Програма «Енергодім»: як працює, можливості для ОСББ, компенсація коштів на енергоефективність – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Програма «Енергодім»: як працює, можливості для ОСББ, компенсація коштів на енергоефективність

Програма «Енергодім»: як працює,  можливості для ОСББ, компенсація коштів на енергоефективність

Державна програма “Енергодім” забезпечує грантову підтримку ОСББ всієї України, надаючи кошти на впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних житлових будинках. Завдяки програмі можна модернізувати свій будинок і отримати відшкодування до 70% за виконані  роботи з енергоефективності, матеріали та обладнання. Про можливості “Енергодому” для співвласників багатоквартирних будинків, як отримати компенсацію за проведення енергоефективних заходів та успішні приклади втілення програми співвласниками багатоквартирних будинків в Україні розповів Юрій Збираник – начальник відділу по роботі з регіонами Державної установи “Фонд енергоефективності”.

Програма “Енергодім” має низку переваг для співвласників багатоквартирних будинків: окрім економії енергоресурсів та зменшення рахунків за комунальні послуги, це також скорочення викидів СО2, що спричиняють зміну клімату, і підвищення комфорту й умов проживання:

До прикладу, у Прилуках будинок реалізував цю програму за пакетом “Б”. За відгуками жителів, навіть “кутові” квартири, де взимку температура 16 градусів тепла у квартирі була для них за щастя, протягом минулого опалювального періоду досягли середньої температури у 21 градус. При тому, що вони зробили лише утеплення зовнішніх стін і балансування системи опалення, – розповів експерт.

Також серед переваг – підвищення вартості нерухомості, поліпшення зовнішнього вигляду та технічного стану будівлі. 

За оцінкою схожих європейських фондів у Литві, завдяки утепленню та поліпшення технічного стану будівлі вартість нерухомості зростає від 15 до 25%. Ви можете бути впевнені, що ваша будівля вам довго прослужить, будете менше платити за енергоресурси та у майбутньому таке житло продати дорожче, ніж воно коштувало до моменту впровадження енергоефективних заходів.

Співпраця Фонду з громадами

Фонд активно співпрацює з громадами України, розробляючи нові місцеві програми підтримки ОСББ (за словами Юрія Збираника, програми є різні: ті, що відшкодовують частину відсоткової ставки; програми, що співфінансовують ремонтні роботи; програми, що схожі на револьверні фонди – частина вартості робіт віддається  у вигляді поворотної позики); надає типові місцеві програми для міст та територіальних громад, а також аналізує чи адаптує нові місцеві програми. 

Станом на 19 липня 2021 року Фонд підписав 227 меморандумів про співпрацю, затвердив 114 місцевих програм, ще 34 громади України готуються до затвердження. 

Якщо ви хочете отримати місцеву підтримку на підвищення енергоефективності, зверніться до міської чи селищної  рад, щоб поцікавитися, чи такі програми існують. Якщо ж ні – ви можете виступити з ініціативою про необхідність допомоги вам, як ОСББ від міста. Тоді місто звертається до Фонду з проханням розробити програму, – поділився експерт.

Фінансування програми 

Програма має кілька шляхів фінансування: 50% – кошти з державного бюджету, інші 50% – донорські внески.

 Донорами програми є Міністерство закордонних справ Німеччини та Європейський Союз. Від донорів у нас є один член наглядової ради, від уряду – 2 члена наглядової ради, ще двоє – незалежні. Коли відбувається виплата грантів через банків-партнерів, частина гранту йде від фінансового офісу фонду, частина гранту йде від МДТФ (мультидонорський трастовий фонд), – зазначив  Юрій Збираник.

