Переможці грантового конкурсу: ще п’ять українських громад розвиватимуть відновлювану енергетику – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Переможці грантового конкурсу: ще п’ять українських громад розвиватимуть відновлювану енергетику

Переможці грантового конкурсу: ще п’ять українських громад розвиватимуть відновлювану енергетику

Більше пів року разом із ГО «Екодія» проводимо грантовий конкурс для муніципалітетів щодо втілення проєктів з розвитку відновлюваних джерел енергії та енергоефективності. Знайомимо вас із новими громадами-переможцями та розповідаємо про їхні плани.

Револьверний фонд для підвищення енергоефективності в ОСББ у Миколаївській територіальній громаді

 У Миколаєві планують створити револьверний фонд для відновлення будівель та підвищення їхньої енергоефективності в ОСББ. Такі фонди надають кредити на певні заходи безкоштовно або під низький відсоток. Повернені кошти використовують для надання нових кредитів. У межах проєкту команда ГО «Центр навчання і освіти дорослих «Південь» та Миколаївської міської ради дослідять умови та можливості громади, розроблять документацію для запуску такого фонду. 

Також фонд покращить взаємодію об’єднань співвласників багатоповерхівок із місцевою владою.

Система енергоменеджменту та розробка Плану дій сталого енергетичного і кліматичного розвитку у Дубівській сільській громаді

Енергоменеджмент – система управління, що допомагає ефективніше розподіляти та використовувати енергетичні ресурси. Його впровадить Дубівська сільська громада, щоб проводити енергомоніторинг будівель, навчальні заходи з енергоефективності, закупити необхідне обладнання та техніку.

У громаді також залучатимуть експертів до підготовки власного Плану дій сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК). Розробка Плану – крок до комплексного впровадження заходів з енергоефективності, енергоощадливості та адаптації до зміни клімату.

Документ дозволить громаді спланувати шлях до зниження викидів парникових газів та підвищення енергоефективності, а також дасть змогу оцінити зекономлені кошти від впровадження енергоефективних заходів. Окрім цього, завдяки виконанню  ПДСЕРК громада зможе легше залучати кошти на нові грантові та інвестиційні програми.

Розвиток біогазової галузі на Київщині

Розвиток біоенергетики є складовою енергетичного переходу до відновлювальних джерел, якщо дотримані усі вимоги, передбачені Директивами ЄС. Біоенергія може стати альтернативою викопним джерелам енергії.

Агенція регіонального розвитку Київщини розробить комплексний план розвитку біогазової сфери в області. Він допоможе розвитку «зеленої» енергетики в громадах.

До роботи над планом залучатимуть представників місцевого самоврядування, агробізнесу та інших стейкхолдерів. Усе це відбудеться на семи тематичних форумах у кожному районі області. За результатами розроблять документ, що міститиме:

– карту-план наявних та потенційних біогазових проєктів,

– обґрунтований та актуальний аналіз потенціалу регіону,

– сім концептів біогазових проєктів для громад області;

– одне детальне перед-ТЕО біогазового проєкту (попереднє техніко-економічне обґрунтування).

Навчання спеціалістів-монтажників сонячних електростанцій (СЕС) у Хмельницькому

Громадська організація «Хмельницький енергетичний кластер» допомагатиме Вищому професійному училищу (ВПУ) №25 стати центром для підготовки спеціалістів-монтажників СЕС. Для цього ГО спільно з майстрами та учнями навчального закладу встановлять СЕС потужністю 5 кВт на даху училища. Це дозволить використовувати згенеровану електроенергію для власного споживання. А ще допоможе студентам зрозуміти принципи роботи сонячних станцій на практиці.  

Студенти вперше в Україні отримуватимуть відповідний досвід на базі ВПУ. Для популяризації сонячної енергетики також планують розробити безкоштовний онлайн-курс із монтажу.  

Зелені заходи в ОСББ Луцької та Володимирської міських територіальних громад

Заходи з підвищення енергоефективності та розвитку відновлювальних джерел енергії для ОСББ заплановані у містах Луцьк та Володимир. У межах проєкту:

– проведуть навчання, консультації та анкетування для голів та членів правлінь 30 ОСББ;

– оцінять енергоефективність ОСББ, проведуть розрахунки та запланують «зелені» заходи відповідно до потреб. Зокрема, за наслідками енергоаудитів розроблять 10 техніко-економічних обґрунтувань для ОСББ;

– розроблять проєктну документацію для двох ОСББ, які готові втілювати ВДЕ-проєкти.

Проєкти втілюватимуть завдяки місцевим програмам підтримки ОСББ. Це допоможе громаді врегулювати дефіцит енергоресурсів та розвивати «зелену» енергетику та налагодить співпрацю громади та ОСББ через.

Продовжуємо наш конкурс, тому запрошуємо брати участь за цим посиланням.

Нагадуємо, що також у грантовому конкурсі перемогли Сумська та Звягельська громади.

Стаття видана у межах проєкту “Закриття циклу: справедливий енергетичний перехід, розроблений містами та регіонами”, що реалізується за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО “Екоклуб”, і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.