.) Екоклуб провів тренінг зі сталого енергетичного розвитку для предстаників(-ць) 4-ох громад – Пирятина, Коростеня, Житомира, Сєвєродонецька.

Упродовж чотирьох днів експерти та учасники навчалися проєктному менеджменту, розбиралися в особливостях енергетики країни, обговорювали залучення зацікавлених сторін та пошук фінансування, а також перспективні ідеї енергоефективності та “зеленої” енергії для своїх громад.

Ось кілька порад для успішного сталого розвитку, сформульовані під час заходу:

1. Без бачення – немає розвитку.

Коли люди об’єднуються, щоб покращити своє життя, їм необхідне бачення, які саме проблеми слід вирішувати передусім. Важливо, щоб бачення було цілісним, адже без цього не буде розуміння перспектив і сенсу роботи. Широке та спільне бачення можливостей сприяє тому, що зацікавлені сторони доповнюють один одного обмінюючись інформацією, згідно їх компетенцій, або ж іншими ресурсами.

Сергій Гаращук, консультант із бюджетних питань Асоціації міст України, ексдиректор департаменту фінансів Житомирської міської ради, наголосив: «Хто немає плану, стає ресурсом для того, у кого такий план є». Розробка та впровадження політики щодо раціонального використання енергії є складним та довготривалим процесом, який необхідно систематично планувати та постійно контролювати. Документом, який допомагає узагальнити та систематизувати бачення щодо енергетичного розвитку громади є План дій сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК), спрямований на зменшення споживання енергоносіїв та зниження викидів СO2. ПДСЕРК аналізує нинішній стан справ енергоефективності та викидів СO2 та намічає низку заходів в муніципальному секторі, житловому, на комунальних підприємствах, спрямованих на підвищення енергоефективності. 

Учасниця тренінгу із м. Сєверодонецьк Світлана Потаніна: «Для планування сталого розвитку міста необхідно мати уявлення про його ресурси і проблеми. Наразі у Сєвєродонецьку йде підготовка до такої “інвентаризації”: збір даних про проблеми і можливості об’єктів комунальної власності, працюючий бізнес, якісний склад безробітних, земельні ділянки та інше. Для збору й аналізу інформації будуть залучені науковці місцевого університету. Активну участь в цьому процесі відіграють сертифіковані енергоменеджери департаменту економічного розвитку Сєвєродонецької міської ради.»

2. Постійно навчайтесь.

Сьогодні громади мають величезну кількість можливостей для навчання.

Це можуть бути тренінги, навчальні курси, тематичні інформаційні заходи, навчання для обміну досвідом між менш досвідченими співробітниками і професіоналами. Хорошим варіантом є запрошувати представників міжнародних проектів та громадських організацій, адже ці люди зацікавлені ділитись досвідом.

Найкраще, коли керівники заохочували підлеглих їздити на спеціалізовані навчання. Хороше правило – не менше одного навчання раз у пів року. Сергій Гаращук радить: «Раз у рік варто брати участь в навчаннях закордоном, аби мати розуміння про передові технології, методики, які розвиваються за межами нашої країни. Раз у квартал – навчання за межами регіону. Найкраще, якщо це будуть області, віддалені від вашої, адже поблизу ситуація, зазвичай, типова.»

3. Інформуйте та залучайте громадськість на всіх стадіях: від визначення потреби\проблеми до реалізації проекту та оцінки результатів.

Використання проектного підходу виконавчими органами є запорукою досягнення стратегічних цілей і поступового розвитку. Він забезпечує завершення реалізації проектів вчасно і в межах бюджету.

Ідея залучення громадян полягає в тому, щоб громадяни мали певні повноваження щодо рішень, які впливають на їхнє життя. Залучення громадян є ініціативою згори донизу й ініціюється органом місцевого самоврядування. Міські чиновники запрошують громадян долучитися до процесу обговорення, оцінки нових політик та проектів, які були розроблені ОМС. Громадськість повинна мати можливість здійснювати моніторинг діяльності ОМС, а також долучатися до всіх етапів напрацювання рішень, які спрямовані вирішувати суспільно важливі проблеми. Звичайно, така взаємодія має будуватись на форматі діалогу, що дає  можливість отримати варіант рішення, яке ураховує інтереси зацікавлених сторін. 

