Як працює програма “ЕНЕРГОДІМ” для ОСББ? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Як працює програма “ЕНЕРГОДІМ” для ОСББ?

Як працює програма “ЕНЕРГОДІМ” для ОСББ?

Начальник відділу розвитку та навчання “Фонду енергоефективності” Олег Покідько спільно із ГО “Екоклуб” під час вебінарів для представників ОСББ у рамках проєкту “Підвищення ефективності споживання енергії у ОСББ”, розповідає, що отримати кошти із Фонду енергоефективності для ОСББ реально, проте необхідно максимально дотримуватися усіх інструкцій та вказівок. На практиці виникають складнощі, яких насправді можна уникнути. Про це більше розповімо у цій публікації.

Станом на 23 липня 2021 року Фонд енергоефективності отримав 715 заявок по Програмі «Енергодім».

150 пройшли етап проєктної документації, і приблизно 25 заявок уже отримали грант фонду. 8 чи 10 заявок пройшли 1 чи 2 кроки верифікації.

Із них:

131 — Пакет «Легкий» (А) 

584 — Пакет «Комплексний» (Б) 

У середньому проєкт пакету “А” триває до 12 місяців, пакету “Б” – до 15 місяців з моменту ухвалення рішення ОСББ взяти участь у програмі до затвердження звіту про виконання проєкту.

ОСНОВНІ ЕТАПИ ТА КРОКИ УЧАСТІ ОСББ В ПРОГРАМІ «ЕНЕРГОДІМ»

  1. ОСББ ухвалює рішення про  участь в Програмі Фонду. 
  2. Енергоаудит (визначення енергетичних характеристик будинку,  обґрунтування заходів з ЕЕ  та їхньої орієнтовної вартості).
  3. Заявка №1 до Фонду через банк-партнер.
  4. Перевірка заявки/проекту  на відповідність умовам програми, схвалення заявки. Часткове відшкодування  вартості енергоаудиту.
  5. Розробка комплекту технічної документації, кошторису, їх експертиза.
  6. Заявка №2 до Фонду через банк-партнер.
  7. Перевірка заявки/проекту  на відповідність умовам програми, схвалення заявки. Часткове відшкодування  вартості понесених витрат.
  8. Виконання будівельних, монтажних та налагоджувальних робіт.
  9. Подання до Фонду через банк-партнер Заявки №3 на відшкодування вартості робіт.
  10. Верифікація виконання проекту на відповідність програмі Фонду. Виплата основної частини Гранту.

На кожному із етапів в ОСББ виникають труднощі. Олег Покідько наголосив на найбільш проблемних моментах.

Так, наприклад, інколи люди спершу погоджуються на виконання робіт у їхніх квартирах у рамках проєкту, а потім відмовляються давати дозвіл (до прикладу, встановити нові вікна).  Це створює великі труднощі для Правління ОСББ і бюрократичну тяганину під час реалізації проєкту. Також відповідно до українського законодавства, якщо якісь роботи не були виконані, то проєкт вважається незавершеним. Тож експерт радить ОСББ впевнитися і навіть отримати гарантії щодо узгодженості реалізації проєкту з усіма мешканцями будинку.

Також експерт наголошує на правильному плануванні часу. Тут він рекомендує ретельно планувати час на етапі отримання кредитування від банків на будівельно-монтажні роботи і розподіляти більш-менш рівномірно фінансове навантаження впродовж реалізації проєкту. Таким чином ОСББ не матиме проблем із оплатою роботи підрядника і їм не доведеться шукати гроші непланово.

Найголовніший момент – правильне оформлення документів. Фонд є державним, тому оформлення документів, підтвердження витрат, звітування з фотографіями є важливим кроком, адже всі фінансові операції, здійснені під час проєкту, перевіряються. Найчастіше є неузгодження в документах і Фонд може не прийняти такий звіт по проєкту. До прикладу, в договорах із підрядниками підписувалися одні умови, а по факту монтажні і ремонтні роботи були виконані за інших умов. 

Коли усі роботи по проєкту реалізовані, відбувається завершальний етап – верифікація проєкту. Тут здебільшого представники Фонду перевіряють результати виконаного проєкту через спеціальну онлайн-форму, яку заповнює ОСББ й додає туди усі зафіксовані показники енергоефективності, підкріплює фотографії з місця робіт та їх результати. Проте, представники Фонду можуть час від часу навідуватися до тих чи інших ОСББ й проводити перевірку наживо.

Загалом Фонд зацікавлений у максимальній підтримці ОСББ. Олег Покідько демонструє кілька проєктів, підтриманих Фондом.

Інформація підготовлена ГО “Екоклуб” за підтримки Посольства Франції в Україні, регіональної мережі коаліції «Реанімаційний пакет реформ» (РПР), а також у рамках проекту «Зміцнення мережі ГО “Ekonet” за підтримки “Хліба для Світу”.