Відповідно до статутного капіталу, у державній установі закладено 2,7 мільярда гривень, ще 100 мільйонів євро –  зобов’язання від донорів:

Близько 5,7 мільярдів гривень закладено в статутний капітал фонду, ці гроші будуть використані ОСББ у вигляді грантів після реалізації ними заходів з енергоефективності. Відповідно до зобов’язань, які брав на себе Кабінет міністрів України при підписанні угоди про створення фонду, Уряд повинен був виділяти 1,7 мільярда гривень, але у зв’язку з кронавірусною кризою ці гроші минулого року та цього року до Фонду не потрапили. Очікуємо, що наступного року зобов’язання Урядом будуть виконуватися, тому що це позиція і донорів, які теж хотіли б збільшити свій внесок, але тільки після того, як Уряд продовжуватиме виконувати свої зобов’язання, – наголосив експерт.

Що потрібно зробити передусім для участі у програмі “Енергодім”?

Після того, як ОСББ приймає рішення про участь у програмі Фонду, співвласники багатоквартирних будинків повинні зробити первинний енергоаудит, який показує/встановлює, що варто покращити або змінити у будинку. Опісля ОСББ подає першу заявку до Фонду:


ОСББ може продовжувати подавати заявку як через банків-партнерів Фонду, так  і через IT-платформу  ( її саме зараз розробляють, тож згодом цей інструмент буде доступний, – прим.ред.) з використанням додатку “Дія”, електронного цифрового підпису. Голова ОСББ або уповноважений може подати документи до Фонду.

Фонд перевіряє першу заявку чи проект на відповідність умовам програми та приймає рішення щодо схвалення заявки, відшкодовує частину вартості аудиту. Наступний крок – розробка ОСББ проектно-кошторисної документації. Після того, як перша заявка проходить експертизу, ОСББ подає другу заявку на затвердження проекту. Останній етап – виконання робіт та перевірка. 

Заходи з енергоефективності, що підлягають відшкодуванню

Перший транш учасники програми отримують перед проведенням енергоефективних заходів. Фонд відшкодовує 70% вартості: енергоаудит/ Сертифікацію енергоефективності.

Другий транш учасники отримують перед проведенням заходів з енергоефективності. Фонд відшкодовує 70% вартості робіт, обладнання та матеріалів.

Третій транш – після реалізації проекту. Відшкодування – 70% вартості робіт. Фонд пропонує два пакети: “А” та “Б”:

Пакет “А” ми називаємо пакетом “покращення системи опалення”. Він, так само як і пакет “Б”, складається з обов’язкових та додаткових заходів. Якщо захід обов’язковий, він може бути виключений лише на підставі об’єктивної неможливості його виконання. До прикладу, серед обов’язкових заходів – встановлення ІТП (індивідуального теплового пункту). Якщо в будинку ІТП вже встановлений, то його можна виключити на підставі заяви. Ті заходи, що є додатковими, можуть бути змінені за бажанням співвласників.

Пакет “Б” ми називаємо пакетом “утеплення”, тому що серед обов’язкових заходів пакету також з’являється утеплення зовнішніх стін, стін, перекриття підлоги, утеплення горищ. По пакету “Б” заходи більш широкі, різносторонні, – зазначив Юрій Збираник.

Досвід громад

На думку Юрія, одним із “технічно найкращих” реалізованих проектів мало ОСББ “Щурата 8” у Львові, що скористалися програмою, використовуючи Пакет “Б” – “Комплексний”. Дев’ятиповерховий будинок, якому 25 років, має 177 співвласників.

Основними проблемами будинку були:

– незбалансованість системи теплопостачання будинку та низький рівень тепла у всіх квартирах;

– низький рівень енергоефективності;

– пошкодження зовнішніх стін;

– високий рівень тепловтрат через вікна та зовнішні двері;

– відсутність теплоізоляції зовнішніх стін;

– відсутність теплоізоляції інженерних систем.

ОСББ вдалося реалізувати наступні заходи з енергоефективності:

– встановлення теплового лічильника;

– встановлення індивідуального теплового пункту; 

– теплоізоляція трубопроводів системи та ГВП в неопалювальних приміщеннях;

– гідравлічне балансування системи опалення;

– теплоізоляція зовнішніх стін;

– заміна зовнішніх дверей, вікон та облаштування тамбурів.

