Новаторський підхід: у Рівному теплопостачальна компанія домовляється з Дядьковичами про вирощування енергетичної верби – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Новаторський підхід: у Рівному теплопостачальна компанія домовляється з Дядьковичами про вирощування енергетичної верби

Новаторський підхід: у Рівному теплопостачальна компанія домовляється з Дядьковичами про вирощування енергетичної верби

У Дядьковицькій громаді, що на Рівненщині, планують вирощувати енергетичну вербу. Це культура, з якої отримують тріску – біопаливо для котелень, що у кілька разів дешевше за природний газ. Меморандум про співпрацю підписали з компанією “Рівнетеплоенерго” у рамках проєкту “Зелений перехід Рівне”. Під час реалізації проєкту за два роки споживання природного газу у Рівному планують скоротити на 50 %, стверджує директор компанії Іван Надєїн.

Тому  компанія шукає громади для співпраці на Рівненщині, однією з яких планують стати Дядьковичі. Висадка та вирощування енергетичної верби принесе громаді податки від створення робочих місць, кошти за оренду земель та можливість перевести комунальні заклади на тверде паливо, а інвесторам – додатковий заробіток.

Меморандум про співпрацю = майбутня угода

У рамках майбутньої угоди на 110 гектарах комунальної землі планують висадити більше двох мільйонів саджанців. Відповідальні за висадку, догляд та збір урожаю інвестори “Рівнетеплоенерго”. У Дядьковичах перед підписанням меморандуму провели інвентаризацію земель. Наступний етап – сесія сільської ради, на якій депутати голосуватимуть за передачу цих земель на аукціонні торги для оренди. 

До нас приїжджав агроном від партнерів, який проводив аналіз  ґрунтів, вивчали логістику. Зі 160 гектарів абсолютно придатні близько 110. Інші будемо далі досліджувати. Також у громаді близько 150 гектарів – приватні угіддя, колишні сінокоси. Зараз ці землі ніяк не використовують, але ми в межах цього меморандуму домовилися, що будемо спілкуватися із власниками, щоб вони укладали угоду про оренду, – говорить перший заступник сільського голови Руслан Костюкевич.

Саджанці енергетичної верби Рівнетеплоенерго братиме у Житомирській та Київській областях, де вже кілька років їхні плантації. Окрім того, за словами Івана Надєїна, компанія має як локальних, так і міжнародних партнерів.

Ми отримали пропозицію щодо співпраці від “SalixEnergy” з Волинської області, що має близько 2 тисяч гектарів. Вони вирощують вербу більше 7 років. Можливо, деякі сорти будуть зі Швеції. Маємо ще зв’язки у Прибалтиці, де колеги десятиліттями вирощують цю вербу, є ще польські саджанці. Тож ринок саджанців достатньо широкий, – наголошує Іван Надєїн.

Чи справді угода матиме вигоди?

З одного гектара енергетичної верби компанія “Рівнетеплоенерго” очікує отримати 150-160 кубометрів готової тріски. Такий показник інвестори отримували у Житомирській та Київській областях. Одну гігакалорію теплової енергії отримують із 1,6 кубометрів тріски, стверджує Іван Надєїн. Зі ста гектарів інвестори зможуть кожні два роки отримувати 16 тисяч кубів готової тріски. 

Приблизно 500-600 гривень кубометр тріски коштує на сьогодні в регіоні. Якщо 500-600 помножити на 1,6, то паливна собівартість однієї гігакалорії стане приблизно 1000 гривень, якщо візьмемо всі податкові ризики. Відповідно, паливна складова на газ – приблизно 1500 тисячі гривень. У півтора рази дешевше, ніж на газу. Ми очікуємо, що економія буде суттєва. 

За словами заступника сільського голови, Дядьковицька громада отримає такі переваги:

– створення нових робочих місць;

– ПДФО від тих працівників, які будуть найняті на роботу;

– орендна плата за використання земель;

– сприяння інвесторів у впровадженні та розвитку енергетичних проєктів;

– можливість перевести комунальні заклади на тверде паливо.

Плануємо, що до десятка робочих місць у громаді буде створено. Усе буде залежати від того, скільки ми земель зможемо під ці цілі залучити. Наскільки мені відомо, зараз в Укртепло є плани залучити близько 1000 гектарів. У них буде єдиний парк техніки, що обслуговуватиме ці землі. Чи він буде в нашій громаді, чи в іншій розташований, ми ще поки не знаємо,говорить Руслан Костюкевич.

Наразі у Дядьковицькій громаді лише один комунальний заклад більше двох років використовує тверде паливо – Дядьковицька районна лікарня:

 Лікарня не має у своєму складі кочегарів, котельню не обслуговують. Вони здали її в оренду, є договір про постачання послуг з теплопостачання, і в межах нього вони функціонують. Тариф, що затвердили на зиму – до 2000 гривень за гігакалорію, – наголошує перший заступник сільського голови Руслан Костюкевич.

Тверде паливо у Рівному: міф чи реальність? 

У 2020 році компанія “Рівнетеплоенерго” почала переводити частину котелень обласного центру на тверде паливо. Таку ініціативу підтримали не всі депутати: сумніви щодо корисності котлів викликали спротив переходу на біомасу. 

Додамо, що на вулиці Макарова у Рівному будують твердопаливну котельню, що працюватиме на двох котлах, потужність одного – 10 мегават-година. Плани Рівнетеплоенерго грандіозні: майбутню котельню вже встигли назвати найбільшою “твердопаливною генерацію” в західній частині України.

Сьогодні депутати також розуміють, що ціна на газ б’є рекорди і з цим потрібно щось робити. Тому в цих умовах потрібно, щоб депутати ухвалили рішення щодо двох котелень, що працюватимуть на твердому паливі. Ми також можемо запропонувати підписати меморандум із владою у рамках “Зеленого переходу”, щоб влада підтримала зменшення споживання газу. 

Іван Надєїн говорить, що 10 тисяч гектарів земель із енергетичною вербою зможуть повністю забезпечити потреби Рівного, тому наразі інвестори шукають землі в обласному центрі, що будуть придатні для вирощування цієї культури.

Це покриє все споживання Рівного і всіх можливих об’єктів, які розглядаємо в перспективі “Зеленого переходу”*. Це велика цифра. Реальна – 1 тисяча чи декілька тисяч гектарів верби. Також будемо купувати відходи у лісових господарствах. Плануємо залучити до співпраці якусь сільськогосподарську компанію у Рівненській області.

Екоклуб підтримує перехід громад на біопаливо: це допоможе розвивати місцеву економіку, створювати нові робочі місця, заощаджувати на послугах з теплопостачання та скорочувати викиди парникових газів, а отже – дбати про збереження клімату. Однак перед початком будівництва твердопаливних котелень необхідно проводити чесну оцінку, як такі проєкти впливатимуть на довкілля та здоров’я людей. 


*”Зелений перехід” – програма компанії “Рівнетеплоенерго”, що має на меті за кілька років скоротити у Рівному споживання природного газу на 50%. Це планують реалізувати завдяки переходу котлів на біомасу.

Головне фото – Газета “7Днів”.