У Рівному утеплюють багатоповерхівку, скориставшись програмою “Енергодім” – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

У Рівному утеплюють багатоповерхівку, скориставшись програмою “Енергодім”

У Рівному утеплюють багатоповерхівку, скориставшись програмою “Енергодім”

Будинок на вулиці Київській, 81 у Рівному став одним із п’яти сотень в Україні, що у 2020 році отримав можливість відшкодування коштів у розмірі 70% на заходи з енергоефективності. Рівненське ОСББ скористалося програмою «Енергодім» від Фонду Енергоефективності. Співвласники обрали “Пакет Б” (“Комплексний”), за яким наразі утеплюють фасад будинку. Це дозволить економити щорічно до 60% енергії на опалення, а також покращує зовнішній вигляд будівлі.

Як співвласникам багатоквартирного будинку вдалося взяти участь у програмі, які заходи реалізували в будинку та чи задоволені змінами?

Як створили ОСББ: історія будинку на вул. Київській

ОСББ на вул. Київській, 81 зареєстрували у грудні 2015 року.  Голова Правління ОСББ Феодосій Миргородський каже, що мешканці будинку були розчаровані діяльністю рівненських житлово-комунальних господарств. Щоб зберегти будинок від руйнації, шукали шляхи, як самостійно можна зробити якісні зміни.  

На той час ЖКГ вже себе “віджили”. Поступово з’явилися управлінські  компанії. Приїжджали навіть представники з Дніпра, організовували зустрічі, заохочуючи до співпраці, однак ніяких деталей співпраці не розповідали. Ми скликали неодноразові обговорення і зустрічі, до нас приїжджали представники інших ОСББ із роз’ясненням, як наразі вони працюють. Тобто ми проводили довготривалу підготовчу роботу до створення ОСББ. Люди не знали, з чого почати та для чого це потрібно, розповідає Феодосій Миргородський. 

Як часто буває, без противників створення ОСББ не обійшлося. Деякі мешканці будинку не вірили, що власними силами можна модернізувати будинок: встановити енергоощадні вікна та двері у під’їздах, утеплити фасад, горище та дах, встановити тепловий лічильник – зробити необхідне, щоб економити енергоресурси та гроші.  

Нам вдалося створили ОСББ, проте деякий час люди скаржились на те, що минув місяць, а нічого не зроблено. Нам кілька років було складно взяти участь у програмі “Енергодім” від Фонду енергоефективності. Люди мали бажання утеплити фасад, але не мали активної позиції. Постійно не вистачало голосів, щоб взяти участь у програмі. Переконати більшість було складно, – говорить Феодосій Миргородський. 

Участь ОСББ в програмі “Енергодім”

Ще до створення ОСББ у будинку встановили тепловий лічильник, скориставшись програмою “Теплі кредити”. У 2016 році встановили енергозберігальні вікна у під’їздах, у 2017 році зробили капітальний ремонт підвалу у будинку. Опісля встановили енергозберігальні двері у під’їздах, відремонтували дах, замінили покрівлю. Освітлення у під’їздах замінили на автоматизоване.

Енергоощадні двері у під’їздах будинку на вулиці Київській, 81

“Такі заходи ми попередньо втілили для того, щоб взяти участь у програмі “Енергодім”, говорить Феодосій Миргородський. За його словами, співвласників приваблювало те, що Фонд відшкодовує до 70% вартості за виконані роботи. 

У 2019 році я дізнався про державну установу “Фонд Енергоефективності”. Небагато мешканців будинку на той час знали про програму “Енергодім”. На початку участі в програмі Фонду ми повинні були провести енергоаудит – це вимога Фонду.

На основі результатів аудиту фахівець сформулював рекомендації, що потрібно модернізувати у будинку першочергово та наступними кроками. І навіть тоді чимало мешканців виступали проти ідеї термомодернізації будинку. Проте їхні погляди змінились після того, як був утеплений перший під’їзд.

Обов’язковими заходами з енергоефективності, що включає у себе “Пакет Б”, є:

– Всі обов’язкові заходи “Пакету А”;

– Комплекс робіт із теплоізоляції та улаштування зовнішніх стін та цоколю, опалювальних та неопалювальних технічних поверхів та дахів, плит перекриття підвалу;

– Заміна або ремонт зовнішніх дверей, облаштування тамбурів зовнішнього входу;

– Заміна або ремонт вікон та балконів у місцях загального користування.

Пакет, що ми обрали, включає в себе утеплення горища, стін житлових приміщень, фундаменту, сходинкових клітин, покрівлю та балансування опалення. Це дуже вигідно, зважаючи, що нам ще й відшкодують 70% коштів за всі виконані роботи. наголошує Феодосій Миргородський. 

У будинку завершують роботи з утеплення фасаду

Де взяли кошти на модернізацію?

Вартість усіх робіт у будинку становила 6 мільйонів 626 тисяч гривень. Оскільки 70% коштів компенсує Фонд енергоефективності, ще 10% очікують відшкодувати завдяки міській програмі “Енергодім”, мешканці сплачують лише 20% вартості. За словами Феодосія, мешканці ОСББ повинні сплатити сумарно близько двох мільйонів гривень.

Згідно із законом про комунальні послуги, усі розрахунки базовані на загальній площі квартир. Мешканці однокімнатної квартири повинні сплатити до 6 тисяч, гривень, двокімнатної – вісім тисяч гривень, трикімнатної – близько 11 тисяч гривень. На загальних зборах вирішили, що ми розподілимо сплату для мешканців на три етапи. Розуміємо, що дехто не може сплатити одразу повну суму. Станом на сьогодні  2/3 мешканців сплатили повну суму внеску.

Додамо, що Фонд енергоефективності визначив список банків, у яких можна брати кредит на втілення заходів з енергоефективності будинку. Тому голова ОСББ рекомендує ретельно вивчати, з яким банком співвласникам працювати вигідніше. Тільки так мешканці можуть обрати найоптимальніший варіант.

Спочатку ми співпрацювали з тим банком, у якому річна ставка сплати кредиту була 14,5%. Однак згодом обрали той банк, у якого 13% річних. У них також є певна пільга – можливість до 12 місяців не виплачувати “тіло” кредиту. Ми вже закінчуємо роботи з утеплення фасаду, але ще 6 місяців кредит не виплачуємо. У цьому банку кредит видається на 10 років. 

Детальніше про те, як взяти участь у програмі “Енергодім” від Фонду енергоефективності, ми писали у статті. Більше про історії успіху українських ОСББ, які скористалися програмою “Енергодім”, читайте на сайті Фонду енергоефективності. 

Стаття створена у рамках проєкту “Підвищення ефективності споживання енергії у ОСББ”, що реалізовує Екоклуб за підтримки Посольством Франції в Україні регіональної мережі коаліції «Реанімаційний пакет реформ» (РПР), а також у рамках проекту «Зміцнення мережі ГО “Ekonet” за підтримки “Хліба для Світу”.