4. Знайдіть енергоменеджера. 

Андрій Барулін, керівник ТОВ «Регіональна енергосервісна компанія», технічний експерт говорить: «Передусім, важливо розуміти, як громада споживає енергоресурси. Так, питанням фінансів опікуються чимало працівників Управління економіки, Департаменту бюджету і фінансів, відділу економіки, окрім того, у кожному закладі є бухгалтер. Тому витрати та надходження коштів добре відслідковуються та прогнозуються.

Водночас не у всіх громадах та містах є структури, відповідальні за відслідковування споживання і витрат енергії. Завдання енергоменеджера — на основі цих даних вжити заходів з планування та реалізації відповідних проектів. Окрім знання структури та кількості спожитої енергії, важливим є впровадження системи енергомоніторингу.

Енергомоніторинг показує, яким чином споживається енергія і виявляє потенціал для її заощадження, оскільки дозволяє швидко знайти та відреагувати на аномальні споживання енергії та ресурсів. Наприклад, якщо у підвалі прорвало трубу водопостачання, то без ведення енергомоніторингу виявлення прориву може відбутися тільки в кінці місяця після отримання рахунку за спожиту воду. З енергомоніторингом це можливо виявити вже наступного дня, що зекономить ресурси та кошти.»

За даними Держенергоефективності, сьогодні близько 170 місцевих органів влади вже управляють енергоспоживанням у бюджетних закладах та заощаджують на цьому до 20% без значних капіталовкладень. 

5. Розрахуйте власний потенціал «зеленої» енергії

Розвиток відновлюваних джерел енергії – те, що допоможе утримати в громаді десятки мільйонів гривень щороку. Передусім розрахуйте енергобаланс громади – які види енергетичних ресурсів використовуються в енергозабезпеченні громади, скільки та якої енергії споживає громада. Андрій Барулін наголошує: «Перед впровадженням заходів з ВДЕ перш за все необхідно мінімізувати наявне споживання енергії.»

Наступний етап – це визначення, який енергоресурс можливо замістити ВДЕ та в якій кількості. Органам місцевого самоврядування ця інформація дозволить прогнозувати тенденції щодо можливості реалізації проектів з розвитку ВДЕ в громаді. Для бізнесу цей аналіз є дороговказом з пошуку інвестиційних можливостей. Його ефективне застосування сприятиме створенню нових робочих місць, наповненню бюджету податками та модернізації енергетичної інфраструктури. 

Так, наприклад, під час тренінгу учасниця Світлана Потаніна сказала, що «в складних умовах з енергопостачанням у Луганській області особлива увага приділяється використанню відновлювальних джерел енергії.»

Експерти впевнені в можливості повного переходу на чисту енергетику вже в 2050 році і вважають, що значну роль в цьому процесі відіграють приватні споживачі та громади. ГО «Екоклуб» пропонує допомогу в аналізі «зеленого» потенціалу усім зацікавленим громадам.

6. Відповідальне партнерство.

Співпраця влади, бізнесу та громадськості є механізмом для розвитку громад і має назву «публічно-приватне партнерство». Такий механізм дозволяє знайти баланс, адже бізнес потребує “робочих рук”, тоді як громаді необхідні робочі місця. Доходами місцевих бюджетів у вигляді податкових надходжень можуть розпоряджатися представники місцевої влади, щоб організувати добробут громади. У різних країнах є свої особливості впровадження проектів та механізмів публічно-приватного партнерства. В Україні така практика тільки розпочинається. Її головна особливість полягає в тому, що більшість реальних проектів запроваджуються на місцевому рівні.

Контакти:

Наталія Литвин, Інна Мулявка, тел.: 0673634097, office@ecoclubrivne.org

Захід відбувся у рамках проєкту «Просування сталих енергетичних рішень в громадах (приклади з практики)» за підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії в Україні

Цікаві матеріали:

Сонце та біомаса для енергонезалежності Чорткова

Енергоменеджмент в лікарнях: мотивація персоналу та технічні аспекти

Аналіз врахування зобов’язань органів місцевого самоврядування у сфері змін клімату в Національному внеску в Паризьку угоду