Як записати кіловати? – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Як записати кіловати?

Ми багато говорили про те, яким чином можна економити електроенергію в побуті.

Але економія без обліку мало чого варта. Отже сьогодні поговоримо про облік електроенергії. Існує багато різних способів його вести але найпоширеніший варіант – це просто раз в місяць переписати показники лічильника і все. Але слідкуючи за рівнем споживання електрики можна зробити висновки, які дозволять скорегувати ваше споживання.

Для того, що б зробити хоч якісь висновки не достатньо просто записувати споживання один раз на місяць. Бажано робити це хоча б раз на тиждень чи, навіть, щодня. А якщо ви роздумуєте над встановленням двозонного лічильника  електроенергії – то було би добре, фіксувати електроспоживання  2 рази на добу (о 7 ранку і об 11 вечора – моменти зміни тарифу) хоча б якійсь період часу. Так ви зможете зробити висновок, чи потрібен Вам такий лічильник, в який час споживання найбільше/найменше; зможете зорієнтуватися, які прилади споживають найбільше електроенергії з урахуванням частоти їх використання, тощо.

Отже, якщо ви вирішили вести облік електроенергії, то пам’ятайте, що для отримання релевантних даних необхідно записувати покази лічильника в один і той самий час. Визначіть для себе період за який ви будете фіксувати витрати електроенергії. Це може бути місяць, тиждень, день або, навіть, декілька разів за день – визначатися вам. Але для того, що б мати можливість порівнювати ваше споживання записуйте дані регулярно.

А що ж потім робити з цією купою цифр? Якщо записувати їх на листочку в блокноті – то, вам доведеться витратити немало часу на їх аналіз. Але на вулиці – 21 століття і існує немало комп’ютерних програм, які дозволять вам обробити ці дані з найменшими витратами вашого часу. Нижче ми розглянемо деякі приклади

Найбільша перевага Excel в тому, що ви самі можете створити табличку з даними такою, яка буде найзручніша для вас. Для аналізу даних можна використати всі можливості Excel – формули, графіки, діаграми тощо. З мінусів – доведеться витратити деякий час на те, що б створити табличку та прописати усі необхідні для Вас формули. Але це буде необхідно зробити лише при створенні таблички.

Якщо ви бажаєте відразу отримувати значення не лише використаних кВт, а й скільки доведеться заплатити – не збудьте створити окрему графу з тарифом на електроенергію. Тоді, при зміні тарифу Вам лише буде потрібно поміняти сам тариф, а не переписувати усі формули, де він буде використовуватись.

Якщо створити цю табличку з використанням сервісу Google Docs то доступ до неї будуть мати всі члени вашої сім’ї та в будь-якому місці.

Для користувачів смартфонів, для фіксації показників споживання електроенергії,  логічно скористатися додатками на телефон з сервісу GooglePlay. Їх кількість доволі велика але всі вони більш-менш подібні. Зупинимось лише на декількох прикладах.

Energy Consumption Analyzer, Christoph Zens

Energy Consumption Analyzer

Це один з найзручніших додатків для запису споживання електроенергії. В додатку можна самому ввести вартість 1 кВт/год.  Додаток дозволяє будувати графіки не лише реального споживання, а й прогнозованого. Для прикладу: синім кольором показано споживання менше розрахункового, червоним – вище розрахункового. Додаток сам розраховує ваше середнє споживання на годину, добу, тиждень, місяць. Причому, в даному випадку, можна не так строго слідувати записам в один і той самий час – програма сама врахує, яка кількість часу пройшла між записаними даними.

DomoMeter Lite, Alexander Krutov

DomoMeter Lite

Можна встановити додаток на українській мові.

Додаток зручний тим, що може надсилати нагадування та листи з даними на пошту, доступний голосовий ввід даних. В нього можна ввести дані за попередні періоди, якщо вони були у вас на інших носіях. Підтримує функцію запису даних для двозонних лічильників. Також можна вести облік відразу в декількох квартирах.

Дуже зручною є функція «Ліхтарик». Доволі часто лічильник розташований так, що для запису показників необхідне додаткове освітлення. Ця функція дозволяє підсвітити собі ліхтариком телефона не виходячи з додатку.

Додаток може бути встановлений українською мовою.

Коммунальные услуги, Atlant

Коммунальные услуги

Додаток дозволяє вести облік не лише електроенергії, а й холодної/гарячої води, газу тощо. При розрахунку оплати з електроенергію, додаток враховує пороги споживання у 100 та 600 кВт. Відносний недолік – це відсутність можливості побудови графіків та діаграм на основі введених даних, але як калькулятор комунальних послуг додаток виглядає доволі корисним. Він також може надсилати нагадування про необхідність сплатити за комунальні послуги.

Додаток доступний російською та українською мовами, хоча і з помилками в перекладі. 

Коммуналочка, Andrey Yegorov

коммуналочка

Ця програма дозволяє фіксувати показники не лише електроенергії, а й води, газу та інших комунальних витрат.

В додатку самому можна встановлювати необхідні тарифи. Також можливо записувати показники для двозонного лічильника.

Програма може будувати графіки та діаграми але суттєвим недоліком є те, що при побудові графіків споживання програма не  розрізняє який часовий проміжок пройшов між вимірюваннями. Тобто, якщо ви зафіксували показники о 7 ранку 16.01.2016, а потім о 10.00 16.01.2016, потім о 23.00 17.01.2016 програма буде вважати, що ви зробили ці вимірювання через рівні проміжки часу. З іншої сторони, для отримання релевантних даних необхідно проводити вимірювання в один і той самий час, так що такий недолік – навпаки може Вас дисциплінувати.

Є функція «Ліхтарик».

Energy Meter Reader, Tero PM Toivonen. 

Energy Meter Reader

Цей додаток не веде обліку споживання електроенергії, але за його допомогою можна подивитися скільки електроенергії ви споживаєте в даний момент часу. Практично на кожному лічильнику є маленька червона лампочка, яка пульсує з певною частотою. Необхідно навести камеру вашого телефона на цю лампочку і програма покаже вам показник в кВт/год. Таким чином можна перевірити реальне енергоспоживання різних приладів у вашій квартирі. Наприклад, скільки електроенергії витрачається на освітлення – вимкніть всі електроприбори (не збудьте про холодильник), крім звичного для вас освітлення, і виміряйте споживання за допомогою цього додатку. У додатку також можна відразу побачити скільки буде коштувати таке споживання і, хоча додаток не має у списку валют гривні, ви можете самі задати актуальний тариф.

Загалом, до недоліків використання додатків для фіксації споживання електроенергії є те, що:

– важко підібрати той, який би відповідав вашим вимогам на 100%.

– практично жодний з них (принаймні у безкоштовних версіях) не підтримує автоматичне зберігання даних в хмарних сховищах. Тобто при втраті телефону або при його поломці всі дані будуть втрачені. Вам доведеться налаштовувати цю функцію самостійно.

– хоча деякі додатки і підтримують імпорт даних але майже всі вони доступні лише в таких форматах, які є доволі складними для звичайного користувача.

А якщо ви все ж з якихось причин не маєте бажання вести облік але вам необхідно швидко порахувати скільки ви маєте заплатити за електроенергію, то в цьому Вам допоможе сайт http://numbers.in.ua/

За цим посиланням  просто ввівши показники лічильника програма розрахує скільки ви повинні заплатити з урахуванням вартості до/після 100кВт/год. Тут також можна порахувати вартість для двозонного і тризонного лічильника.

Отже, оберіть той спосіб фіксації енергоспоживання, який вам зручний і прямуйте до зручної економії!

Авторка: Ольга Лящук