Про 80 мільйонів гривень та документ, зовні схожий на обласну програму енергоефективності – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Про 80 мільйонів гривень та документ, зовні схожий на обласну програму енергоефективності

Документ на 11 сторінок, що не відповідає нормам чинного законодавства, не містить вимірюваних індикаторів, оцінки необхідних ресурсів та очікуваних результатів, намагаються видати за обласну програму Рівненщини з енергоефективності на 2017-2020 роки. Екоклуб категорично проти прийняття Програми у такому вигляді та закликає депутатів обласної ради відправити документ на допрацювання, замість його голосування на сесії 17 березня.

13 березня Екоклуб відвідав засідання постійної комісії Рівненської обласної ради з питань екології, природокористування, охорони навколишнього середовища та ліквідації наслідків Чорнобильської аварії. Природоохоронці пояснили депутатам, чому пропонований проект – недолуга версія дієвого документу, що мав би з’явитися ще рік тому та регулювати розвиток енергоефективності Рівненщини у діях, а не на папері.

Трохи історії, або Усе так гарно починалось…

У серпні 2015 року Екоклуб проаналізував чинну тоді обласну програму енергоефективності та прийшов до висновку, що вона абсолютно недієва. Документ був дуже залежний від державного бюджету, не мав вимірюваних завдань та індикаторів їх виконання. В активістів виникла ідея: для розробки нової програми зібрати та включити коментарі з боку громадськості, експертів, бізнесу та чиновників, аби програма енергоефективності Рівненщини 2016-2020 років була ефективною та інноваційною.

З цією метою натхненні активісти кілька разів організовували зустрічі усіх зацікавлених, вели роботу над напрацюванням вимог онлайн та уже в грудні плідні напрацювання були представлені широкому загалу. Схвальні відгуки документ отримав від представника Держенергоефективності, Реанімаційного Пакету Реформ, очільників Волинської ОДА.

Розробникам програми – департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та енергоефективності Рівненської ОДА – лишалося тільки взяти вимоги до уваги та, опираючись на них, за консультування активістів створити новий та якісний продукт.

Це могло би стати прецедентом, слугувати прикладом якісної співпраці усіх зацікавлених сторін задля розвитку області та поширитись іншими регіонами країни! Але дива не сталось. Жодної з пропонованих вимог у проекті програмі ми не віднайшли.

Чому пропонована програма – це #зрада?

Проект рішення «Про Обласну програму енергоефективності на період до 2020 року», опублікований на сайті Рівненської облради сьогодні,  по факту є проектом рішення, який описує Положення про обласний конкурс проектів з енергоефективності. Цей висновок випливає з того, що у тексті оприлюдненої програми відсутні[1]:

  • Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована програма;
  • Аналіз причин виникнення    проблеми    та    обґрунтування
    необхідності її розв’язання програмним методом;
  • Визначення оптимального варіанта  розв’язання  проблеми  на
    основі порівняльного аналізу можливих варіантів;
  • Оцінка фінансових, матеріально-технічних, трудових ресурсів,
    необхідних для виконання програми;
  • Очікувані результати виконання   програми,   визначення  її
    ефективності.

Кричати можна скільки завгодно, а реально зробити?! (Гуз Валерій Петрович, представник департаменту ЖКГ при ОДА у контексті заяви Екоклубу).

Розробники проекту програми – представники департаменту ЖКГ, енергетики та енергоефективності – зокрема Гуз Валерій Петрович, котрий і представляв депутатам документ, хвилювання природоохоронців не розділяє. Він підкреслив, що основна мета програми – відбір проектів бюджетних закладів для фінансування у них заходів з енергоефективності. Певно, таким баченням можна пояснити, чому половину з 11 сторінок займає Положення про проведення такого конкурсу. Втім еко-активісти переконані, що розглядати бюджетні заклади, вирвавши їх із контексту загального енергоспоживання області – м’яко кажучи, нелогічно.

Задля побудови ефективної стратегії підвищення енергоефективності Рівненщини та реальної економії енергоресурсів ми повинні враховувати усі сектори економіки області, що споживають енергію. Інакше – це чергова статистика витрачання бюджетних коштів.

«Прийняття цієї так званої «програми» призведе до консервації існуючого чималого відставання нашої області у сфері енергоефективності. Не зрозуміло, кому вигідно, щоб Рівненська область лишалася заповідником неефективності. Обласній владі?» – цікавиться Дмитро Сакалюк з Екоклубу.

Що пропонує Екоклуб?

Ми закликаємо депутатів обласної ради не голосувати за цей проект рішення.

Натомість пропонуємо надіслати до Департаменту житлово-комунального господарства, енергетики та енергоефективності облдержадміністрації вимогу розробити якісну Програму з врахуванням вимог описаних у нормативних актах, що регламентують розробку таких Програм та вимог громадськості (коротка та повна версія).

У випадку прийняття програми на сесій облради 17 березня у тому вигляді, що вона його має зараз, активісти будуть звертатися до прокуратури України та інших відповідальних органів з метою розслідувати порушення, виявлені та описані вище.

За деталями звертайтесь:

Дмитро Сакалюк, координаторів проектів ГО «Екоклуб»

Ел.пошта:  sakaliyk@ecoclubrivne.org

Тел.: +380673634110

1] Постанова Кабінету Міністрів України № 106 від 31 січня 2007 року «Про затвердження порядку розроблення та виконання державних цільових програм» – http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/106-2007-%D0%BF