Загальна вартість проекту становила 5,9 мільйонів гривень. Фонд компенсував 4,1 мільйони гривень або 70%. Власний внесок співвласників складав 1,3 мільйони гривень.

Тепер співвласники заощаджуватимуть понад 543 тисячі кВТ.год на рік або 687 тис. гривень на рік. Таким чином, споживання енергії скоротиться на 36%.

Ще один приклад успішного втілення програми – ОСББ “Говорова-5”, що у місті Одеса. Будинок, який збудували більше 17 років тому, має 10 поверхів, 4 під’їзди, а це – 175 співвласників.  ОСББ користувалося пакетом “А”.

Основними проблемами будинку були:

– незбалансованість системи теплопостачання будинку та низький рівень тепла у всіх квартирах;

– низький рівень енергоефективності;

– пошкодження зовнішніх стін;

– високий рівень тепловтра через вікна та зовнішні двері;

– відсутність теплоізоляції зовнішніх стін;

– відсутність теплоізоляції інженерних систем.

Виконані заходи з енергоефективності:

– заміна загальнобудинкового котла та допоміжного обладнання;

– теплоізоляція трубопроводів системи та ГВП в неопалювальних приміщеннях;

– гідравлічне балансування системи опалення;

– заміна блоків віконних та блоків балконних дверних у місцях загального користування.

Загальна вартість проекту становила 2,9 мільйонів гривень. Фонд компенсував 1,75 мільйонів гривень або 60% вартості.

Внесок співвласників складав 1,15 тисяч гривень, внесок Одеської міської ради – до 10% за кредитом.

Тепер співвласники заощаджуватимуть більше 814 тис. кВт/год на рік або до 500 тис. грн/рік. Так, споживання енергії скоротиться на 28%. 

Наступний показовий проект – ОСББ “Заболотного 59” з Одеси, що скористалося програмою за пакетом “А”. Будинок, який був збудований більше 19 років тому, має 10 поверхів, 4 під’їзди – це 178 квартир, у яких мешкають 600 співвласників. 

Основними проблемами будинку були:

– незбалансованість системи теплопостачання будинку та низький рівень тепла у всіх квартирах;

– низький рівень енергоефективності;

– пошкодження зовнішніх стін;

– високий рівень тепловтрат через вікна та зовнішні двері:

– відсутність теплоізоляції зовнішніх стін;

– відсутність теплоізоляції інженерних систем.

Виконані заходи з енергоефективності:

– встановлення індивідуального теплового пункту;

– теплоізоляція трубопроводів системи та ГВП в неопалювальних приміщеннях;

– гідравлічне балансування системи опалення;

– заміна блоків віконних та блоків балконних дверних у місцях загального користування.

Загальна вартість проекту складала 690,4 тисяч гривень, а Фонд компенсував 422,3 тисячі гривень (або 60%). Власний внесок співвласників – 268, 2 тисячі гривень.

Співвласники заощаджуватимуть 616,8 тисяч кВт/год на рік або 684,4 тисячі гривень на рік. Так, споживання енергії скоротиться на 21,1%.

Більше успішних прикладів з реалізованих проектів, профінансованих програмою “Енергодім”, читайте тут. 

Щоб отримати безкоштовну консультацію, можна заповнити онлайн-форму на офіційному сайті Фонду за цим посиланням.

Контакти Фонду:

Електронна пошта: support@eefund.org.ua

Телефон: +38 044 222 95 90

Стаття та серія вебінарів відбувається у рамках проєкту “Підвищення ефективності споживання енергії у ОСББ”, що реалізовує Екоклуб за підтримки Посольством Франції в Україні регіональної мережі коаліції «Реанімаційний пакет реформ» (РПР), а також у рамках проекту «Зміцнення мережі ГО “Ekonet” за підтримки “Хліба для Світу”.