Шлях Миргородської громади до енергонезалежності: енергоефективність та відновлювана енергія для критичної інфраструктури – Екоклуб – природоохоронна громадська організація

Шлях Миргородської громади до енергонезалежності: енергоефективність та відновлювана енергія для критичної інфраструктури

Шлях Миргородської громади до енергонезалежності: енергоефективність та відновлювана енергія для критичної інфраструктури

Миргородська громада на Полтавщині з перших днів повномасштабного вторгнення потерпала від обстрілів ворога, який нищив інфраструктуру. Під час відключень частково допомагали генератори, але їхньої потужності не вистачало для забезпечення всіх потреб.

Щоб убезпечити жителів від можливих критичних ситуацій, Миргородська громада почала розвивати відновлювану енергетику. В інтерв’ю з головою Миргородської громади Сергієм Соломахою та Віталієм Логвином, начальником відділу муніципальних ініціатив, інвестицій та енергоменеджменту розповідаємо що вже зробила громада для своєї енергетичної безпеки.

Віталій Логвин, начальник відділу муніципальних ініціатив, інвестицій та енергоменеджменту

– Пане Віталію, що для вашої громади означає розвиток відновлюваних джерел енергії та енергонезалежність?

Енергонезалежність в умовах війни –це про безпеку громади. Миргород часто потерпає від обстрілів, тож резервне живлення необхідне в умовах аварійних відключень електроенергії. Ми розуміємо цінність довкілля, тому працюємо над розвитком відновлюваних джерел енергії. Також Миргород – курортна громада, тому нам важливо зберігати природу.

– Як критична інфраструктура громади працювала минулого опалювального сезону? Чи потерпали від відключень електроенергії?

Потерпали, як і кожна громада в Україні. Не було ні світла, ні зв’язку, в усіх котельнях працювали генератори. Водоканали теж отримували від них живлення, але ситуація була важка, тож усіх потреб забезпечити не могли.

– Чи має громада розроблені документи, які визначають стратегічний розвиток у галузі енергетики та адаптації до зміни клімату?

Миргород є підписантом ініціативи Європейської Комісії “Угода мерів”. Громада розробила та затвердила План дій сталого енергетичного розвитку та клімату (ПДСЕРК) до 2030 року. Беремо участь в Європейській енергетичній відзнаці – системі оцінювання дій, що виконує громада у напрямку розвитку сталої енергетики та збереження клімату.


Довідково: Європейська Енергетична Відзнака (ЄЕВ) це система управління якістю та сертифікації для муніципалітетів і регіонів. Вона допомагає органам місцевої влади впроваджувати підходи міждисциплінарного планування та заходи енергетичної та кліматичної політики. Європейська Комісія офіційно визнала ЄЕВ ефективним інструментом впровадження Планів дій для сталого енергетичного розвитку і клімату в рамках Угоди мерів.


Також маємо затверджену Стратегію сталого розвитку Миргородського субрегіону до 2028 року. Документ сприятиме ефективному розвитку громади, раціональному використанню ресурсів, створенню комфортних умов життя населення, підвищенню екологічної безпеки (очищення водойм, оптимізація поводження з відходами, покращення роботи очисних споруд). Це плануємо досягти завдяки співпраці з громадою та бізнесом.  

Працюємо над розробкою Стратегії розвитку Миргородської міської територіальної громади до 2030 року. Її плануємо затвердити  до лютого наступного року. Стратегічний документ слугуватиме важливим інструментом для визначення пріоритетів, які покращать життя населення та забезпечать стійкий соціально-економічний розвиток.

– За підтримки Екоклубу Миргородська громада розробила техніко-економічне обґрунтування для встановлення сонячної електростанції (СЕС) для роботи систем водопостачання та водовідведення. У чому була така потреба?

Почали думати про це із початком відкритої війни. Під час обстрілів були проблеми із енергопостачанням на очисних спорудах. Якщо очисні не працюватимуть, нечистоти потраплятимуть у річку. Це може призвести до екологічної та гуманітарної катастрофи.

Водопостачання у громаді не працюватиме без живлення каналізаційних насосних станцій та очисних споруд системи водовідведення. Тож об’єкт важливо забезпечити резервним джерелом живлення. Сонячна станція у парі з акумулятором дозволить очисним спорудам працювати за будь-яких умов.

– Які потреби покриватиме СЕС? Чому вона важлива для роботи водоканалу?

У техніко-економічному обґрунтуванні – документі, що розраховує доцільність встановлення станції, розглянули три можливі варіанти потужності майбутньої СЕС. Найбільш оптимальним, з огляду на безпеку та забезпечення енергоспоживання, є варіант №2.

СЕС для системи водопостачання та водовідведення, потужністю 978 кВт, покриватиме 57% річних потреб водоканалу в електроенергії.

Розрахунок можливих потужностей та вартості сонячної електростанції. Інформація з ТЕО Миргородської громади

Робота сонячної електростанції дозволить забезпечувати населення громади водою за умов відсутності електрики з мережі та запобігти зупинці роботи очисних споруд.

Сергій Соломаха, Миргородський міський голова

– Пане Сергію, розкажіть про досвід громади у сфері енергоефективності та ВДЕ. Які проєкти вдалося втілити?

Наша громада з 2008 року працює над підвищенням енергоефективності. Із-поміж усіх, найбільше втілили проєктів із термомодернізації. 

Разом з Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) впровадили систему енергоменеджменту у громаді. Це дозволило постійно контролювати споживання енергії, аналізувати енерговитрати та ефективніше споживати енергоресурси. Перший спільний проєкт з термомодернізації дошкільного закладу втілили у 2012 році з Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Оптимізували сектор теплопостачання у громаді: встановили індивідуальні теплові пункти (ІТП) для будинків двох мікрорайонів, запустили дві котельні на біомасі: котельню на соломі у 2016 році, на щепі у кінці 2022 року, замінили теплові мережі.

Це зберігає бюджетні кошти та енергоресурси, тому до цього треба рухатись.

Які ВДЕ та енергоефективні проєкти планує втілювати громада?

Заплановані СЕС для критичної інфраструктури стануть пілотними для нашої громади. Війна триває, тож безпека громадян лишається нагальним питанням.

Водночас бачимо, що сонячні електростанції економічно вигідні для підприємств, тож будемо розвивати цей напрямок. Сподіваємося залучити співфінансування та спільно із партнерами працювати над розвитком відновлюваної енергетики.

Фото: Дитсадок у Миргороді. Суспільне Полтава