Лакофарбове підприємство на Рівненщині забруднює довкілля: як вплинути  – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Лакофарбове підприємство на Рівненщині забруднює довкілля: як вплинути 

Лакофарбове підприємство на Рівненщині забруднює довкілля: як вплинути 

Серцево-судинні захворювання, хвороби печінки та кровоносної системи – неповний перелік поширених недуг серед жителів Клеванської громади на Рівненщині. Там більше двадцяти років тому розпочало роботу лакофарбове підприємство «Колор С.І.М.». Відтоді показники захворюваності у селищі стрімко зросли. Місцеві стверджують, усе через «хімічний» запах від виробництва, який спричиняє головні болі, головокружіння та отруєння у людей.  

Зараз підприємство чекає дозвіл на викиди 140 шкідливих речовин. А до того – працювало з порушеннями, без дозволу на 30 додаткових джерел викидів. Такі приклади уможливлює діюча процедура з оцінки впливу на довкілля, яка б мала регулювати роботу небезпечних для людей та довкілля проєктів. 

Довідка про підприємство 

Компанія «Колор С.І.М.» зареєстрована у 2001 році у селищі Клевань (Рівненська область), на вулиці Центральній. Підприємство виробляє матеріали для розмітки доріг та аеропортів, авторемонтних робіт, промислового покриття та поверхонь.  

«Колор С.І.М.» неодноразово перемагало у тендерах щодо нанесення дорожньої розмітки у Рівному. Результатами роботи не були задоволені ані влада, ані водії, оскільки нанесена фарба «злазила за два тижні».

Найбільші замовники матеріалів «Колор СІМ». Джерело: ОпендаБот. 

Засновниками підприємства є сербські інвестори Йово Мікановіч та Савіч Радомір. Станом на  2024 рік, підприємством володіють подружжя Іващуків – Зоя та Анатолій. 

Засновник підприємства Йово Мікановіч. Скриншот із сюжету «UA:Рівне». 

Вплив на довкілля та здоров’я людей 

Підприємство планує збільшити обсяги виробництва, тому зараз чекає від Держпродспоживслужби висновок про дозвіл на викиди 140 шкідливих речовин. У рік “Колор СІМ” планує викидати 1668,6 тон (4,57 тони у день). Серед них – чадний газ, оксиди азоту, діоксид вуглецю, ацетон, тверді частки та інші.  

Залежно від напрямку вітру шкідливі речовини поширюватимуться на різні території громади, від чого страждатимуть її жителі. Тривале вдихання деяких речовин спричиняє захворювання верхніх дихальних шляхів, серцево-судинної системи, ендокринні захворювання – виникнення ракових пухлин).  Робота з хімічними речовинами загрожує здоров’ю працівників підприємства, якщо не дотримуватись належних заходів з безпеки та захисту.   

За статистикою, у Клевані вже у понад десять разів перевищені показники захворювань ендокринної системи (гормональні порушення), крові та кровотворних органів, нервової системи, системи кровообігу та органів дихання, порівняно з іншими містами Рівненщини. 

Показники поширеності захворювань  
(Кількість скарг на 10 тисяч населення) 
Клевань Здолбунів Рівне 
Хвороби ендокринної системи 13 455,7 2 015,2 1 704,4 
Хвороби крові та кровотворних органів 1 698,6 228,4 160,3 
Хвороби нервової системи 4 220,0 1 057,0 730,4 
Хвороби системи кровообігу 33 471,4 6 238,3 3 588,8 
Хвороби органів дихання 37 588,6 5 698,7 4 981,9 
Порівняння захворювань у Клевані, Рівному та Здолбунові за 2022 рік. Джерело: Обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики Рівненської обласної ради. 

Вплив оксидів азоту. Викликають подразнення слизових оболонок верхніх дихальних шляхів, призводять до астматичних нападів та задишки. Спричиняють хронічні захворювання легенів.  

Вплив твердих часток. Викликає головний біль, запаморочення, подразнення очей, носа, горла і легенів.  

Вплив чадного газу. Тривале вдихання призводить до смерті від задухи. 

Вплив уайт-спіриту. Викликає подразнення очей і дихальних шляхів, головних болей, запаморочень, впливає на центральну нервову систему.  

Вплив ацетону.  Викликає нудоту, проблеми зі шлунково-кишковим трактом. Контакт з ацетоном може спричинити подразнення очей та шкіри. 

Вплив бутилового ацетату. Викликає роздратування дихальних шляхів, головний біль, запаморочення та інші симптоми. У деяких людей можуть виникати алергічні реакції. 

Під час виробництва утворюватимуться стічні води з хімічними сполуками. Вони можуть потрапляти у прилеглі водойми, ґрунтові води, осідатимуть на поверхні грунту.  

Діоксид сірки. Під час взаємодії з іншими атмосферними частинками може осідати на ґрунті у вигляді сульфатів.  

Сульфатна кислота. Якщо сульфатна кислота потрапляє у повітря у вигляді туману або аерозолів, її компоненти можуть осідати на грунті та змінювати його природню кислотність.  

Сольвент нафта та уайт-спірит. До складу цих речовин входять вуглеводні, які можуть осідати на поверхні грунту, забруднюючи його. 

Як підприємство зловживає дозвільними процедурами 

Попри незгоду місцевих жителів, у 2023 році Міністерство довкілля видало підприємству висновок, який допускає розширення виробництва з переліком вимог (серед них – встановлення на території санітарно захисної зони поста моніторингу якості повітря, локальних очисних споруд, інформування громадськості онлайн).  

Ще до отримання «позитивного» висновку з ОВД, “Колор С.І.М.” оприлюднило повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди. Підприємство нехтує порядком проведення процедур: без висновку з ОВД “Колор С.І.М.” намагався отримати дозвіл на викиди. 

 Про повідомлення щодо отримання дозволу жителі дізналися після закінчення терміну подання пропозицій.  Тобто, одночасно тривали дві дозвільні процедури, в яких жителям було складно взяти участь. 

Перша спроба отримати дозвіл на викиди була невдалою: Міндовкілля відмовило “Колор С.І.М.” Зараз підприємство намагається вдруге його отримати. 

Громадськість неодноразово подавала запити до Міністерства та Департаменту, щоб проаналізувати матеріали щодо дозволу на викиди. Потрібної інформації для вивчення громадськості не надали, а “Колор С.І.М.” ігнорував звернення Екоклубу. 

Як підприємство може зменшити вплив на довкілля 

Збільшуючи обсяги виробництва, “Колор С.І.М.” зменшив територію санітарно-захисної зони: до найближчої забудови повинно бути не менше 500 метрів. Зараз житлові будинки розташовані значно ближче до підприємства, тому виробничі потужності варто перемістити на віддалену територію.  

Оскільки “Колор С.І.М” не планує змінювати адресу виробництва, необхідно вже зараз: 

 – встановити фільтри на джерелах викидів, які регулярно обслуговувати. 

– облаштувати стаціонарний автоматизований пост моніторингу якості повітря у межах санітарно-захисної зони. Такий прилад повинен вимірювати вміст речовин, які викидатиме підприємство, та відображати інформацію у режимі реального часу.  

– встановити локальні очисні споруди. 

Фото: Рівне 1