За останні місяці положення Дунайського біосферного заповідника різко погіршилося.
2 лютого Президент України підписав указ “Про розширення території Дунайського біосферного заповідника”. Цим документом заповідник розширюється лише на папері (детальніше див. “Гарант Конституції, як і дружина Цезаря – поза підозрами!”). Але не це головне. Його ізюминка в переводі гирла Бистре із абсолютно заповідної зони до зони антропогенних ландшафтів. Указ забрав чергову принципову перешкоду на шляху Мінтрансу до каналізації заповідника… Мінтранс може починати рити канал після позитивного висновку екологічної експертизи проекту каналу. Підготовка цієї експертизи доручена Київському національному університету ім. Тараса Шевченка (КНУ).
У червні – липні 2003 року КНУ провів вже одну таку екологічну експертизу. Це техніко-економічне обґрунтування інвестицій “Створення глибоководного суднового ходу Дунай – Чорне море на українській ділянці дельти”. Експертиза, по-перше, була зроблена з масою порушень діючого законодавства; по-друге, її висновок був “правильним” – трактувати його можна було “і нашим, і вашим”:
“ЗА ІСНУЮЧОГО НА ДАНИЙ ЧАС ЗОНУВАННЯ ДУНАЙСЬКОГО БІОСФЕРНОГО ЗАПОВІДНИКА ВПЛИВ ВІД РЕАЛІЗАЦІЇ БУДЬ-ЯКОГО З РОЗГЛЯНУТИХ ВАРІАНТІВ ПРОЕКТУ НА НАВКОЛИШНЄ ПРИРОДНЕ СЕРЕДОВИЩЕ НЕ МОЖЕ ВВАЖАТИСЯ ПРИПУСТИМИМ. Проте відсутність на теперішній час науково обґрунтованого зонування території Дунайського біосферного заповідника СВІДЧИТЬ ПРО МОЖЛИВІСТЬ І НАГАЛЬНУ НЕОБХІДНІСТЬ ЗДІЙСНЕННЯ ТАКОГО ЗОНУВАННЯ З ОБОВ’ЯЗКОВИМ ВРАХУВАННЯМ МОЖЛИВОГО РОЗТАШУВАННЯ В ЗОНІ АНТРОПОГЕННИХ ЛАНДШАФТІВ ТРАС ГЛИБОКОВОДНОГО СУДНОВОГО ХОДУ Р. ДУНАЙ – ЧОРНЕ МОРЕ НА УКРАЇНСЬКІЙ ДІЛЯНЦІ ДЕЛЬТИ ДУНАЮ.”
Трактувати такий умовивід можна по-різному. Трактування Мінтрансу зрозуміле – “експертиза дала “добро” каналу на Бистрому”. Однак, на відміну від захисників заповідника, транспортники легко підключають до свого трактування “адмінресурс”, а цей локомотив будь-яку експертизу витягне як “саму правильну”. От і вийшло, що, з одного боку, Мінтранс усі свої дії із серпня місяця будував на підставі позитивного висновку екоекспертизи – і інші відомства сприймали цей висновок саме як ПОЗИТИВНИЙ. А з іншої сторони розроблювачі експертизи роздратовано доводили опонентам, що вони або не давали позитивного висновку на каналізацію Бистрого, або дали НЕГАТИВНИЙ висновок, – і багато хто з колег прислухався до їх думки. І, не дивлячись на те, що Господарський суд м. Києва за позовом “Екоправа-Львів” у лютому скасував цей висновок, виграв у цій ситуації, усе-таки, Мінтранс.
Зараз історія може повторитися. Єдиний плюс, якого ми досягли попередньою кампанією – вимога до розроблювачів від Мінекоресурсів затвердити нинішню експертизу на вченій раді університету. Міністерство змушене страхуватися… Ми сподіваємося, що вченій раді не все рівно, що про неї будуть думати у світі, і тому ПРОСИМО ВАС ЗВЕРНУТИСЯ ДО РЕКТОРА КИЇВСЬКОГО УНІВЕРСИТЕТУ (попросити або зажадати) НЕ ЗАТВЕРДЖУВАТИ АНТИЕКОЛОГІЧНИЙ ВИСНОВОК ЕКСПЕРТИЗИ. Ми усвідомлюємо, що хтось уже, може, і утомився від наших постійних (сподіваюся, не настирливих) прохань. Ну, а що нам робити? Українській владі заповідна система давно заважає обмивати свої дільця, і “наїзд” на Дунайський заповідник – їх найбільш серйозна спроба її розхитати. Говорячи на їхньому жаргоні, це кампанія, у першу чергу – перевірка нас “на вошивість”. І можете не сумніватися – на Київський університет зараз давлять дуже серйозно.
ПОТРІБНА ПРОТИВАГА ЦЬОМУ ТИСКУ…
Ви можете надіслати звернення на ім’я ректора – академіка Національної академії наук України, докт. хім. наук, проф., Віктора Васильовича Скопенка, Київський Національний Університет імені Тараса Шевченка. Адреса: Україна, Київ 01033, вул. Володимирська, 64 Тел.: (38-044) 220 86 91 факс: (38-044) 220-83-91
Зміст звернення можна отримати, написавши на pecheneg@ic.kharkov.ua або ecoclub@ukrwest.net
КАНАЛ НА БИСТРОМУ ПРИВЕДЕ ДО ДЕГРАДАЦІЇ НАЙЦІННІШИХ ПРИРОДНИХ КОМПЛЕКСІВ І ПОСТАВИТЬ ПІД СУМНІВ САМЕ ІСНУВАННЯ ЗАПОВІДНИКА.
Каналізація Бистрого приведе до таких НАСЛІДКІВ:
- непрогнозованs зміни гідрологічного балансу дельти
- забруднення протоки нафтопродуктами
- руйнування місць мешкання більшості риб даної території, у тому числі 7 видів, занесених до Європейського червоного списку, і 16 – до Червоної книги України
- порушення нерестової міграції дунайського оселедця – основного промислового виду в даному регіоні, – і зниженню його уловів
- втраті місць масового гніздування птахів (у тому числі, 9 видів, занесених до Європейського червоного списку і 42 – до Червоної книги України)
- зникнення природних рослинних формацій
- зникнення на даній території більшості рідкісних і зникаючих комах, земноводних і ссавців, які досі жили на ній
Докладніше про негативний вплив каналу на біоту гирла Бистре див. на http://www.seu.ru/projects/dunay/documents/pismo_junesko.htm
ФАКТИЧНО, ДАНИЙ ПРОЕКТ СТАВИТЬ ПІД ЗАГРОЗУ ІСНУВАННЯ ДУНАЙСЬКОГО БІОСФЕРНОГО ЗАПОВІДНИКА ЯК ТАКОГО.